• YARIM ALTIN
  1.340,29
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3619
  % 0,85
 • € EURO
  8,9126
  % 1,29
 • £ POUND
  10,2923
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  1,1377
  % 0,99
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,43
 • BITCOIN
  350117,675
  % -1,16
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?

Kategoriler ve Etiketler Nasıl Çalışır?

Yayın yayınlarken kategoriler oluşturuyor musunuz? Blogunuzda 15’den fazla kategoriniz var mı? Sitenize geri dönmek için etiketler mi kullanıyorsunuz? Bu soruların herhangi birine evet cevabı verdiysen, özellikle SEO’ya fayda sağlamak için kategorileri ve etiketleri etkili bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda şaşkın birçok WordPress kullanıcısı arasında olabilirsiniz.

Kategoriler ve etiketler WordPress’te mesaj organize etmek için kullanılan iki ana yöntemdir, ancak farklı amaçlar da sunmaktadır. Onları doğru şekilde kullanmak, yalnızca SEO’yu geliştirmenize yardımcı olmaz, sonuç olarak okuyucularınız için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

Bu makale, ikisi arasındaki farkı açıklayacak ve sitenize bazı sipariş verme umutlarında her birinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi gösterecektir.

Peki ya SEO?

Kategoriler ve etiketler, doğru bir şekilde kullanıldığında SEO‘yu üç şekilde geliştirebilir:

 1. Dahili bağlantılar, arama motoru tarayıcılarının bu sitelerin içeriğini bulmasına yardımcı olur ve bu bağlantıları izleyerek. Kısacası, Google ve Bing gibi arama motorlarına tüm yayınlarınıza erişmenizi ve bunları dizine eklemenizi ve bunları arama sonuçlarına eklemenizi sağlar.
 2. Dahili bağlantıların metni olan kategori ve etiket isimleriniz, arama motorlarına sitenizin neyle ilgili olduğu hakkında bir ipucu verecektir. Bu, değerli anahtar kelimeler için içeriğinizi sıralamanıza yardımcı olur.
 3. Gelen bağlantıları üreten popüler yayınlar, sitenizdeki diğer ilgili yayınlara bağlantı oluşturmak için kategorileri ve etiketleri kullanır, böylece web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını etkili bir şekilde artırıp ilave bir değer elde edersiniz.

Kategoriler Nedir?

WordPress 2.3 sürümü öncesi kategoriler, blog yayınlarınızı WordPress’te düzenlemenin tek yoluydu; bu nedenle muhtemelen bunları kullandınız veya en azından duydunuz demektir. Aslında, bir makale yayınlarken kategorisini ayarlamadan yayınlayamazsınız. Peki amaç tam olarak ne olacak?

Kategoriler, benzer konuları bir araya getirmek için kullanılır, bir tür kitap bölümleridir. Bir kitabın bölüm başlıkları genellikle kitabın ne hakkında ve nasıl yapılandığına dair oldukça sağlam bir kavrayış sağlar. Bu kitabın yazarı ya da editörü bölümleri yeniden düzenleyecek ya da kaldıracak olsaydı, bütün yapıyı ve belki de hikayeyi değiştirecektir.

kategori

Kategori

Siteniz büyüdükçe zamanında ekstra alt kategoriler eklemeniz gerekebilir.

Bir sağlık bloguna bir örnek verelim. Kapsamlı bir blog yayınlıyorsanız kategorilerinizi sağlık ana bileşenlerini temel alarak seçebilir ve oluşturabilirsiniz: Egzersiz, Beslenme, Motivasyon vb. Bunların her birine alt kategoriler ekleyebilirsiniz (örn. Beslenme Reçeteleri ). Ancak aklınızda tutmanız gereken birkaç kural vardır:

 • Kategoriler yalnızca yayınlar için kullanılabilir, sayfalar için değil
 • Her bir blog yazısı bir kategoriye sığmalıdır (bazen bir yazı, iki kategoriye sığar, ancak bu genellikle ortaya çıkmamalıdır)
 • Yayınlarınızın çoğunda tek bir kategori sınırıyla çalışmak en iyisidir
 • Kategoriler, yakın gelecekte daha fazla yazmayacağınız konular için oluşturulmamalıdır
 • Kategorilerinizi hiyerarşiye yerleştirmeli ve siteniz geliştikçe alttaki kategorileri de eklemelisiniz.

Kategori arayüzünden kategoriler oluşturabilirsiniz (Yazılar> Kategoriler). Yeni Kategori Ekleme ekranına göz atalım:

kategori-ekleme

Yeni Kategori Ekleme

 • İsim

  Kategorilerinize kolayca tanımlanıp, ziyaretçilerin anında algılayacakları kısa adları verin. Kategori adı, alakalı bir anahtar kelimeyi içermelidir.

 • Yazı Kısa İsmi

  Bu, kategori adınızın URL’si. Özel kalıcı bağlantıları kullanıyorsanız, kategori arşivlerinde ve yayın URL’lerinizde bulunur. Kelimeleri ayırmak için tire kullanın ve anahtar kelimelerle doldurmayın.

 • Ebeveyn Kategori

  Üzerine bir üst öğe atayarak bir alt kategori oluşturabilirsiniz. Üst düzey bir kategori ise “Hiçbiri” olarak bırakın.

 • Açıklama

  Burası kategori açıklaması gider. Varsayılan olarak gösterilmez, ancak bazı WordPress temaları görüntüleyebilir.

İstediğiniz kadar kategori oluşturabilmenize rağmen, o kadar iyi değildir. Genellikle, bir düzineden fazla blog kategoriniz varsa, içeriğiniz odaklanmış içerikler olmayabilir.

Google, çok sayıda blog kategorisini odaklanmaz. Bu, içeriğinizin hak ettiği sıralamayı elde etmesini daha da zorlaştıracaktır. Bu nedenle, sitenize eklediğiniz her kategori hakkında çok dikkatli düşünmeniz önemlidir.

Eklediğiniz veya atadığınız her kategoriyi dikkatlice düşünmenizin bir başka nedeni, daha sonra yayınların kategorisinin daha sonra değiştirilmesi oldukça zor olabilir, özellikle de yayınların URL’lerinin bir parçası olduğunda. Bu nedenle, 404 sayfayı yönlendirmeyi önlemek için, gelecekte sorun yaşamanız için kategorileri akıllıca seçin.

Makalede Etiket Nedir?

Etiketler, yayınlarınız hakkında belirli ayrıntılar sağlamak ve ayrıca ilgili yayınları blogunuza bağlamak için kullanılır. Bu nedenle, postaların kendilerine (kategorilere kıyasla) oldukça az sayıda etiketi vardır. Etiketleri bir kitabın dizini gibi düşünün kitabın kapsadığı daha spesifik konuların geniş bir listesi. Dizinde bir konu varsa, kitabın birden fazla bölümünde belirtilmiştir; ve bir konunun endeksten eklenmesi veya çıkarılması bir kitabın yapısını değiştirmez.

Dizin: bir kitabın içindekileri konu, kişi, yer adı gibi yönlerden saptayıp kitapta geçtikleri yerleri de sayfa numarasıyla gösterecek biçimde ve abece sırasına göre düzenlenmiş, kitabın sonunda yer alan dizelge.

etiket

Her makale için etiket oluşturmanız gerekmekte.

Bu yüzden bir sağlık blogunun örneğine geri dönelim. Olası etiketler, fitness, vücut kompozisyonu, besin maddeleri, vs. İsimleri kısa tutmak ve kolayca tanımlanmasını istiyorsanız.

Unutmayın, bu etiketler yardımcı olurken, tamamen isteğe bağlıdır. Sitenize değer katacağından eminseniz onları eklemelisiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kural:

 • Her mesajda beşten fazla etiket kullanmamaya çalışın. Unutmayın: ziyaretçilerinizin aradıklarını bulmaları kolay ve net bir şekilde belirtilmek istersiniz
 • Sadece bir makaleye uygulanabilen bir etiket oluşturmayın
 • Etiketleri, farklı kategoriler için çok sık tekrar etmemelisiniz, çünkü bu, işleri daha karmaşık hale getirebilir
 • Etiketlerinizi büyük harfle kullanmayın, çünkü küçük harf kullanmak daha iyidir
 • Etiketler düz, yani alt etiketlerle hiyerarşik bir yapı oluşturamayacağınız anlamına gelir

Kategoriler ve etiketler, onlarla bireysel değer arasındaki farkı anladığınızda kullanmak oldukça kolaydır. Sitenizin kullanışlılığını artırmak için oradalar (kategorileri etiketlerden daha fazla) ve SEO’nun hayati bir bileşenidir. Bu nedenle kategorilerinizi akıllıca seçin ve kararınızı son kullanıcıya bağlayın.

Umarım artık kategorileri, etiketleri ve bunların nasıl kullanılacağını daha iyi anlayabilirsiniz. Kategoriler ve etiketlerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için: WordPress.org’da gelişmiş bir kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz .

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşın. İçeriğini nasıl düzenliyorsun? Diğer WordPress kullanıcılarınızla paylaşmak istediğiniz ipuçlarınız var mı?

Bunlar da ilginizi çekebilir !