• YARIM ALTIN
  1.288,85
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8655
  % 0,07
 • € EURO
  7,7827
  % 0,67
 • £ POUND
  8,5994
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  0,9785
  % 0,65
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % -0,56
 • BITCOIN
  63277,725
  % 1,94
 • BIST 100
  117.746,34
  % 1,73

Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

İçerikler

AMP, Google tarafından geliştirilen bir tür sayfa hızlandırma yöntemi ve SEO tekniğidir. Özellikle AMP daha çok mobil platformuna hitap eder. Kelime olarak da açılımı “Accelerated Mobile Pages” yani Türkçesiyle “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelir. AMP yöntemi sayesinde sayfalarınız ve yazılarınız Google’ın ön belleğine kayıt altına alınır. Yani bir tür sitenizin Google tarafından indexlenme yöntemine benzetebiliriz bu durumu.

AMP Neden Önemli?

AMP aslında farklı konularda bizim tam fark edemediğimiz özellikleri sağlıyor. Örneğin AMP açık kaynak kodlu, yani paylaşılmış ve tüm kodlarına ulaşılabilinen bir uygulamadır. Zaten bu sayede de AMP ile ilgili çok farklı platformlarda çeşitli yazılımlar üretilmiştir. Örneğin WordPress yazılımında yüzlerce hazır AMP eklentileri bulunur. Yine birçok Web sitesi ajansı kendine ait AMP eklentilerini kurmuştur. Google da zaten bu kodları sade bir eklentiyle size sunuyor ve hiçbir ekstra yazılım yapmadan kolayca entegre etmenizi sağlıyor.

Bu özellikler sayesinde de sitelerinizi ön plana çıkarma şansı elde ediyorsunuz. AMP kodlarını iyi entegre etmiş bir site hem mobilde hem de masaüstünde genel olarak erişime tam açık hale gelmiştir. Yani arama motorlarının kolayca internet sitenize giriş yapmasını ve sitenizi indexlemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu indexleme sayesinde hem SEO sıralamalarında üst sıralara çıktığınız gibi, ana düşünce olarak sayfanın hızlı açılmasını sağlıyorsunuz. Yani AMP’nin amacı SEO kriterinden çok, SEO’ya yine dolaylı yoldan etki eden hız kriteridir.

AMP ve Performans Kazanımı

Özellikle Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının en çok dikkat ettiği kriterlerin başında sitenin uygun hazırlanmış olmasının yanı sıra açılma hızı ve performanstır. Çünkü Google, dünyanın geldiği noktada yüzlerce modern teknoloji varken bir sitenin çok iyi bir şekilde hizmet vermesini istiyor. Yani siteniz birkaç saniye içinde kullanıcıya görünmek zorunda diyebiliriz. İşte tam da bu noktada farklı kullanıcılar için çeşitli içeriklerin etkisiyle sitenizin açılması ağır kalabilir. AMP tam da bu sebeple Google tarafından bize sunulmuş bir uygulama. AMP, sayfanızı önceden Google’a indexleyip insanlar gireceği sırada hazır bir indexi onlara göndermeyi sağlıyor. Yani insanlar zaten Google’a bir süre önce kayıt edilen(alınan) parçaları görüyorlar ve bu sayede hiçbir ekstra bekleme olmadan sitenize ulaşıyorlar.

Bu işlem sayesinde de siteniz SEO kriterlerine ve Google’a uyumlu hale gelmiş oluyor. Hız ve site açılışı gerçekten bu kadar önemli mi diye soracak olursanız evet, oldukça önemli bir etken. Hem organik ziyaretçiler yavaş açılan bir siteyi beklemek yerine direkt olarak kapatıp başka sitelere bakarlar, hem de Google robotları sitenizi sürekli olarak ziyaret ettiğinde kötü not verdiği taktirde siteniz alt sıralarda sürünür. Yani Google’da yükselmek için de sayfanızı ziyaret eden robotların algoritmasına iyi bir şekilde yerleşmeniz gerekiyor. Bir Google robotu sitenizi incelerken elde ettiği birçok farklı etken vardır. Bu etkenlerin başında da sitenin performansı gelir. Arama motoru robotları çeşitli alanlara istek yollar. Sayfanın kalitesi, açılış hızı, resimlerin sayısı, açıklamaların yeterli yapılıp yapılmadığı, sitenin Google kriterlerine uygun olup olmadığı ve performansı. Eğer tamamından geçer not alırsanız robotlar sizi yükseltir.

Bundan kastımız da şu, AMP ile iyi entegre olmuş bir siteye sahip olursanız Google robotları da, algoritması da sitenizi faydalı bir site olarak işaretler. Her geçen gün sitenizin yükselmesini, Google’da üst sıralara tırmanmasını ve arama sonuçlarında gittikçe ön planda çıkmasını sağlar.

AMP Nasıl Kurulur?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, AMP kurulumunun çok basit yöntemleri vardır. Öncelikle AMP için bazı yönergeler webmaster sitelerinde paylaşılmıştır. HTML siteniz için bu kod yönergelerini takip ederek, sitenizin ana sayfa dizinine yani index.html’e bir takım kodlar ekleyerek manuel bir şekilde AMP scriptinin kurulumu sağlanabilir. Bu kodlarla Google’a bir takım komutlar göndererek sitenizin AMP’ye uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer WordPress tabanlı bir internet sitesine sahipseniz AMP kurmanın iki farklı yolu vardır. Birinci yöntem, aynı yukarıdaki gibi manuel olarak kök dizini dosyalarınıza ulaşarak dosya üzerinde yapacağınız düzenlemeler ile AMP’yi entegre etmektir. Ancak çok daha basit, profesyonel ve yaygın olarak kullanılan yöntem ise profesyonel AMP eklentilerini kurmaktır. Bunun için tek yapmanız gereken WordPress admin panelinize ulaşıp “Eklentiler” bölümünden “Yeni Eklenti Ekle” kısmına girerek, arama kısmında AMP şeklinde aratmaktır. Burada yüz binlerce insan tarafından kurulan ve profesyonellerce hazırlanan AMP eklentilerini rahatça bulabilir ve sitenize kurabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !