• YARIM ALTIN
  962,88
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  5,8890
  % 0,53
 • € EURO
  6,5329
  % 0,03
 • £ POUND
  7,6666
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  0,8596
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % 0,65
 • BITCOIN
  52626,649
  % 1,87
 • BIST 100
  121.474,7500
  % 0,39

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) Nedir?

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) Nedir?

CDN (Content Delivery Network), özellikle global düzeyde ziyaretçisi olan siteler için kullanıcı memnuniyetini arttıracak bir içerik dağıtım teknolojisidir. Her ne kadar İçerik Dağıtım Ağı olarak Türkçeye çevrilse de genellikle CDN terimi kullanılır. Web sitesindeki içeriklerin, özellikle global düzeydeki ziyaretçilere en yakın CDN sunucusundan verilerek sitenin olağan hızının arttırılmasını sağlar. Özellikle uluslararası hizmet veren firmalar için CDN kullanımı oldukça kritik bir konudur. CDN kullanımı ile dünyanın neresinde olursa olsun tüm kullanıcılara aynı hızla içerikleri göstermek mümkündür. Büyüme hedefi olan uluslararası firmalar için CDN kullanımı bir zorunluluktur.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN çalışma prensibi çok basittir. CDN’ler POPs sunucularından oluşur ve dünyanın her bir tarafında dağıtılır. Kullanıcıya en yakın yerdeki CDN sunucusuna “edge server” adı verilir. Kullanıcılar bu edge serverlar sayesinde yaptıkları aramaya en yakın yerden sayfa içi veriyi hızlı bir şekilde alır. Bu sayede ilgili web sayfasının yüklenmesini uzun süre beklemek zorunda kalmaz. CDN olmazsa, kullanıcının içeriği tıkladıktan sonra içeriğe erişene kadar ki süre uzar ve bu da siteyi SEO açısından kötü bir duruma düşürür. CDN SEO ilişkisi de burada ortaya çıkmaktadır.

CDN’nin Faydaları Nelerdir?

İçerik dağıtım ağı genellikle sunucunun gecikme süresini kısaltmak için kullanılır. Bunun yanı sıra CDN kullanmak için başka farklı sebepler de vardır.

 • Web Sitesinin Hızını Arttırır; web site sahiplerinin temel hedefi sitelerini hızlandırmaktır. Bunun için çeşitli yöntemler uygularlar. Genellikle herkes CDN’in site hızı üzerindeki faydasına odaklanır. Özellikle mobil aramalarda bu konu oldukça önemlidir. Bunun için de haklı nedenleri var. Bir sitenin hızı hem kullanıcılar açısından hem de Google açısından çok önemlidir. Ziyaretçiler sitede hızlı gezinme imkânı bulduğundan dolayı sayfa görüntülenmesi mutlaka artacaktır.
 • Maliyetleri azaltır; CDN kullanımı bant genişliği maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Ziyaretçi trafiğinde yaşanan dalgalanmalar, hosting planı tarafından belirlenen sınırları aşması halinde maliyeti de arttıracaktır. CDN kullanımı sayesinde bu risk ortadan kalkacak ve maliyetler de daha az olacaktır.
 • Ölçeklenebilirlik Kazandırır; CDN, sitenin kullanılabilirliğini ve çalışma süresini geliştirmeye yardımcı olur. Web sitesinde oluşacak ani trafik artışlarında, site performansı bu durumdan minimum etkilenir.
 • Güvenliği arttırır; CDN kullanımı sayesinde site güvenliği de artmış olur. Siteye yapılacak herhangi bir DDoS saldırısı sırasında bir tür güvenlik duvarı oluşturacaktır.
 • Satışları etkiler; CDN kullanımı sonucu sayfaların hızlı yüklenmesinden dolayı ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunulacak ve bu durum da online satışlara yansıyacaktır.

CDN Kullanımı ve SEO Üzerine Etkileri

Site açılış hızının, SEO (arama motoru optimizasyonu) üzerindeki etkileri yadsınamayacak kadar önemlidir ve bu önemini de gün geçtikçe arttırmaktadır. Google’ın web site sahiplerinden beklediği en önemli şey kullanıcı deneyimini geliştirmeleridir. Burada web site sahipleri kullanıcılarına ne kadar iyi bir deneyim sunarsa, Google bu web site sahiplerini buna paralel olarak ödüllendirmektedir. Dolayısı ile kullanıcı deneyimi konusunun başında site açılış hızı gelmektedir. Ziyaretçilerin web sitesindeki içeriklere ulaşma süresi ne kadar uzarsa bu durum sitenin sıralamasına olumsuz etki etmektedir. İçerik dağıtım ağı (CDN) bu süreyi kısaltarak, sitenin olumsuz yönde etkilenmesini engeller. Hızlı açılan bir site de sıralamalarda başarılı sonuçlar alır. Web sitesinin hizmet verdiği sunucunun coğrafi konumu SEO çalışmalarına doğrudan etki etmektedir. Sunucunun konumu, sitenin yükleme hızında büyük farklar yaratır. Bu nedenle etkin olarak işlemeyen sistem hedef bölge için bir dezavantaj yaratır. Web sitesinin sunucusu ne kadar hızlı olursa olsun Türkiye sınırları içinde verdiği tepki ile global bir konumda verdiği tepki farklı olacak ve site bu bölgedeki ziyaretçiler için Türkiye’deki ziyaretçilere oranla daha yavaş olacaktır. Bir sitenin birden farklı uzak bölgelere hizmet verebilmesi için CDN kullanımı yardımcı olmaktadır.

Kissmetrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

 • Bir web sitesinin yavaş yüklenmesi nedeniyle mobil kullanıcıların yüzde 73’ü siteden hemen çıkmaktadır.
 • Web site ziyaretçilerinin bir sayfanın açılış süresi için öngördüğü süre yaklaşık 2 saniye veya daha altıdır.
 • Bir web sitesi 3 saniyeden geç açılıyorsa ziyaretçilerin yüzde 40’ı siteyi terk ediyor.
 • Web sitesinin açılış hızındaki 1 saniyelik bir gecikme bile dönüşüm oranını yüzde 7 azaltmaktadır.

İçerik dağıtım ağı ya da diğer bir deyimle CDN, bir web sitesinin yükleme hızını optimize etmek için ideal bir araçtır. Bununla birlikte siteye bir de güvenlik katmanı ekleyerek sitenin güvenilirliğini arttırmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !