• YARIM ALTIN
  969,47
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9246
  % 0,08
 • € EURO
  6,5745
  % 0,06
 • £ POUND
  7,7101
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8585
  % -0,37
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,50
 • BITCOIN
  51081,386
  % 0,03
 • BIST 100
  122.147,4100
  % -0,39

Brent petrol Nedir? Diğer Petrollerle Rekabeti ne durumdadır?

Brent petrol Nedir? Diğer Petrollerle Rekabeti ne durumdadır?

Petrol dünyada bulunan enerji kaynakları arasındadır. Brent petrol ise dünya üzerinde bulunan petrol türlerinden birisidir. Hafif ve tatlı olması ile de en çok tercih edilen petrol türüdür. Petrolün yoğunluğunun düşük olması hafif olduğunu sülfür oranının düşük olması ise tatlı olduğu anlamına gelir. Brent petrol %0,37 sülfür oranı ile de tatlı bir petrol olarak kabul edilir. Tatlı petrol olması ile de dünyada çok fazla tercih edilmektedir çünkü bu petrolden benzin ve dizel yakıt üretimi maliyeti diğer petrollere göre düşüktür.

Brent Petrolün Diğer Petrollerle Olan Rekabeti

Brent petrol adını nerden alır? Bu sorunun cevabı ise çıkartıldığı bölgenin adıyla anılmaktadır ve bu bölge Kuzey denizindedir ve bölge ismini BrentGoose (Yosun Kazı)diye bilinen bir kuş türünden almaktadır.  Bunun yanında isminipetrol arama sahaları olan Broom (Oseberg), Rannoch, Etive, Ness ve Tarbet bölgelerinin baş harflerinden aldığına dair bir rivayette bulunmaktadır. Brent petrolden başka dünya üzerinde WTI ve Umman petrolleride bulunmaktadır. Bu üç petrol arasında yaşanan rekabette Brent petrol üstün durumdadır ve yapılan petrol anlaşmalarının üçte ikisi bu petrol üzerinden yapılmaktadır. Denizden çıkartılıyor olması ile avantajlı olan Brent petrol bu şekilde nakliyesinin daha hızlı ve kolay olması ile de tercih edilmektedir. WTI ise karadan çıkartıldığı için nakliyesi zordur ve u nedenle de daha pahalıdır. Rakiplerine üstünlük kurmuş olan Brent petrol,RoyalDutch Shell şirketi tarafından çıkartılmaktadır.

Brent Petrol Hangi Bölgelerde Daha Yaygın Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi dünyada Brent Petrol, WTI VE Umman petrolleri işlenmektedir. WTI, Teksas da çıkartılan petroldür ve bu nedenle Amerika da daha çok tercih edilmektedir. Umman petrolü Asya da hâkim olarak görünmektedir. Bunun yanında Brent petrol kalan bütün bölgelere hâkim olmakta ve aynı zamanda düşük maliyeti ile diğer petrol türlerinin kullanıldığı bölgelerde de tercih edilmektedir. Bir yatırım aracı olarak petrol değerlendirildiğinde Brent petrol tercih edilmektedir çünkü dünyapetrol piyasasının büyük kısmını elinde tutmakta ve petrol fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !