• YARIM ALTIN
  1.222,06
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7441
  % 0,47
 • € EURO
  7,5840
  % 0,88
 • £ POUND
  8,4871
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  0,9486
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,0983
  % 0,67
 • BITCOIN
  64415,160
  % 1,14
 • BIST 100
  109.111,34
  % 0,94

E-Ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Sözleşmeler

E-Ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Sözleşmeler

E-ticaret sektörüne adım atmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de e-ticaret sitelerinde zorunlu olarak bulundurmaları gereken hukuki sözleşme metinleridir. Bu sözleşmelerin 4077 sayılı tüketici kanunu ve ilgili mevzuatlar temel alınarak düzenlenmesi gerekmektedir. Kanun ve ilgili mevzuatlara uygun olarak düzenlenen sözleşmeler yapılan iş ile birlikte hem firmanın hem de müşterinin birbirlerine karşı hak ve sorumluluklarını belirtmesi açısından önem arz etmektedir.

Peki E-Ticaret Sitenizde Bulunması Gereken Sözleşmeler Nelerdir?

E-Ticaret sitenizde zorunlu olarak bulunması gereken 3 sözleşme ve bir de bilgi bulunmaktadır. Bunlar Üyelik Sözleşmesi, Gizlilik Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmesi ve şirketin iletişim bilgileridir.

E-ticaret Sitesi Üyelik Sözleşmesi

üyelik-sözleşmesiÜyelik sözleşmeleri, e-ticaret sitesine üye olan online kullanıcılara, genel olarak site ile ilgili bilgilerin verildiği, kullanıcıların siteye üye olarak aldığı sorumlulukları, üyeliğin ücretli olup olmadığı, müşteriye sunulan hakların neler olduğu gibi genel bilgilendirmelerin yer aldığı hukuki metinlerdir.

Gizlilik sözleşmesi

eticaret-gizlilik-sözleşmesiBu sözleşme ile siteye üye olan müşterilerin üyelik sırasında verdiği şahsi bilgilerin nasıl korunduğuna dair bilgiler verilmektedir. Genel olarak e-ticaret sitelerinde korunması gereken bilgiler ödeme sayfalarında siteye girilen bilgiler olduğu için SSL sertifikaları ve güvenlik sistemleri ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.

Mesafeli satış sözleşmesi

eticaret-mesafeli-satış-sözleşmesiBu sözleşmeye özellikle dikkat edilmelidir. Müşteri tarafından siparişi verilen ürünün teslimatı, nasıl teslim edileceği, garanti koşulları, satıcı ve alıcının hakları, iade ve cayma prosedürleri, satıcı ve alıcı bilgileri gibi konulara bu sözleşmede yer verilmektedir. Elektronik ticarette satış ancak mesafeli satış sözleşmesinin alıcı tarafından onaylanması ile tamamlanmaktadır.

Mesafeli satış sözleşmesi 6.03.2011 tarihli resmi gazetede 27886 sayılı yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu sözleşmenin onaylanmış halinin satıcı tarafından 3 yıl süre ile saklanması zorunlu hale getirilmiştir.

İletişim bilgileri

Kanunlara göre şirketlerin açık adres, telefon ve şirket bilgilerini müşterilerinin kolay ulaşabilecekleri bir alana koymaları gerekmektedir. İfade edilen alan genellikle sitelerin iletişim sayfaları olmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz 3 sözleşme ile şirketin iletişim bilgileri kesinlikle e-ticaret sitelerinde olması gereken sözleşmelerdir. Aksi takdirde internetten yapılan satışlar kanunlara uygun olmayacaktır. Böyle bir durum müşterilerde güvensizlik yaratarak satışları büyük ölçüde etkileyeceği gibi tespiti durumda şirketin bir takım cezalarla karşı karşıya kalacağı da açıktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !