• YARIM ALTIN
  1.224,42
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7518
  % -0,05
 • € EURO
  7,6656
  % 0,04
 • £ POUND
  8,5166
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  0,9526
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,0980
  % 0,23
 • BITCOIN
  66088,451
  % 1,52
 • BIST 100
  109.536,92
  % 0,39

Kimlik Bilgilerinizi Koruma Yolları!

Kimlik Bilgilerinizi Koruma Yolları!

Geçtiğimiz günlerde, ülkemiz vatandaşlarının kimlik ve adres bilgilerinin internette paylaşılmış olduğuna dair haberler, birçok haber kaynağı vasıtası ile paylaşıldı. Raporlar, 2010 senesinde 18 yaşını doldurmuş olan 50 milyon civarı vatandaşımızın nüfus cüzdanı ve adres bilgilerinin internet ortamında niyeti kötü olan şahıs ve örgütlerin ulaşabileceği şekilde gezdiği ortaya konulmuştur.
Paylaşılan kişisel veriler, sahte kimlik düzenleme, banka sistemlerinde kredi ve kredi kartı işlemleri yapma, düzmece noterlik ve vekâletname belgeleri düzenleme, malvarlığı bilgilerinin edinilmesi ve kullanılması, firma açma, GSM numarası alma, verasetle hisse alma, dolandırıcılık bunun gibi maddi ziyan yada suç teşkil edecek durumlar için kullanılabilir.

Uzman Önerileri:

Nüfus Cüzdanınızı Değiştirin

Şayet 2010 yılından buyana nüfus cüzdanınızı değiştirmediyseniz, en kısa sürede yenilemenizi öneririz. Yeni bir fotoğraf ile yeni bir kimlik çıkarmanız şeklinde kimlik değişime uğramış olacak, kimlik seri numarası ve veriliş detayları değişecektir.

Kayıtlarınızı güncelletin.

Değiştirdiğiniz nüfus cüzdanınızı telekom operatörleri,banka, resmi firmalar bu şeklinde bütün kayıtlı bulunduğu yerlerde güncelleyin. Değişikliğiniz yaptığınız kimlik bilgilerinizin sistemlere işlendiğinden kesin olun.

Polis ve ya savcılığa başvurun.

Tedbir amaçlı şekilde polis yada savcılığa başvurup şahsi verilerinizin sızmış olabildiği, olabilecek hadise ve durumlardan mağduriyetinizin oluşabileceği ve bu tür olası durumlardan mesul olmayacağınıza ilişkin tutanak tutulmasını isteyebilir ve bu kaydı saklayabilirsiniz.

E-devlet sistemi üstünden kayıtlarınızı takip edin.

E-Devlet sistemi kanalıyla vergi, GSM abonelikleri, adınıza açılmış davalar gibi bilgilerinize ulaşabilmektesiniz. Belirli aralıklarla e-devlet sisteminden dava, vergi, GSM aboneliği benzer biçimde kayıtlarınızı denetim edin. şüpheli şekilde derhal polise veya savcılığa başvurun.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra ileride yine böyle sıkıntılarla karşılaşmamak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Her bir sitede değişik şifre kullanın.

Cihazınızın ne kadar güvenli olduğunun önemi bulunmamaktadır. Sizin herhangi bir şifrenize erişen bir fert bir anda tüm verilerinizi ve hesaplarınızı ele geçirebilir.

Uygulama ve işletim sistemlerinizi güncel tutun.

Saldırganlar, verilerinize erişmek için yazılımlardaki hata ve güvenlik açıklarından yararlanabilirler. Bu hatalar ve açıklar aygıt üreticileri ve yazılım şirketleri yönünden tertipli şekilde yamanmaktadır. Fakat bu ürünü satın alanların bu açıkları kapatmak için bu yamaları yüklemeleri gerekebilir. Bireylerin yazılımlarla ilgili her bir güncellemeyi en kısa zamanda yüklemesi, potansiyel tehditleri ve virüs bulaşma ihtimalini kısıtlı bir hale getirir.

Şahsi bilgilerinizi yahut verilerinizi asla e-posta ile paylaşmayın.

Kimlik avı (phishing) e-postalarına asla cevap vermeyin. Aslabir firma sizin şifre yahut şahsi bilgilerinizi e-posta üstünden istemez. şayet o e-postaya güvenmiyorsanız, silin.

Tarayıcınızdaki eklentileri kapatın.

Çok fazla tarayıcı tabanlı saldırı, satın alanların cihazlarına erişmek için Java ve Flash teknolojilerinden yararlanmaktadır. Eklentilerin otomatikman yüklenmesi özelliğini kapatırsanız, fark etmeden ziyaret ettiğiniz yararsız bir internet adresinden yüklenecek olan bir eklentinin cihazınızı tehlikeye atmasını engellemiş kalırsınız.

Kurduğunuz yazılımlara dikkat edin.

Kötü niyetli yazılımlar (malware) genel olarak meşru yazılımlar ve ya bir içinde ne olduğu oynatmak için lüzumlu olan bir ilave yazılım (add-10) benzer biçimde görünürler. Cihazınız ne olursa olsun (PC, Mac yahut mobil) kuracağınız uygulamalar hakkında fazladan olarak dikkat gösterin. Kötü niyetli bir yazılımı kurmak, tanımadığınız birisini dijital evinize çağrı etmek ve bütün kişisel verilerinize erişim izni vermek gibidir.
Phishing (kimlik avı) e-postalarına karşı uyanık olun. Geçen hafta ortaya çıkan veri sızıntısı sonucunda, bu tip e-postalara her zamankinden daha çok maruz kalabilirsiniz. Gelen e-postaları deposundan kesin olmadan asla yanıtlamayın; hiç bir şahsi bilginizi ve şifrenizi e-posta ile paylaşmayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir !