• YARIM ALTIN
  883,44
  % -0,21
 • $ DOLAR
  5,7318
  % 0,04
 • € EURO
  6,3649
  % -0,07
 • £ POUND
  6,9784
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  0,8137
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,0864
  % 0,05
 • BITCOIN
  58727,287
  % -3,58
 • BIST 100
  96.032
  % 0,00

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

 

E-ticaret projelerinin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktör müşteri memnuniyetidir. Müşteri istekleri ve beklentileri doğru, hızlı ve güvenli bir şekilde karşılanmalıdır. E-ticaret sitesi için en iyi reklam müşteri memnuniyetidir. Satış öncesi ve sonrasındaki işlemlerde müşteri memnuniyeti sağlandığında, her mutlu müşteri siteye yeni müşteriler getirecektir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde müşteriler memnuniyetlerini ya da memnuniyetsizliklerini hemen belli etmektedirler. E-ticaret sitesinde müşteri memnuniyeti sağlamak için belli başlı kriterler vardır.

E-ticaret Sitesinin Güvenliği

Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat ettikleri en önemli şey e-ticaret sitesinin güvenilirliğidir. Yapılan araştırmalara göre e-ticaret sitelerinin güvenilirliğini sağlayan en büyük unsur sitenin tasarımıdır. Sitenin modern, şık ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış olması gerekir. E-ticaret sitesi açılmadan ya da değiştirilmeden önce müşteriler analiz edilerek, hangi müşteri profiline hitap ediliyorsa ona göre tasarlanmalıdır. Bunun yanı sıra, e-ticaret sitesinde müşteri bilgi güvenliği ve verilerin güvenli bir şekilde aktarılması için SSL sertifikası kullanılmalıdır. Müşterilerin ödeme güvenliği de önemlidir. Bunun için 3D secure ödeme yöntemi seçilmelidir. Tüm bunlar, müşterilerin siteden alışveriş yaparken online ödeme konusundaki çekincelerini ortadan kaldırır.

E-Ticarette Online Destek

Müşterilerin satış öncesi ve satış sonrası soru ve sorunlarına hemen çözüm bulmak için e-ticaret online destek hattı kurulması gerekmektedir. Bu şekilde müşterilere hızlı bir şekilde geri dönüş yapılabilir ve sorunlar hemen çözülebilir. Online destek hattı bir telefon numarası ya da site üzerinde kurulacak bir online chat paneli sayesinde sunulabilir. Bu sayede müşterilere ürünler hakkında hızlı bir şekilde bilgi verilerek güven duygusunu da pekiştirilecektir. Cevap verilmeyen müşteri destek talepleri, e-ticaret sitesine olan güveni sarsacak ve satışları da olumsuz yönde etkileyecektir.

İlginizi çekebilir  Youtube Gelirleri Ne Durumda ?

E-Ticarette Ürün Çeşitleri ve Görselleri

E-ticaret sitesinde satışa sunulan ürünlerin çeşitliliği, potansiyel müşterilerin siteye duyacağı güveni ve saygıyı da arttıracaktır. Müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olan ürünlerin bulunması memnuniyet seviyesini arttıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, müşteriler ürünleri fiziksel olarak göremedikleri için, ürünlerin fotoğraflarının ve ürün içerikleri hakkındaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ürünlerin fotoğraflarının düzgün bir şekilde yüklenmesi ve ürün özellikleri hakkında bilgilerin sitede yer alması müşterileri siteye daha da yakınlaştıracaktır ve bu da satışlara yansıyacaktır. Ürünler hakkında yalan ve yanıltıcı bilgi vermek ve ürünlerin sahip olmadığı özellikler hakkında bilgilerin sitede yer alması, ürün iadesi olarak yansıyacaktır.

E-Ticaret Sitesinin İletişim Bilgileri

E-ticaret sitelerinde alışverişler her ne kadar internet üzerinden yapılsa da, müşterilerin klasik alışkanlıklarından olan firma adres ve telefon bilgisi talepleri olmaktadır. Müşterilerin, siteye güven duyması için adres ve telefon bilgileri çok önemlidir. Bir e-ticaret firmasının sabit adres ve telefon bilgisinin olması, müşterilerin gözünde güven duyulmasını sağlayacaktır. Bu nedenle site üzerinden sabit adres ve telefon bilgisinin paylaşılması, müşterilerin gözünde artı puan olacaktır.

E-Ticarette Ürün Kategorisi

İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin e-ticaret siteleri üzerinde en dikkat ettikleri faktör, aradıkları ürüne kolay yoldan ulaşma eğiliminde olmalarıdır. Bu nedenle, e-ticaret sitesi ürün kategori yapısı doğru şekilde planlanmalıdır. Müşteriler istedikleri ürünlere doğru kategori üzerinden ulaşabilmelidirler. Bunun için, site üzerinde ürün arama özelliği bulunması gerekmektedir. E-ticaret sitesinin ürün kategorilerini ve ürün arama özelliğini doğru şekilde planlaması, müşterilerin ürünlere daha hızlı ve kolay yoldan ulaşmasını sağlayacak ve bu da sitenin satışlarına olumlu olarak yansıyacaktır.

E-Ticaret Sitesinin Sayfa Açılış Hızı

E-ticaret sitelerinin teknik özellikleri de müşteri alışverişlerini etkileyen bir başka özelliktir. Yavaş açılan sayfalar, müşterilerin sepete gidiş oranını düşürmekte ve müşterileri alışverişten vazgeçirmektedir. Bu nedenle, e-ticaret sitesinin sayfalarının hızlı bir şekilde açılması için öncelikle, sitenin barınacağı hosting firmasının iyi seçilmesi gerekmektedir. Sitede bulunan ürünlerin görsel fotoğraflarına bir standart getirilmelidir. Gereksiz tasarım ögelerinden kaçınmak gerekir. Sitenin arayüzü en son web teknolojileri ile oluşturulmalıdır. Günümüzde internet kullanımının mobil cihazlar da artış göstermesinden dolayı, sitenin arayüzü mobil uyumlu hale getirilmelidir.

İlginizi çekebilir  Bebek bezi markası P&G, en çok bebek bezi ve deterjan satılıyor

E-Ticaret Sitesinde Ödeme Seçenekleri

Müşterilere farklı ödeme seçenekleri sunulması, satışları olumlu yönde etkileyecektir. Sitede farklı bankaların taksit seçeneklerinin sunulması bir gereklilik olmuştur. Taksitli satışların yanı sıra, havale, EFT, kapıda ödeme gibi ödeme seçeneklerinin çeşitliliği müşterilerin e-ticaret sitesini tercih etmesini sağlayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !