• YARIM ALTIN
  1.307,14
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8663
  % 0,05
 • € EURO
  7,7816
  % 0,19
 • £ POUND
  8,6943
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  0,9804
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0972
  % 0,23
 • BITCOIN
  63742,253
  % 0,19
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85

İşe Başladıktan Sonra İlk 15 Dakikada Yüksek İhtimalle Yaptığınız 7 Hata

İşe Başladıktan Sonra İlk 15 Dakikada Yüksek İhtimalle Yaptığınız 7 Hata

İlk iş günü, hayatımızdaki en özel ve stresli anlardan birini oluşturmaktadır. Yeni bir iş, yeni bir ortam, yeni insanlar bunların hepsi başlı başına heyecan vericidir. Bazı insanlar ilk iş günü, heyecanının kurbanı olabilmektedir. Özellikle ilk 15 dakikada yapılan hatalar bulunmaktadır. Bu hatalar bilinmeli ve işin ilk günü bu hatalara düşmemek için çaba sarfedilmelidir.

Bir gece öncesinden genellikle ilk iş günü stresi yaşanmaktadır. Bu durum ilk iş günü uykusuz olmaya ve enerji eksikliğine yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek için bir gece öncesinde rahatlatıcı bitki çaylarından faydalanılabilir. Güzel bir uyku çekmek ilk iş günü bize avantajlar sağlayacaktır. Ilık bir duş sonrası, gevşetici bitki çayları sayesinde rahat bir uyku çekilebilir. İşe başladıktan sonra ilk 15 dakikada yüksek ihtimalle yaptığınız 7 hata uykusuzluk ve heyecandan kaynaklanmaktadır.

 1. Kimseyle Tanışmamak; İlk iş günü farklı bir ortama girmek oldukça heyecan vericidir. Bu durum bazı kişilerde aşırı derecede gerilmeye sebep olacaktır. Bu sorunu halletmenin en akılcı çözümü insanlarla tanışmaktır. İnsanlarla tek tek tanışmak heyecanın yenilmesini ve ortama daha hızlı adapte olunmasını sağlayacaktır.
 2. Utangaç ve Soğuk Durmak; Kimseyi tanımamak, yeni bir ortama girmek kişileri utangaç ve istem dışı olarak soğuk bir yapıya sokabilir. İki durum da ilk iş gününün en büyük düşmandır. Bu olumsuz algıyı kırabilmek adına mümkün olduğunca sıcakkanlı görünmeye çalışılmalıdır.
 3. Her Şeyi Bilme İhtiyacı Hissetmek; İlk iş günü hemen hemen her insan kendini yetersiz ve eksik hissetmektedir. İlk günden, her şeyi öğrenmeye çalışmayın ve kendinize zaman tanıyın.
 4. Eski İşinizden Bahsetmek; Muhabbetlere dahil olmak adına gayet masumane şekilde eski işinizden bahsedebilirsiniz. Ancak eski işten bahsetmek olumsuz bir izlenim oluşmasına neden olmaktadır.
 5. Soru Sormaktan Kaçınmak; Çok fazla soru sormak meraklı kişilik olarak algılanmanıza neden olabilir. Ancak yeni girilen bu çevre hakkında bilgi edinebilmenin yolu, soru sormaktan geçmektedir. Sıkıcı olmayacak şekilde soru sorarak, yeni işinize adapte olabilirsiniz.
 6. Uygunsuz Giyinmek; Yeni girilen ortamda kimse sizi tanımadığı için dış görüntünüze bakıp değerlendirmede bulunacaklardır. İlk izlenim çok önemli, kimse sizi tanımadığı için görüntünüze odaklanma söz konusu olacaktır. Bu nedenle doğru kıyafet seçimi oldukça önemlidir.
 7. Her İşi Yaparım Havasına Girmek; İlk günün heyecanı ile kurulan “Onu yaparım, bunu hallederim” cümleleri ilerleyen süreçte başınıza dert olabilir.

Adım Adım İş Başvurusu Nerelerden, Nasıl Yapılır?

Bunlar da ilginizi çekebilir !