• YARIM ALTIN
  1.222,06
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7378
  % 0,42
 • € EURO
  7,5774
  % 0,92
 • £ POUND
  8,4851
  % 0,68
 • ¥ YUAN
  0,9478
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0983
  % 0,66
 • BITCOIN
  64263,123
  % 0,53
 • BIST 100
  109.111,34
  % 0,94

E-Ticarette Lojistik Nedir, Önemi Nedir?

E-Ticarette Lojistik Nedir, Önemi Nedir?

 

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve özellikle mobil cihazların hayatın değişmez bir parçası olması, alışveriş alışkanlıklarının da değişmesini beraberinde getirmiştir. Dünyada ve Türkiye’de faaliyet gösteren birçok e-ticaret sitesi, internetten alışverişin büyümesine neden olmuştur. E-ticaret sitelerindeki ziyaretçi trafiğinin artması ve artan alışveriş hacmi nedeniyle e-ticaret siteleri başarılı olabilmek için işlerini kusursuz bir şekilde yürütmek için çaba göstermektedirler. Bunun için alışveriş güvenliğinden, ürün çeşitliliğine, sanal pos çeşitliliğinden alternatif ödeme sistemlerine kadar birçok faktör bunda etkili olmaktadır. Bunların yanı sıra, alışverişlerin doğru, güvenli ve zamanında müşteriye ulaşması da büyük önem kazanmıştır. Burada lojistik devreye girmektedir.

>> Lojistik Nedir?
>> Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?
>> E-Ticarette Lojistiğin Önemi
>> Lojistiğin Prensipleri Nelerdir?
>> Lojistiğin Doğru Uygulanmaması Halinde

#Lojistik Nedir?

Online alışveriş sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin aldıkları ürüne zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde sahip olması lojistik firmalarının öncelikli görevidir. İnternet alışverişlerinde alınan ürünün reel ticarette olduğu gibi tedarik ev teslimat aşamaları bulunmaktadır. Reel alışverişlerde alınan ürünün müşteriye teslim edilmesi lojistik firmaları tarafından yapılmaktadır. Bunun gibi e-ticaret sitelerinden de ürün alındığında, ürünler müşteriye lojistik firmaları tarafından ulaştırılmaktadır. Burada en önemli konu, müşterinin aldığı ürünlerin, e-ticaret sitesinin duyurduğu süre içinde, doğru kişiye ve doğru bir şekilde ulaştırılmasıdır. E-lojistik olarak adlandırılan bu süreç, müşteri memnuniyeti açısından önemli bir konudur. Büyük e-ticaret firmaları lojistiğe çok önem vermişler ve bu konuya büyük yatırımlar yapmışlardır. Hatta bu konuda dünyadaki en popüler e-ticaret sitelerinden biri olan amazon.com, ürünleri müşterilerine drone adı verilen insansız hava araçları ile ulaştırmaktadır.

#Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?
E-ticarette lojistik yönetiminin belli başlı faaliyetleri vardır.

 • Üreticiden ve tedarikçiden ürünlerin alınması ve depolanması,
 • Taleplere göre ürünlerin stok seviyelerinin uygun seviyede tutulması,
 • Stok kontrolü yapılarak, talep değişikliklerine göre stok planlaması yapmak,
 • Pratik depolama yöntemleri kullanılarak sipariş edilen ürünlerin eksiksiz olarak bir araya getirilmesi,
 • Siparişlerin paketlenme sürecinin takip edilmesi,
 • Doğru zamanda, doğru kişiye, doğru ürünün eksiksiz bir şekilde ulaştırılması,

Tüm bu çalışmalar e-ticarette lojistiği özetler. Ürün yönetimin doğru bir şekilde yapılması, ürünün tedariğinden itibaren müşteriye ulaştırılmasına kadar ki sürecin doğru yönetilmesi e-ticaret sitesine uzun vadede büyük fayda sağlar.

#E-Ticarette Lojistiğin Önemi

E-ticarette lojistiğin önemi üzerinde önemle durmak gerekir. Depo maliyetleri, personel maliyetleri, tedarikçi firmalarla yapılan anlaşmalar ve bunların maliyetleri lojistik sürecinde dikkatle üzerinde durulması gereken konulardır. Yatay e-ticaret yapan firmalar, ürün gamının artmasından dolayı buna paralel olarak depo maliyetlerinin de artma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu maliyetlerden kaçmak isteyen firmalar kendi depolarını kurmak yerine, tedarikçilerin depolarını kullanmakta ve ürünleri tedarikçiler üzerinden müşteriye ulaştırmaktadırlar. Bu sürecin tedarikçiler tarafından yapılması ve kontrolün firmanın elinde olmaması müşteri memnuniyeti açısından birtakım sorunlara sebep olmaktadır. Lojistik sürecinde stok yönetimi de önemlidir. Stoğu biten ürünlerin takibini yapmak, yenilerinin tedarik edilmesi, en fazla talep edilen ürünlerin analiz edilerek stok alt limitlerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Ürünlerin stoklarıyla, depoda bulunan ürünler arasındaki koordinasyonu sağlayacak bir otomasyon yazılımı kullanmak gereklidir. Lojistiğin bir başka önemli dalı da envanter yönetimidir. Raf düzenlerinin doğru olarak yapılmaması, müşteriye yanlış ürün gitmesine ve müşteri memnuniyetsizliğine neden olmaktadır. Aynı zamanda ekstra kargo maliyetleri çıkaracağından firmanın zarar etmesine neden olur. Bir diğer konu da müşterinin sipariş ettiği ürünü doğru, zamanında ve hasarsız bir şekilde elde etmek ister. Bu nedenle paketleme ve kargo süreci de çok önemlidir.

#Lojistiğin Prensipleri Nelerdir?

Lojistik konusunda başarılı olmak, e-ticarette başarıyı getiren bir faktördür. Lojistik, müşteri memnuniyetini sürekli en üst seviyede tutmak için gereklidir. Bunu sağlamak için de lojistik firmalarının prensipleri vardır. Lojistik firmaları standartlarını daima korumalıdırlar ve ekonomik davranmalıdırlar. Bunun yanı sıra uzmanlık konusunda yeterli olmalı ve değişen taleplere ve yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlamalıdırlar. Ayrıca kullanıcılar tarafından siparişin hangi aşamalardan geçtiği kontrol edilmektedir. Bu nedenle takip edilebilir olmalıdırlar. Son olarak da en önemlisi güven duygusu korunabilir olmalıdır.

#Lojistiğin Doğru Uygulanmaması Halinde

E-ticaret sitelerinin kuruluş aşamasındaki olmazsa olmazlarından bir olan lojistik, doğru yönetildiği takdirde müşteri memnuniyeti sağladığı gibi sitenin artan satış trafiğine de uyum sağlamaktadır. Siparişlerin artması durumunda lojistik aksamaz ve kolayca yeni duruma uyum sağlar. Lojistik uygulamasının doğru yapılmaması sonucu ise, müşteri memnuniyetsizliğine ve güven kaybına neden olur. Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşteri sipariş teslimi sırasında bir sorun yaşarsa, aynı siteden bir daha alışveriş yapmak istemez. Bu da firmanın müşteri kaybetmesine sebep olur ve firmanın imajını olumsuz etkiler.

Bunlar da ilginizi çekebilir !