• YARIM ALTIN
  1.006,11
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0495
  % -0,11
 • € EURO
  6,5536
  % -0,14
 • £ POUND
  7,8750
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  0,8674
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,0954
  % -0,03
 • BITCOIN
  58305,159
  % -1,49
 • BIST 100
  120.791,8600
  % 0,53

Google AdSense’te Reklam Yerleşimi Nasıl Oluşturulur? [Resimlerle Anlatım]

Google AdSense’te Reklam Yerleşimi Nasıl Oluşturulur? [Resimlerle Anlatım]

Muhteşem! Web siteniz incelendi ve bir Google AdSense onayını aldı, şimdi web sitenizde reklamlar göstermek için Google AdSense hesabında bir reklam yerleşimini yapmanız gerekiyor. Reklam yerleşimlerini uygun bir şekilde yapmak önemli mi? Evet önemli, böylece reklam yerleşimini uygun bir şekilde yaparsanız ve geliri artırmak için sitenize daha fazla odaklanabilirsiniz.
Bu klavuzda, Google AdSense’de nasıl bir reklam yerleşimi yapacağız? Ve kazançlarınızı anında artıracak en iyi reklam yerleşim yerlerinden bahsedeceğim.
Bu işte yeni iseniz, o zaman Google AdSense’in ne olduğunu bilmelisiniz ? AdSense’nin iyi anlaşılması demek, daha fazla gelir elde etmeniz demektir.

Zaten AdSense hesabı oluşturduysanız , kolayca Google AdSense’te bir reklam kodu oluşturabilir ve web sitenize reklam kodlarını yerleştirebilirsiniz.

Web siteniz başarıyla onaydan geçmedi ise, Google AdSense hesap onay süreci ile ilgili makalemizi okursanız  web sitenizin başarıyla onaydan geçme şansı artıracaktır.

Web yöneticilerinin teknik detaylar hakkında endişelenmeden gelir elde etmelerine yardımcı olduğu için Google AdSense reklam ağı, tüm web yöneticileri tarafından en çok kullanılan bir ağdır.

Google AdSense, “Sadece bir reklam yerleştirin, gerisini biz halledeceğiz” anlamına gelir, Google AdSense’te bir Reklam Birimi Oluşturmanız gerekir ve web sitenize yerleştirmeniz gerekir, hepsi bu bir kerelik işlemdir.

Reklamları yerleştirdikten sonra, oturup Google AdSense üzerinden sınırsız para kazanabilirsiniz.

Geliriniz AdSense yerleşimlerine ve reklam birimlerine bağlı olacağından, Google AdSense’te bir Reklam Birimi seçerken ve oluştururken daha dikkatli olmanız gerekir.

1- Google AdSense’te Reklam Birimi oluşturmak için neye ihtiyacım var?

Google AdSense’te bir Reklam Birimi oluşturmak için tam olarak onaylanmış bir Google AdSense hesabı üzerinden, istediğiniz sayıda reklam birimi oluşturabilirsiniz.

Reklam birimlerini web sitenize yerleştirdikten sonra, reklam birimini yerleştirdiğiniz yer birkaç dakika boş kalacaktır. Endişelenmeyin, reklamınızı yerleştirdikten sonra biraz bekleyin, birkaç dakika sonra reklamlarınız görüntülenecektir.

2- Google, AdSense reklam limit politikasını kaldırıyor?

Evet, önceden web yöneticilerinin sayfalara yalnızca 3 reklam yerleştirmesine izin verildi, ancak artık AdSense reklam limit politikasını kaldırdı ve web sitenize istediğiniz sayıda reklam yerleştirebilirsiniz, ancak tüm reklam yerleşimleri ve kullanımları AdSense politikasına uymuş olmalıdır.

Google AdSense her zaman kullanıcı rahatlığını tercih eder; bu nedenle reklam programlarında başarı elde etmek için tutarlı ve en iyi yer tutmak için çok fazla veya çok az reklam yerleştirmeyin.

3- Hangi reklam türünü oluşturabilirsiniz?

Web yöneticileri, web siteleri için çeşitli reklam türleri oluşturmaya uygundur; her biri, her reklam türünün belirli bir işlevsellik ve davranışa sahiptir.

Bu nedenle, içerik için uygun en iyi reklam türünü seçin ve her reklamın site için iyi performans gösterdiğinin farkında olarak reklamlarda daima deneme yapın.

Bunlar Google AdSense’teki reklam türleri:

 • Metin ve Görüntülü Reklamlar
 • Yayın içi reklamlar
 • Makale içi reklamlar
 • Google Eşleştirilen içerikli reklamlar

Metin ve Görüntülü Reklam Ağı : Bunlar, Google AdSense’te bir reklam birimi oluşturduktan sonra her türlü blog için uygun, temelde metin tabanlı reklamlar, multimedya reklamları web sitenizde görüntülenecek mükemmel reklamlardır.

Yayın içi reklamlar : Bunlar Google AdSense’ten en yeni reklamlardır ve bunlar çok etkili ve mükemmel bir şekilde uygundur ve makalelerinizin içinde yer alır.

Makale içi reklamlar: Makale içi reklamlar, Google AdSense’teki yeni reklam türlerinden biridir. Bu tür reklamlar kullanıcı deneyimini artırarak,paragraflar arasında mükemmel bir şekilde yer alacaktır.

Bunlar Google AdSense’teki en son reklam türleridir. Hepsinden seçebilirsiniz; ancak kullanıcı dostu olmalı ve web sitelerinize değer katmalıdır.

Size, Google AdSense hesabında nasıl bir reklam birimi oluşturacağınızı anlatacağım.


4- Google AdSense’te Reklam Birimi Nasıl Oluşturulur?


AdSense ekibinden onay almak büyük bir görevdir. Bundan sonra, kolayca Google AdSense’te bir reklam birimi oluşturabilirsiniz.

Az sayıdaki reklam birimi, az sayıdaki niş siteleri için iyi performans gösterir, az sayıda reklam birimi performans göstermez, bu nedenle daima reklam türleri ve reklam birimi boyutları ve renkleri üzerinde deneyin.

Google AdSense reklam birimi oluşturmak için tüm talimatlarımı dikkatle izleyin.

Adım 1)

Google AdSense’te bir reklam birimi oluşturmak için, önce tamamen onaylanmış AdSense hesabınızda oturum açmanız gerekir.

Adım-2)

Google AdSense ana sayfasında “Reklamlarım-> İçerik-> Reklam birimleri” seçeneğini tıklamanız gerekir. (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

adsense 1

Adım 3)

“Reklam birimleri” seçeneğini tıkladıktan sonra, sayfanın sağ tarafında “+ Yeni reklam birimi” düğmesi görüntülenir.

Şimdi “+ Yeni reklam birimi” düğmesini tıklayın (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

adsense2

Adım-4)

Şimdi, web sitenizde göstermeniz gereken reklam türünü seçmeniz gerekir.

Yeni başlayanlar , sürecin kolay anlaşılması için “Metin ve görüntülü reklamlar” ı seçmeniz önerilir .

adsense 3

Reklam türünü belirledikten sonra “Seç” düğmesine tıklayın (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

Adım-5)

‘Seç’ düğmesine tıkladıktan sonra, yeni sayfaya gideceksiniz (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

adsense 4

Burada, çeşitli seçeneklerle görüntülenecek, bunlar:

 • İsim
 • Reklam boyutu
 • Reklam türü
 • Metin Reklam stili
 • Özel kanallar
 • Hiçbir reklam mevcut değilse

Reklam Adı: Bu zorunlu bir alandır, bu nedenle reklam birimi adını girmeniz gerekir; reklam adını istediğiniz isimlerle doldurabilirsiniz ve hangisi olabilir.

Reklam boyutu: Google AdSense, 728X90, 336X280, 320X100 ve 300X600, 300 X 250 gibi çeşitli reklam birimi boyutları sağlar.

Reklamlar, yer hakkında endişelenmeden otomatik boyut görüntüleyeceğinden , temel olarak “Otomatik boyut”seçeneğini seçmeniz önerilen her tür reklam boyutunu seçebilirsiniz .

Reklam Türü: Google AdSense sağlayın, Metin ve görüntülü reklamlar, yalnızca metin reklamlar, yalnızca Görüntülü reklamlar, bahsedilen 3 reklam türünden herhangi birini seçme seçeneğiniz vardır.

Google, “Metin ve görüntülü reklamlar” seçeneğini seçmenizi önerir; çünkü bu reklam türleri web sitelerinde gerçekten çok iyi performans gösterir.

Metin Reklam stili: Metin reklam stili birimleri oluşturabilir, reklam stillerinizi, boyutlarınızı, renklerinizi, kenarlıklarınızı vb. Özelleştirebilirsiniz.

Yeni başlayanlar, reklam türünü seçtikten sonra otomatik olarak reklamlarınızın stilleri ve yazı tipi rengiyle ilgileneceğinden, herhangi bir yeni metin Reklam stili oluşturmak için önerilmez.

Özel kanallar: Hiçbir şeyi değiştirmeyin, boş bırakın, temel olarak bu kanallar hedef reklamverenleri çekmek için kullanılır.

Hiçbir reklam mevcut değilse: Bu seçeneğin de bir kullanımı yoktur, çünkü Google AdSense’in web sitelerinizde gösterilecek uygun reklamları yoksa, reklam yerlerinde nelerin görüntüleneceğini seçmeniz gerekir.

Aslında asla olmaz, bu yüzden seçeneği değiştirmeyin ve devam edin.

Yeni başlayanlar yalnızca Ad ve Reklam boyutu ve Reklam türü seçeneklerini doldurmaları önerilir; dinlenme seçenekleri şu anda kullanılamayabilir.

Adım-6)

Gerekli tüm bilgileri seçtikten sonra “Save and get code” seçeneğini tıklayın (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

adsense 5

İşte, Google AdSense’te bir reklam birimi başarıyla oluşturduk, şimdi reklamları görüntülemek için kodu kopyalayıp web sitenize yerleştirmeniz gerekiyor.

Bunlar, Google AdSense’te bir reklam birimi oluşturmak için eksiksiz adımlardır.

5- Kazançları artırmak için en iyi reklam yerleşimleri nedir?

AdSense reklam yerleşimi, kazançlarınızı önemli ölçüde artırır; bu nedenle, web siteniz için mükemmel bir AdSense reklam yerleşimi seçmek için akıllı olmalısınız.

Tecrübelerimize göre AdSense reklam yerleşimini yaparken makale içerisinde en fazla 3 reklam olması AdSense kazançlarınızı artıracaktır.

Kenar çubuğundaki reklam alanını, altbilgi alanını ve ayrıca makalenin içinde 1-3 reklamı da görüntülemeyi unutmayın.

Biliyor musun? AdSense kazançlarını artırmak için  üzerinde durulması gereken aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere yüksek ödeme yapmaktadır.

Biliyor musun? Web sitenize kaliteli içerik üreterek tıklanma başı yüksek ücretler kazanabilirsiniz.

 

Google AdSense’te Bir Reklam Birimi Oluşturma ile ilgili SSS?

S) Google AdSense hesabında kaç reklam birimimi oluşturabilirim?

C) Harika! Temel olarak gereksiniminize bağlıdır, istediğiniz kadar çok oluşturabilirsiniz ve ayrıca, AdSense reklam limit politikasını kaldırmıştır, böylece web sitenize herhangi bir sayıda reklam oluşturup yerleştirebilirsiniz, ancak AdSense politikasına ve kullanıcı dostu olmasına bağlı tavır sergilemelisiniz.

S) Hangi reklam birimi web sitem için iyi performans gösteriyor?

C) Hangi reklam biriminin reklam yerleşiminin siteniz için işe yarayabileceğini kimse tam olarak tahmin edemez. Ya deneme yanılma yoluyla yapacaksınız ya da bu araçtan yardım alabilirsiniz. 

Bunlar, Google AdSense hesabında bir reklam birimi oluşturma adım adım kılavuz olup, sorunuzu gidermenize yardımcı olması için yapılmış bir çalışmadır. Sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !