• YARIM ALTIN
  1.471,37
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8958
  % -0,83
 • € EURO
  8,1882
  % -0,34
 • £ POUND
  9,0846
  % -0,60
 • ¥ YUAN
  0,9907
  % -0,63
 • РУБ RUBLE
  0,0938
  % -1,52
 • BITCOIN
  77714,691
  % -1,85
 • BIST 100
  1.087,16
  % -3,53

E-Posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama

E-Posta pazarlaması son yıllarda daha da çok kullanılmaya başladı. Bunun en önemli nedeni McKinsey’in yapmış olduğu çalışmaya baktığımızda e-posta pazarlaması ile Facebook ve Twitter’a gore 40 kat daha fazla verim elde edildiği anlaşılmış. Bir başka araştırmaya gore ise; günlük 200 milyar’a yakın e-posta günderilmektedir.

Neden e-posta? Nedeni müşteri ile direk temasta en etkili yöntemdir. E-posta gönderilen kişilerin % 91’I her gün e-postalarını kontrol etmektedir. 200 milyar e-posta sahibinin % 91’ini hesaplarsak yaklaşık 182 milyar e-posta kontrol edilmektedir. Böyle bir portrede e-posta göndermek düşük maliyetli avantaj sunmaktadır. Tabi ki e-posta göndermenin belirli kriterleri var. Bu kriterlere dikkat edilmezse e-postalarınıza bakılmaz olur ve boşa e-posta pazarlaması yapmış olursunuz.

E-Posta pazarlamasında en çok kullanılan yöntemler, ürün ve hizmetler ile ilgili fırsat ve güncellemelerden aboneleri haberdar eden gönderiler.

E-posta pazarlaması nasıl olmalıdır?

 1. Kişiselleştirilmiş e-postalar

Kişilerin adı ile hitap edilerek e-posta adreslerine gönderim sağlanmasına denir. Ancak bu yöntem tek başına yeterli gelmeyebilir. Burada önemli olan hedef kitleye ulaşmasıdır. Bu nedenle müşterilerinizin daha önce alışveriş yaptığı ürünlere yönelik öneriler ya da onları hatırladığınızı anlatan bazı ifadeler kullanmak bu konuda fayda sağlayabilir. Örneğin e-postanızda müşterinizin daha önce alışveriş yaptığı ürünlere yönelik öneriler ya da onları hatırladığınızı anlatan bazı ifadeler kullanmak e-posta gönderimi konusunda faydalı olacaktır. Bunu şöyle daha açık bir şekilde anlatabiliriz; çanta alan bayan müşteriye kıyafet teklif edilmesi gibi.

 1. Kısa başlık 

E-postaların bir araştırmaya göre okunma oranlarına bakıldığında 900 milyon e-postanın incelenmesi ile ortaya çıkmış bir sonuçtur. 49 karekterden kısa başlığı olan e-postalar açılma oranı daha yüksek olduğu gözlenmiştir.

 

 1. E-posta pazarlaması için tercih edilmeyen zamanları avantaja dönüştürmek

E-posta pazarlamasında yüksek oranda e posta mesai saatleri içerisinde gönderilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar bize akşam saatlerinde gönderilen e-postaların açılma oranı, mesai saatleri içerisinde gönderilen e-postalardan daha yüksek olduğunu göstermektedir.

 1. Mobile uyumlu olmak

Mobil cihaz kullanımının hızlı bir şekilde arttığı günümüzde e-postaların tasarım ve teknik özellikler bakımından bu cihazlara uyumlu olması zorunluluk haline gelmektedir. Bir firma kendi e-postaları ile ilgili bir araştırma yapmıştır. Bir ay boyunca gönderdiği tüm e-postaların % 47’si mobil cihazlardan okunmuş olduğunu tesbit etmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !