• YARIM ALTIN
  1.288,85
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8655
  % 0,07
 • € EURO
  7,7827
  % 0,67
 • £ POUND
  8,5994
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  0,9785
  % 0,65
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % -0,56
 • BITCOIN
  63272,386
  % 1,94
 • BIST 100
  117.773,15
  % 1,75

Yapay Zeka (AI), Hızlı tempolu B2B e-Ticaret Endüstrisinde Dijital Dönüşümü Sürdürüyor

Yapay Zeka (AI), Hızlı tempolu B2B e-Ticaret Endüstrisinde Dijital Dönüşümü Sürdürüyor

Hızlı teknolojik gelişmeler, şaşırtıcı şekillerde gelişmelere yol açmaktadır.

Teknolojinin hayatlarımız üzerinde önemli bir etkisi oldu ve ticaret dünyasında artan popülaritesi nedeniyle etkileri iş dünyasında da hissedilmektedir. Bu nedenle, bir teknoloji platformunun yanı sıra bir strateji de, özellikle müşteri tercihleri ​​sürekli değişen, mevcut trendlere uyum sağlayabilecek düzeydedir.

Satıcı olarak, amacınız her zaman duyarlı platformunuzu daha da geliştirmek ve müşteri deneyiminizi geliştirmek olmalıdır. Sonuç olarak, teknolojik atılımın, Yapay Zeka’nın (AI) ticarete dahil edilmesi, e-ticaret şirketlerinin kayda değer bir şekilde ilerlemesine neden olmuş ve bu nedenle pazarın patlamasına neden olmuştur.

Yapay Zeka (AI)

Yapay Zekanın geliştirilmesi, insanın yaratıcı gücüne meydan okumak anlamına geliyordu.  Genellikle, doğru kodlama ile Yapay Zeka, insanlara kıyasla hem daha hızlı hem de daha iyi öğrenebilir; ayrıca sağlıkla ilgili herhangi bir kısıtlama yada ve duygusal bağlılığının olmaması, çok daha iyi bir şekilde çalışmasını ve mantıklı düşünmesini sağlar.

Dahası, insanlarla etkileşime girebilir ve gereksinimlerini önceden belirleyebilir ve insanların görmezden gelebileceği aldatıcı herhangi bir etkinliği belirleme gücüne sahip olabilir.

E-ticaret firmaları, insan davranışını daha iyi kavramaya ihtiyaç duyduklarını, böylece tüm müşterilerine istisnai bir deneyim sunmak çabası içerisindedirler. Bunu sağlamak için, bu şirketler e-ticaretlerinde yeni Yapay Zeka teknolojisini uyguluyorlar ve bu da şu anda piyasayı kontrol eden özerk bir iş çözümü haline geliyor.

Burada sorulması gereken soru şu;

Bu firmalar yenilikçi ve benzersiz teknolojiyi kendi avantajlarına nasıl uyguluyorlar?

Bunu daha iyi anlayabilmek için, sizi bu ifadeyi doğrulayan sekiz temel yöntemle ele alacağız

Yapay Zeka (AI) Potansiyel Müşterileri Tanır ve Onları Yeniden Hedefler

Satış ekibi, piyasada hangi ürün ve hizmetlerin yüksek talep görmekte olduğunu doğru şekilde takip edememektedir. Daha sonra, bu onların bir maddeyle ilgilenebilecek potansiyel müşterileri ikna etmede başarısız olmalarına neden olur.

Ancak, AI ile bu asla gerçekleşmez, çünkü tüm müşteri verilerini depolar, sonra da devam eder ve bir müşterinin belirli bir üründe geçirdiği süreyi gösteren bir not oluşturur. Bu bilgilerle, AI, bu tür potansiyel alıcılar bir daha ki sefere sunulan ürünle ilgili herhangi bir anlaşmayı veya teklifi vurgulayarak ziyaret ettikleri zaman şimdi uygun şekilde yanıt verebilir.

Sonuç olarak, bu, e-ticaret işinin gelişmesini sağlar.

Yapay Zeka (AI) Müşteri Verilerini Analiz Ediyor ve Sonra Ürünleri Tavsiye Ediyor

AI, hem alıcının arama sorgularına hem de satın alma geçmişine dayanarak kayıtları analiz eder ve ardından ürün önerileri sunar.

Müşteri Verilerini Analiz

Ziyaretçinin web sitesinde daha uzun bir süre geçirmesi ve ayrıca alıcıyı başka bir satın alma işlemi yapmak için siteye geri dönmesi için teşvik eder. Böylece, AI sayesinde, müşteri sonunda bir ürün satın alır; bu nedenle, belirlenen hedefin yerine getirilmesi ve bu da perakendeci için gelirin artmasına neden olur.

Yapay Zeka (AI) Ürün Tanımları Üretiyor

Ürün açıklaması, herhangi bir e-ticaret işinin kalbi ve ruhudur, çünkü müşterilerin bir ürünü satın alıp almayacağına karar verdikleri ürün açıklamalarına bakarak karar verir. Bu nedenle, müşteri tanımın gereksinimlerine uygun olduğunu hissediyorsa, ürün görüntüsünü görüp görmediğine bakılmaksızın hemen satın alma işlemi yapar.

Ürün açıklaması
Ürün açaklaması

AI, ürün tanımları oluşturmak için internette, tüm ilgili bilgileri bulana kadar araştırmasında anahtar kelimeyi kullanan benzer içerikleri araştırır. Ayrıca, gerektiğinde ürün tanımını değiştirmenin yanı sıra herhangi bir şirket için uygun maliyetli olmasını sağlayabilir.

E-ticaret Chatbot Dizininde AI Entegrasyonu

AI sohbet robotu Chatbot sağlam bir araçtır ve tüm müşterilerin onunla mesajlaşacağı ve onlara anlayışlı çözümler sunan bir programdır.

Mesajlaşma programı
Chatbot

Ek olarak, buna dahil olan öğrenme yetenekleri; Böylece her alıcının isteklerini anlayarak müşteriye hizmet etmenin uygun maliyetli bir yöntem olmasını sağlar. Genellikle, bir müşterinin yükselttiği herhangi bir sorguyu analiz eder ve ardından bunları istenen ürünü bulabilecekleri yere yönlendirir.

Sonunda, AI Chatbot 24×7 çalışır ve müşteriye kişisel bir dokunuş hissi verir; bu nedenle, herhangi bir direnç yaşamamış olmasının nedeni.

AI’nın Performansı Cihazdan Bağımsızdır

Yapay Zekanın e-ticarete dahil edilmesi, yeni bir kişiselleştirme yönteminin oluşturulmasına izin verir ve bunu, kullanılan araç ne olursa olsun yapar.

Örneğin, kullanıcılar genellikle bir mobil cihaz veya bilgisayar sistemi kullanarak belirli bir web sitesinin portalındaki ürünleri arar. O web sitedeki hangi ürünün henüz piyasaya sürüldüğü ya da stoklarında olmayan ürünü bulur.

Neyse ki, AI göz atma geçmişi gibi kullanıcı kaydını takip ediyor, bu yüzden ürün piyasaya sunuldu an, oturum açan tüm kullanıcıların cihazlarından bildirim almalarını sağlar. Dolayısıyla, bu çok kanallı  e-ticaret pazarlama yaklaşımı sayesinde, müşterilerin deneyimi daha da artmaktadır, çünkü doğrudan taşınabilir bir aracı kullanarak bir satın alma yapmalarına izin vermektedir.

Depoların İçindeki Özerk Robotlar

Mağazaların içindeki tüm durum, depolardaki otomatik robotların sayesinde değişmiştir. Bu robotlar ziyaretçileri karşılar ve daha sonra depoyu gezerken ürünle ilgili bilgileri sunar.

Dahası, bu robotlar, insan meslektaşlarına bir ürünü gönderme ve alma konusunda yardımcı olacak şekilde programlanmıştır. Bu nedenle, AI fayda sağlar, çalışan maliyetini düşürür ve mağaza sahiplerini işlerin gelişimi için özgürleştirir.

Yapay Zeka Sahte İncelemelerle Mücadele Edebilir

Bir ürünü başarıyla satmak, müşteri geri bildirimlerine ve incelemelerine çok bağlıdır. Sıklıkla, ürünü fiziksel olarak inceleyebilecek durumda olmayan müşterilerin kararı yalnızca ürünün önceki puanlarına dayanarak vermesidir. AI genellikle, bir müşterinin onayladığı alımların sahte artışlarını ve incelemelerini bularak tüm işleyişini doğrulayan akıllı bir öğrenme sistemi üzerinde çalışır.

AI Satış Sonrası Raporun Üretir

E-ticarette, AI, satış sonrası hizmetleri analiz ederek otomatik bir takip süreci geliştirerek otomatik müşteri hizmetleri gerçekleştirmektedir. Bu süreç boyunca AI, iadeler, garanti süresiyle ilgili sorular, geri ödemeler ve şikayetler gibi tüm konulara katılır.

Yapay Zekanın e-ticarete entegrasyonu çığır açan bir çözüm oldu, bu yüzden bizi gelecekte ne bekleyeceğimiz konusunda daha istekli hale getirdi.

 Sonuç olarak, bu devrim niteliğindeki çözüm, şirketlere yeni fırsatlar yaratmanın yanı sıra artan satış ve gelir deneyimini sağlamıştır.

Bu nedenle, AI’nın e-ticarete dahil edilmesi, yaşamlarımızın büyük bir dönüşümü ve memnuniyetle hoş karşılandığımız bir şeyle sonuçlanan yeni bir akıllı teknolojidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !