• YARIM ALTIN
  883,33
  % -0,22
 • $ DOLAR
  5,7375
  % 0,13
 • € EURO
  6,3667
  % -0,02
 • £ POUND
  6,9835
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  0,8145
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0865
  % 0,18
 • BITCOIN
  58737,504
  % -3,36
 • BIST 100
  96.032
  % 0,00

Firmalar Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyar?

Firmalar Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyar?

Sosyal medya uzmanına neden gereksinim duyulur?

Firmaların artık web 2.0 eknolojilerinin gelişmesiyle ve kullanıcı etkenli internet ağlarının yaygınlaşmasıyla sosyal medyaya eğilim göstermeye başladılar. Kuşkusuz bunların en büyük örnekleri sahasında öncü konumda olan Coca Cola, Turkcell, Nike firmalarıdır. Tüm bunları çeşitli inovasyon projeleri ile destekleyen şirketler son kullanıcıya kadar tüm kampanyalarını sunabiliyorlar.

Peki kuruluşlar sebep sosyal medyayı neden kullanmaktadır?  Sosyal medya uzmanı hangi amaçla kullanılır?


Sırasıyla şu nedenleri sayabiliriz:

1- Firmaları yeni müşterilere tanıştıran web tanıtım platformu

Bir firmanın veya oluşumun yeni müşterilere, yeni insanlarla iletişim kurması için ya reklam vermesi gerekiyor veyahut daimi bir etkinlik, kampanya içinde olması gerekiyor. Bunun arasında tonca ar-ge, pazarlama, inovasyon süreçleri bulunuyor. Halbuki sosyal ağ ile bütünleşik çalışan bir internet ağında yapacakları bir kaç teşebbüs ile yeni müşteriler kazanabiliyorlar, müşterilerin meselelerini dinleyebiliyorlar, çözüm tekliflerini tahlil edebiliyorlar. Yapmış oldukları kampanyaların ne kadar geri dönüş sağladığına bakabiliyor, markalaşma sürecinde yol haritalarını görebiliyorlar. Kullanıcı kitlesinin eğilimini, yarattıkları kampanyaların tesirlerini, kitlenin analitik bilgilerini görebiliyorlar. Bu bilgiler ışığında kuruluşlar yeni taktiklerini belirliyor ve yeni inovasyon planlarına yöneliyorlar.

2- Üç milyara yakın aktif kullanıcı sosyal ağı kanalları ve data tabanı

İnternet alemi kuşkusuz günden güne büyüyen ilim kurgu filmlerine konu olan devasa insan yapımı bir sistem. İnsanların her an elinin altında olan bu bilgi sistemi bundan böyle gündelik hayatlarının ayrılmaz bir parçası olmuş vaziyette. Eğitim, kariyer, iş, eğlence, sanat, aktivite ve faaliyet, sağlık, güncel yaşam bunun gibi sayamadığımız tüm alanlarda internetle bilgi ulaşımına bağlanıyor ve bu teferruatları paylaşıyoruz. Yalnızca Facebook sosyal ağının kullanıcı sayısı mart 2012 tarihinden itibaren 1 milyar kullanıcıya erişmiş vaziyette. Tabi ki bunların hepsi reel kullanıcılardan oluşmamakta. mesela yalnızca benim 40 tane facebook hesabım mevcut. Sebebi her firmaya, her kampanyaya ayrı bir hesap açmam. Ne kadar reel olmayan hesaplar olsa da var rakam şirketlerin iştahını kabartmaya yetiyor da artıyor.

3- Geleneksel reklamların aksine ölçekli internet pazarlaması stratejisi

Sosyal medya özellikle TV, radyo, gazete, basılı ve görsel mecralarda yapılan reklamların tersine son derece saydam ölçekli internet pazarlamasına çok elverişlidir. örnek olarak sosyal ticarete en yatkın projelerimin başında gelen firsatim.com projesini ele alırsak şunları diyebiliriz. Firsatim.com projesi sosyal medya ile bütünleşik çalışan, sıfır fiyatla işletmeyi son kullanıcılara buluşturan sıfır rizikolu internet pazarlamasıdır. küme alışveriş dediğimiz sistem yardımıyla işletmeler hem sosyal medyayı etken şekilde kullanıyorlar hem de ticaretlerini genişletiyorlar. Hanenizde çayınızı yudumlarken epostanıza ve izlediğiniz ağlara işletmenin kampanyası cazip fırsatlarla size sunulur, siz de toplu bir şekilde o kampanyadan faydalanıyorsunuz. Burada gözden kaçan bir nokta şudur. işletmenin isimi bütün ağlarda yayınlanıyor. Sözgelimi ben Ercan Atay şekilde Firsatim.com’a reklam verdiğimde Firsatim.com’un bütün reklam mecralarında adım gözüküyor. Facebook, Twitter, Fırsat toplayıcı siteler, Muhteva siteleri, Cashback sistemlerinde, 3 milyonluk elektronik posta bülteninde, günlük 50 bin kişinin girdiği internet sitesinde, bağlı bulunduğu bütün web akışlarında marka isimi çıkıyor.

4- Her gün daha yeni kullanıcılar ve gelişen ağ modeli

Her gün gelişen web teknolojileri yardımıyla bir proje üretmek eskisi bunun gibi yüksek fiyatlı ve zaman gerektiren bir şey değil. önceden bu işte deneme sahibi bir kadro ile sizde kendi web ağınızı kurabilir gelişen bu file modelinde yerinizi alabilirsiniz.

5- Sosyal ağlar kullanıcıları mutlu etmeye yarayan sihirli bir değnektir

İnsanları mesut etmek için elinden gelen tüm gayreti sarfetseniz dahi belirli bir yerde harcadığınız bu enerji sizi yorabiliyor. insanları mesut etmek için şekilden şekile giren de var, şekilden şekile girenleri mesut etmek için mevcut olan insanlarda var. bundan böyle çağımızın gerekliliklerini uygulamanın zamanı geldi. Bu gerekliliklerin en başında mevcut potansiyel müşterilerinize sosyal ağlar üstünden teşvik ve ödüllendirme yapmaktır. Sözgelimi sokakta dağıtacağınız parasız ürünleriniz sosyal ağda vereceğiniz promosyon alternatifler kadar tesirli olmayabilir. Zira sosyal ağlarda teşvik ettiğiniz potansiyel müşterileriniz sizin reklamınızı yapmaktan çekinmeyecektir. Zira sizin reklamınızı yapmak ona bir paylaş butonuna tıklamak kadar yakın. işte bu kadar kolay olan bir eylemi harekete geçirmek için en büyük etkin kuşkusuz promosyon ve teşviktir. Bunlarsız yapmak için ya herkezin yaptığının en iyisini yapacaksınız, ya da kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmalısınız ki o bilgisayar başında ki insanı buna yönlendirebilmeniz gerekir.

6- Sıfır fiyatla işletmelere kar, rekabet ve verimlilik artışı sağlar

Sosyal medyayı etkin kullanan kuruluşlar, kullanmayan firmalara göre karlarında yükselme, rekabette önde olma ve verimliliklerinde artış gözlenmekte. Zira sosyal medya ile insanlara daha aşırı yakın olan şirketler yürüttükleri kampanyaları yakından izleme talihleri olmaktadır. Bir marka isminiz varsa artık sosyal medyada yeriniz olma zorunluluğu doğdu. mesela bir marka tescil etmişseniz, bunun peşinden hemen evrensel saha isimlerinizi alarak marka isminizi savunma altına almanız gerekebilir. sırf bununla kanaat etmeyip bütün sosyal ağlardaki marka isminizle alakalı hesaplarınızı savunma altına almanız sizin için avantaj sağlayacaktır.

7- Yeni ürünleri çıplak fiyatla müşterilere yeni hizmetleri deneme ettirir

Firmanızın yeni bir ürün lansmanı varsa kuşkusuz çıplak fiyatla bu hizmeti tecrübe ettirebileceğiniz en saydam ortam sosyal medyadır. Bilişim örneğinden yola çıkarsak Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 8 ‘in sosyal medya aracılığıyla insanlara lanse etmesi. çıplak fiyatla milyon indirme sayısına erişerek müşterilerine hizmetlerini tecrübe ettirebiliyor. şayet bir işletme iseniz, sizde küme alışveriş, dikey alışveriş sitelerini kullanarak çıplak fiyatla hizmet ve ürünlerinizi tecrübe ettirebilirsiniz.

8- Direk müşterilerin mesele, teklif ve isteklerini görebilme

Hiç aracı danışman kurum, kuruluş ve mecra gerektirmeden dolaysız direk müşterilerinizin sual, teklif ve isteklerini ayrıntılı bir biçimde görebiliyor ve bunun raporlarını elde edebiliyorsunuz. Daha hızlı analiz eder elde edebiliyor, müşterilerin firmanıza bakış açılarını değiştirebiliyorsunuz.

9- Marka bilinirliliğini arttırma

Çoğu defa bir takım yaptığınız sosyal medya çalışmalarında kar beklememek gerekebilir. Zira bu yapılan çalışmalar ileriye dönük sizlere pozitif etkenler şekilde geri dönüş yapacaktır. Kişilerin şuur altına yerleştireceğiniz marka isminize ait kültür ile bir sonraki atakta insanların daha tez karar vermesini sağlayabileceksiniz. Sözgelimi yalnızca TV reklamı vermiş bir firma ile hem tv hemde sosyal medyayı etken bir şekilde kullanan firmanın arka dönüşleri bir olmamakta. Zira bireyler çıkarlarını hür hissettikleri ortamlarda gördükleri doneleri şuur altlarında meblağlar. TV reklamı her kişiye cazip gelmeyebilir. Zira mesela TV reklamında advertorial isminde verilen reklamlardaki 1 ürünün ücreti 100 TL ise, bu küme alışveriş sitelerinde 20 TL olabiliyor. Bu da şahısların akıllarında sual işaretlerine sebep olabiliyor. Bu sual işaretlerini ortadan kaldırmak için kuşkusuz başarılı kampanyalarla sosyal medyada boy göstermek gerekiyor.

İlginizi çekebilecek yazılar!

13 Madde de Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

Sosyal Medya Tarihçesi Kronolojik (İnfografik)

Ürünlerinizi Sosyal Medya’da Pazarlayın !

Sosyal Medya Hesaplarınızı Güvene Alın !

Sosyal Medya Hitlerinin Zararları Nedir ?

Sosyal Medyanın E-Ticaret’e etkileri

Sosyal Medya İnsanı Şahinleştiriyor mu?

Sosyal Medya Nedir?

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouNow Ne Kadar Kazandırıyor ?

Periscope’den İki Yeni Özellik !

Facebook Dosyaları Nerede Saklıyor?

Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

Whatsapp’a “Alıntı” Özelliği Eklendi

Twitter’dan Yeni Bir Özellik

Yiyecek Videolarının E-Ticarete Etkileri

Hobinizi E-Ticaret ile Satın

İlginizi çekebilir  Ürünlerinizi Sosyal Medya'da Pazarlayın !
Bunlar da ilginizi çekebilir !