• YARIM ALTIN
  1.222,06
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7378
  % 0,42
 • € EURO
  7,5774
  % 0,92
 • £ POUND
  8,4851
  % 0,68
 • ¥ YUAN
  0,9478
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0983
  % 0,66
 • BITCOIN
  64263,262
  % 0,53
 • BIST 100
  109.111,34
  % 0,94

E-Ticaret’de 3. Adım E-Perakende Dönemi

E-Ticaret’de 3. Adım E-Perakende Dönemi


Günümüzde bir hayli büyük e-ticaret sitesinin arka arkaya kapanması, online alışveriş sektöründe suallere sebep oldu. Bilhassa da e-ticaret güvenle yatırım yapmaya devam etmek ile ilgili tartışmalar yaşandı. Ancak sektör güvenini savunuyor ve e-ticaret yatırımlar sürüyor: 2015 senesinde e-ticaret sektörünün 25 milyar TL ciro hacmine eriştiği, 2016 senesinde ise 31 milyar TL ciro hacminin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Çok kanallı uygulamalar ile de online perakendenin, toplam perakende pazarı içerisinde yüzde 2’lik bir dilimi ele geçireceği hesaplanıyor.

E-ticaret sektöründe 3. atılım dönemini yaşıyoruz. İlkini 2000’lerde internetin gelişimi ile yaşadığımız bu dönemin ikincisini 2010’da private shopping (Private Shopping modeli sitelere birkaç örnek: Limango, Markafoni, Day Buy Day, Morhipo, Trendyol, 1V1Y, Paramin) ve grup satın alma (Eğer beş yıldızlı bir otelde sevdiğinizle geçirebileceğiniz 5 gece 6 gün tam pansiyon tatili %80 indirimle satın aldıysanız ya da yıllardır gitmek istediğiniz bir konser için %50 indirimle bilet bulduysanız siz de benim gibi “neden?” ve “nasıl?” sorularını kendinize soruyorsunuzdur.Aslında cevap çok basit: Ortaklaşa satın almanın gücü. Anlamı şu; grup satın alma siteleri yerel satıcılarla fırsatlar için anlaşıp büyük indirimler karşılığında kalabalık müşteri grupları getirme sözü veriyor. Böylelikle satıcıya hem kalabalık bir müşteri grubunun hem de markasının ya da firmasının tanıtımının garantisi veriliyor, bir yandan da kullanıcı grubu gerçekten istediği ürün ya da hizmetler için büyük indirimler alıyor) ile yaşanmıştı. Üçüncü dönemi ise e-perakendeciler ve çoklu kanal uygulamaları ile yaşanacaktır.

E-ticaret sanılanın aksine ehemmiyetli yatırım isteyen ve fiyatı düşük olmayan bir kanal. Bilhassa yalnızca online de hizmet veren markalar için operasyonel manada da büyük yatırımlar gerektiriyor. Tüketici bağını kurmuş olan perakendeciler için de büyümeyi tetikliyor. Bu vaziyet kaygıların tersine, önümüzdeki süreçte sektördeki istikrarlı büyümenin önünü açacak ve bilhassa çoklu kanal e-ticaret yatırımları hızlanacaktır.


E-Perakende

Yüksek yatırım fiyatı veya hatalı ROI tahlilinin (ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı) e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar için en büyük tehlikeler arasında, tecrübeli perakende firmaların bu konuda avantajlı olacaktır. Kendi e-ticaret sitelerini kuran ve açık pazar E-ticaret platformlarında varlık gösteren perakende firmaları hızlı bir büyüme eğrisi sergiliyor. Aynı şekilde sektöre direk E-ticaret sitesi olarak girmiş birçok markanın da kendi fiziksel mağazalarını açtığını görüyoruz. Omni channel taktikler (Omni-channel, mağaza, internet, call center, mobil ve sosyal network gibi kanalları içine alan ve müşterinin tüm pazarlama kanallarında aynı alışveriş deneyimini yaşadığı bir pazarlama şeklidir) ile yatırımlarını sağlamlaştırıyorlar ve büyüme ivmesi ele geçiriyorlar. Bu ivme, tüm E-ticaret sektörünün büyümesine katkı sağlamaktadır.

E-ticaret sektöründe altyapı ve talep ayarlarının artık yerine oturuştur, çoklu kanal uygulamaları ile şirketlerin farklılaşarak yeni bir rekabet dönemine girdiklerinin vurguladı. Bu dönemde tüketicilerini tek bir kanalda değil tüm kanallarda takip eden, anlayan ve sunduğu analiz eder ile ve onlara benzersiz bir müşteri tecrübesi yaşatan markalar kazanacaktır.

Yabancı markaların e-ticaret yatırımları devam ediyor

Yabacı yatırımcı çekmekte zorlanan E-ticaret sektör dinamiklerine bakıldığında, hali hazırda hizmet veren yabancı perakende markalarının operasyonlarına e-ticareti de ilave ettiği gözlemleniyor.

E-ticaret ülkemizde hala gelişmekte olan bir sektör ve pek çok sefer olduğu gibi son gelişmeler ile beraber ‘E-ticaret balonu patladı patlayacak’ tartışması tekrar gündeme geldi. Bu söylem yanlış bir söylemdir. Son zamanlarda yabancı spor markaları da Türkiye’deki online sitelerini açıyor. Perakende, moda, ve giyim alanında ülkemizde hali hazırda faaliyet gösteren yabancı markalar uzun müddettir belirli düzeyde tuttukları yatırımlarını şimdi artırıyorlar. 2016’da bunlara yeni markalar da ilave edecek gibi görünüyor. Bütün yatırımlar sektörün şu anki gelişim sürecine olumlu tesir ediyor. Geleneksel mağazalar da kendi sitelerini açıyorlar. E-Ticaret markaları ise ya fiziksel mağazalarını açıyorlar veyahut bu arayıştalar. Netice olarak hem fiziksel hem de sanal ortamda bulunup çok kanallı pazarlamaya yöneliyorlar

 

online perakende


Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Papatya14 sene önce
 • Açıkladığınız bilgiler gayet faydalı