• YARIM ALTIN
  1.055,63
  % 1,97
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0944
  % -0,15
 • € EURO
  6,6161
  % 0,40
 • £ POUND
  7,9039
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  0,8670
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,0953
  % 0,14
 • BITCOIN
  60069,354
  % 2,36
 • BIST 100
  116.829,3900
  % 1,03

Dijital perakendeciliğin tarihi gelişimi ile perakendecelik için kullanılan yöntemler !

Dijital perakendeciliğin tarihi gelişimi ile perakendecelik için kullanılan yöntemler !

alışveriş_eticaretgunlugu.com
Dijital Perakendeye geçişte, Nesnelerin interneti, internetin perakende sektörünü tümden tekrar şekillendirmeye başlamasının üzerinden aşağı yukarı 20 sene geçti. İlk internet satıcılarından e-ticaret devlerine, yeni ve eski bütün perakendeciler, son kullanıcıların her zaman değişen ürün arama ve satın alma şekillerine uyum sağlamaya çalıştı. Bugün, nihayet, çok sayıda şirket, internet perakendeciliği ile yüzleşerek çok fazla kanallı modeller ile internet üzerinden, değişik tür mağazalarda ve değişik tür mobil platformlarda, geniş seçenekler ve düşük fiyatlar sunarak benzersiz ve çok yönlü bir alışveriş deneyimini bütünsel olarak sunuyor.

İnternet perakendeciliğinin yükselişi

Perakende sektöründe rekabet şartları her sektörde olduğu gibi belirli bölgelerde seçim yapmayı gerektiriyor. Bir şirket birçok özelliklere sahip ve yüksek fiyattan satabileceği bir ürünü tüketicilere sürerek daha yüksek kar marjı sağlayabilir, ancak az sayıda alıcı bu ürünü alabileceği için satış rakamları düşük kalır. Ve ya sade bir ürünü piyasaya düşük fiyattan sürerek, sürümden kazanmak isteyebilir, düşük kar marjını yüksek stok devir hızı ile telafi edebilir.

Perakende tarihinin büyük bölümünde, en mühim seçim yapılması gereken noktalardan birisi stok taşımanın getirdiği maliyet ve yarar ile alakalı olmuştur. Müşteriler mağaza raflarında yahut mağaza stoklarında bulunan ürünlerden seçim yaparak satın alma işlemini yapıyorlardı. Dijital perakendecilerin müşterilerinin ne zaman ne isteyebileceğini isabetli bir şekilde ölçebilmelerinin sırf birkaç yöntemi bulunduğu için müşterilere istediklerini sağlamanın tek yolu ürünü fiziksel olarak taşımaktan geçiyordu. Müşteriye sunulacak seçenek sayısını çoğaltmak, daha çeşitli ürünü tedariğini sağlamak, taşımak ve elde tutmak anlamına geldiğinden stok maliyetlerini de yükseltiyordu. Seçenek olarak, bir dijital perakendeci sunduğu ürün alternatiflerini azaltarak daha düşük stok maliyeti sağlayabilir ve bunu müşterilere daha düşük fiyatlar olarak yansıtabilir ya da daha yüksek bir karlılık elde edebilir. Bir şirketin stratejisi işte bu kararı ele alış yolları ile belirleniyordur.

Son yirmi yılda internetin nerdeyse her yerde kullanılmaya başlanmasıyla, maliyet ve ya seçenek odaklı stratejilerden elde edilen rekabet avantajı giderek azaldı. İnternet çok kanallı modellerin gelişimine katkı sağlayarak ve hatta daha köklü bir şekilde, geleneksel ve dijital perakendeciliğin arasındaki ilişkiyi güçlerdirerek tedarik zincirindeki maliyet-seçenek sınırlamasını etkili bir şekilde ortadan kaldırdı. Bundan sonra müşteriler elde bulunan stoklarla sınırlı kalmıyor; ürünleri internetten arayabiliyor, mağazadan alabiliyor veya eve teslim seçenekleri ile her mağaza bütün sipariş edilen ürünleri etkili bir şekilde taşıyor. Bundan sonra perakendeciler ucuzu ve seçeneği bir arada sunabiliyor. Olabilecek en uygun fiyata en geniş ürün yelpazesini sunmak gerçek bir inovasyon şekilde karşımıza çıkıyor.

İnternet perakendecilerin çalışma yöntemini kökten değiştirdi. Uzun yıllardır devam eden stok tutma maliyetleri ve müşteriye alternatif sunma içinde seçim yapma zorunluluğu zayıfladı, eski farklılaşma kaynakları bulunmamaktadır oldu ve yeni rakipler ortaya çıktı. Müşterilerin perakende deneyimleri üzerinde dijital etkinin çoğalması ve müşterilerin internet ve mağaza deneyimleri arasında kusursuz bütünsellik beklentisi ile “e-ticaret” bundan böyle “ticaret” haline geldi. Perakendeciler bu yeni zorlukla başa çıkmaya çalışırken bazıları müşterilere sundukları ürün çeşitliliği yaklaşımında bulunurken, bazıları da daha özelleştirilmiş bir yaklaşımla müşterilere istekleri doğrultusunda ürün sunmaya başlanmıştır.

Nesnelerin interneti hakkındaki görüşlerimiz gelişmeye devam ediyor olsa da bir şey net bir biçimde ortada: ancak nesnelerin internetinin etrafında dönen veri yönetimi, gizlilik/mahremiyet, iş analitiği vb. ciddi sorunları çözebilen kurumlar çıkarlarını rakiplerinden farklılaştıracak bir konuma erişebilecekler. Nesnelerin interneti yatırımlarından gerçek açıdan kıymet elde etmek için perakendeciler daha geniş düşünmeli, artırılmış zekâ benzeri destek teknolojilerini ve inovatif uygulamaları kullanmayı değerlendirmeliler.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Moda Tarzı E-Ticaret Sitesi kuracaklara öneriler

Anne Bebek Ürünleri Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Market Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Opencart Yazılımı Kullanımı İle İlgili Öneriler

Dijital Girişimci Nedir? Ve 13 Öneri!

Her girişimcinin izlemesi gereken 13 film önerisi?

Ev Tekstili E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Türkiye’de Mobil Alışveriş Araştırması ve 7 Öneri

Ayakkabı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Hediyelik Ürün E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Saat ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak !

Giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak !

Tesettür giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak

Turizm Sektörü ve E-Ticaret İlişkisi

Firmadan-Tüketiciye (B2C, Business to Consumer) E-Turizm (E-Ticaret)

Bunlar da ilginizi çekebilir !