• YARIM ALTIN
  834,12
  % 0,40
 • $ DOLAR
  5,7294
  % 0,16
 • € EURO
  6,3927
  % 0,04
 • £ POUND
  7,1369
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  0,8341
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,0908
  % 0,18
 • BITCOIN
  55765,724
  % -4,19
 • BIST 100
  102.556
  % 1,45

Kurban Bayramı yaklaşırken, doğru e-posta pazarlama ile e-ticaret satışınızı arttırın

Kurban Bayramı yaklaşırken, doğru e-posta pazarlama ile e-ticaret satışınızı arttırın

Diğer  özel günlerde olduğu  gibi Kurban Bayramı öncesinde de oldukça fazla tüketici hem kişisel hazırlıklarını tamamlamak hem de yakın çevresini sevindirecek hediye alışverişlerine başlar. E-ticaret siteleri, Kurban Bayramı sürecinde doğru pazarlama yaklaşımlarıyla hedefledikleri başarıya pratik olarak ulaşır. Bu imkanı değerlendirip daha yüksek satış oranlarına erişmek içinse bazı e-posta pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerekiyor. işte Kurban Bayramı ve diğer özel günler için her zaman uygulanması gereken e-posta pazarlaması önerileri…

Müşterilerin detaylı sınıflandırılması

Detaylı bir segmentasyon(müşterilerin detaylı sınıflandırılması) e-posta pazarlamasının olmazsa olmazlarından. Birçok e-ticaret sitesi kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını öğrenebileceği çok sayıda veriye sahip. Aynı zamanda anlaşmalı kuruluşlar sayesinde bu veriler türlü ajanslardan satın alınabiliyor. Fakat bütün müşterilere tek bir kişiymiş gibi yaklaşmak, bu devasa veri bütününü anlamsız kılabiliyor. Müşterileri yaşlarına, yaşadıkları bölgelere, cinsiyetlerine, daha önceki alışveriş eğilimlerine ve başka faktörlere göre sınıflandırmak, kime hangi e-postayı göndermenin beklenen sonucu verebileceğini düşünmek gerekiyor. Örneğin, bayan olduğu halde sürekli erkek gömleği alan  bir müşterinin eşine ya da babasına hediye almaktadır olduğunu tahmin edebilmek gerekir. Bu kullanıcıya ağırlıklı aldığı ürünler yerine erkeklerin kullanabileceği ürünlerin gösterimi yapmak, satış  olasılığınızı artırmak anlamına gelebilir.

Hazırlık

Bayramlar her ne kadar belirli tarih aralıklarında olsa  da bu ürünü satın alanların önemli bir bölümü son dakikada hediye alışverişine yapabiliyor. Bu da stoklarda bulunmasını zorlaştırabiliyor. Son dakika alışverişlerini kontrol altına alabilmek adına müşterileri bayramın yaklaşmakta olduğu, hediyeler ve ağırlama gereksinimleri için sınırlı zaman kaldığı meselesinde uyarmak faydalı olabilmektedir.

Bayram öncesinde herhangi bir kampanya e-postası beklenen sonucu karşılamayabilir, ancak özellikle Kurban Bayramı için oluşturulan içerikler e-ticaret sitenizin abonelerine ihtiyaçlarını hatırlatacak ve alışveriş planlarını oluşturmaya teşvik edecektir. Bu nedenle bayramı ve bayram gereksinimlerini öne çıkaran e-postalar göndermek için hazırlık yapmak, son dakika alışverişlerini ciddi ölçüde kontrol altına alabilmeyi sağlayabilir ve dolayısıyla stokların hazırlıksız yakalanmasının önüne geçebilir. ters halde bayramdan birkaç gün evvela yığılan siparişler lojistik alanında sorunların ortaya çıkmasına dahi yol açabilir. Bunun önüne geçmek için e-posta pazarlama gönderilerine bir an önce başlamak akıllıca olabilmektedir.

Öneriler

Bayramlarda ve özel günlerde kullanıcılar oldukça çok kişiye armağan almak ve konuk ağırlamak için hazırlık yapmak durumunda kalabiliyorlar. Bu günler belirli başlı ürünleri öne çıkartmak ve fazla sayıda alternatif arasında sıkışan müşterilere yol göstermek için önemli zamanlar. Bunun için en başta söylediğimiz segmentasyon da dikkate alınarak, bazı alternatifler öne çıkarılabilir. Mümkünse döneme ve ya kişiye özel kampanyalar üretilerek müşterinin satın alımı kolaylaştırılabilir. Halihazırda satın almaya eğilimli kişilerin önüne doğru ürün, doğru kampanyayla koyulursa, satın alma ihtimalinin bir anda artacağı rahatlıkla öngörülebilir. İstenen ürünün, detaylarıyla beraber e-postaya yerleştirilme imkanı ise e-mail marketing’in, yani e-posta pazarlamasının en verimli yanlarından biri.

E-posta pazarlaması, e-ticaret sitelerinin veritabanında yer alan abonelerine ulaşabilmelerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Özellikle bayram benzeri özel günlerde e-posta pazarlamasından yoğun şekilde fazla verim alınabiliyor. Fakat yine de Kurban Bayramı bu gibi geniş kitlelerin önem verdiği günlerde satış paylarını artırabilmek için e-ticaret mağazasının tüketici beklentilerini karşılayabilmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Ülkemizde Girişimcilik

Kosgeb 50 Bin Lira Girişimcilik Destek Hibesi

Girişimcilik ve Yatırım Süreçleri

Girişimcilik Nedir? Nasıl Başarılı Girişimci Olunur?

Fintek Nedir? Finansal Teknoloji (Fin-Tek) Neden Bu Kadar Popüler?

Dijital Girişimci Nedir? Ve 13 Öneri!

Dijital Girişimcinin Yatırım Bulma Süreci

Her girişimcinin izlemesi gereken 13 film önerisi?

İnternet Girişimciliği ve Risk Sermayesi (Venture Capital)

İnternet Girişimciliği ve Melek Yatırımcı

E-Posta Pazarlama

5 Adımda Mobil Pazarlama

Inbound Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri

E-ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında başarılı olması için 3 önemli ipucu

Twitter Pazarlama

Facebook Pazarlama

E Ticaret’te Pazarlama

Eticaret Siteleri İçin Eposta Pazarlaması Taktikleri

E-Posta Pazarlama Yöntemi Nedir?

13 Madde de Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Firmalar Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyar?

Sosyal Medya Tarihçesi Kronolojik (İnfografik)

Ürünlerinizi Sosyal Medya’da Pazarlayın !

Sosyal Medya Hesaplarınızı Güvene Alın !

Sosyal Medya Hitlerinin Zararları Nedir ?

Sosyal Medyanın E-Ticaret’e etkileri

Sosyal Medya İnsanı Şahinleştiriyor mu?

Sosyal Medya Nedir?

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouNow Ne Kadar Kazandırıyor ?

Periscope’den İki Yeni Özellik !

Facebook Dosyaları Nerede Saklıyor?

Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

Whatsapp’a “Alıntı” Özelliği Eklendi

Twitter’dan Yeni Bir Özellik

Yiyecek Videolarının E-Ticarete Etkileri

Hobinizi E-Ticaret ile Satın