• YARIM ALTIN
  1.222,06
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7382
  % 0,40
 • € EURO
  7,5791
  % 0,92
 • £ POUND
  8,4805
  % 0,65
 • ¥ YUAN
  0,9478
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % 0,51
 • BITCOIN
  64442,108
  % 0,93
 • BIST 100
  109.111,34
  % 0,94

Link İnşası Nedir, Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link İnşası Nedir, Link İnşası Nasıl Yapılır?

 

Temel SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra yapılan ve arama motorlarına yön veren ve SEO çalışmalarının ana hatlarından birini oluşturan çalışmaya link inşası adı verilir. Link inşası, site içi link inşası ve site dışı link inşası olmak üzere iki kademede gerçekleştirilir. Link inşası yapılırken, SEO konusunda profesyonelleşmiş kişiler tarafından yapılması daha uygundur. Hangi linklerin kaliteli olduğu ve hangi link inşası sonucunda iyi sonuçların alınabileceği gibi konularda doğru çözümler üretilmelidir. Bunun yanı sıra kaliteli ve doğru link inşası yapmak, siteyi rakipleri karşısında daha ileriye taşıyacaktır. Arama motorları sadece site içeriğine değil, siteler arasındaki bağlantılara da bakmaktadır. Web sayfasının bu konuda zenginleştirilmesi, arama motorlarının daha fazla fark etmesini sağlayacaktır. Bir web sitesinin içeriği ne kadar ilginç olursa olsun arama motorlarında kullanıcılar tarafından bulunamıyorsa, hiçbir önemi yoktur. Web sitesinin içeriği ile alakalı olan başka web siteleriyle bağlantılı olmak da çok önemlidir. Başka sayfalardan bağlantı olmadan, bir web sitesinin arama motorlarında üst seviyelerde olması beklenemez. Google ve diğer arama motorlarının hangi web sitelerinin daha iyi olduğunu belirleme yollarından birisidir Link inşası. Bir web sitesine diğer sitelerden çok fazla geri dönüş varsa, arama motorlarının gözünde bu bir referanstır. Yeni açılmış web sitelerinde link inşası yapılmazsa, arama motorlarında tanınma ve ziyaretçi sayısının düşük olduğu görülür.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link inşası 2 yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan site içi yapılan link inşası “on page”, başka sitelerden ilgili siteye yapılan link inşası ise site dışı yani “off page” olarak adlandırılmaktadır.

 • Site İçi Link İnşası; içerikler ile alakalı olduğu düşünülen başka bir yazının link olarak verilmesidir. Verilen bu linklerin birbirleriyle ilgili olmasına özen gösterilmelidir. Site içi link inşası yapılırken no-follow etiketinin kullanılmaması gerekmektedir. Site içi link inşası yapmanın anlamı, arama motorlarına, web sitesinin hiyerarşik bir düzende gittiği ve düzenli olduğu bilgisini vermektir. Link inşası, Link juice olarak da ifade edilmektedir. Web sayfalarının bağlantılarına, bağlantı sayısına ve bağlantı niteliğine göre farklı değerdedir. Burada yapılması gereken en önemli şey, en değerli web sayfasına diğer sayfalardan verilen link çalışmalarıdır. Site içi link inşası ile belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkılabilir.
 • Site Dışı Link İnşası; daha detaylı ve daha yoğun bir çalışmadır. Site dışı link inşası için, diğer web sayfalarından ilgili web sayfasına uzanan link çıkışlarının bulunmasıdır. Bazen ücretsiz olan bu bağlantılar, bazen de satın alınarak elde edilir. Linklerin kalitesine göre fiyatları da yüksek olmaktadır. Site dışı link inşası yapabilmek için bazı kaynaklardan yararlanılır. Ücretli linkler için, link satışı yapan web siteleriyle görüşmek ve satın almak için teklifte bulunmak gerekir. Do-follow çıkışlı linkler için çeşitli bloglarda yapılan yorumlardan ilgili web sitesine link çıkışı yapılmasıdır. Forum sitelerinden yine aynı şekilde Do-follow link çıkışı yaparak ilgili web sitesine link çıkışı sağlanabilir. Sosyal medyalardan da web sitesine link çıkışı yapılabilir. Ancak, No-follow özellikli linkler olacağından siteye pek bir faydası olmayacaktır. DMOZ tarzı dizinler, hem web sitesinin doğrulanmasını, hem de web sitesine linkler sunulmasını sağlamaktadır.

Link İnşası SEO İçin Neden Önemlidir?

Arama motorları, ziyaretçilere en iyi sonuçları sunabilmek için pek çok komplike algoritma ile çalışırlar. Doğru yöntemlerin kullanılması arama motorlarında yükselmek için önemli bir konudur. Web sitelerinki sayfaların daha değerli hale gelmesini ve arama motoru gözünde de otorite bir site olmasını sağlamak için link inşası yapılmalıdır. Arama motorları alınan linkleri belirli kriterlere göre değerlendirirler.

Web sitesinin aldığı toplam link sayısı,

 •  Link alımı yapılan web sitelerinin ilgili web sitesiyle konu ve içerik uyumu,
 • Link alımı yapılan web sitelerinin kalitesi ve anahtar kelimelerdeki sıralaması,
 • Link alımı yapılan web sitesinin dışarıya verdiği linklerin sayısı

Link inşası yapılan tüm bağlantılar değerli değildir ve arama motorlarında üst sıralara çıkılacak diye bir kural yoktur. Web sayfasının yüzlerce link alması, web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle yapılacak olan çalışmalarda siteler iyi analiz edilmelidir. Link inşasının SEO açısından önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !