izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  424540,571
  % 1,78
 • BIST 100
  %

Tether (USDT) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Tether (USDT) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

 

Kripto para borsalarında işlem yapanların mutlaka karşılaştıkları kavramlardan biride Tether (USDT)’dir. Omni Layer protokolü üzerinden Bitcoin blok zincirine bağlanarak, klasik para birimi ile kripto para birimleri arasında bir geçit oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Tether (USDT),  piyasada itibari paralarla kripto paraları buluşturan bir kripto para birimidir. Bu kripto para % 100 Dolar ile desteklenmektedir. Tether, borsada her zaman durgun ve sabit bir fiyata sahiptir. Kurucu ortağı Reeve Collins olan ve simgesi USDT olan bir kripto para birimidir. Bu kripto paranın en büyük özelliği, doları arkasına alarak kur değerini 1 Dolara sabitlemeyi hedeflemesidir. 2015 yılında ilk çıktığı günden beri fiyatını 1 dolarda sabitlemeyi başarmış bir para birimidir. En büyük avantajı kripto para piyasalarındaki düşüşlerden etkilenmemesidir. En büyük dezavantajı da piyasadaki yükselişlerden etkilenmemesidir. Bu kripto paranın işlem hacmi sürekli artmaktadır. Ancak, bu artış fiyatına yansımamaktadır. Çok fazla yatırım amaçlı kullanılabilecek bir para olmamakla beraber, eldeki coinleri sabit bir rakamda tutmak için kullanılabilir.

Tether (USDT) Ne İşe Yarar?

Takas sitelerinde değerini 1 Dolar seviyesinde tutmayı hedefleyen bir kripto para olan Tether, dönüştürülen dijital paraların değerinde herhangi bir değişiklik olmaması için kullanılır. Yani kısaca, yatırım yapılan coinlerin değerinde oluşabilecek olan zararın önüne geçmek için kullanılır. Ancak, yatırım yapılan coinin fiyatı aksine yükselirse bu seferde elde edilecek kardan mahrum kalınır. Aşırı volümlü dijital para borsalarında yatırım yapılan coinin aşırı yükselmesi ile elde edilen karı korumak için de Tether kullanılır. Tether’de artış ve düşüş olmadığı için para sabitlenir.

Tether (USDT) Nasıl Kullanılır?

Tether, borsalarda, cüzdanlarda, ATM’lerde, ödeme işlemcilerinde, blok zincirindeki fiyat parayı kolayca kullanmayı sağlar. Diğer kripto paralar gibi cüzdan hesabı bulunmaktadır. Tether cüzdan ile saklanabilmektedir. Bu sektördeki birçok büyük şirketle entegrasyonu bulunmaktadır. Transferler esnasında ücret talep etmez ve kullanım maliyeti yoktur. Cüzdan şifresinin değiştirilmesi hesabın bloke olmasına neden olur. Bu tür durumlarda 24 ile 96 saat içerisinde mail atarak teknik destek alınabilir. Kullanımda olan Tether miktarı, Tether Limited tarafından tutulan banka hesaplarındaki Dolara denk olmaktadır. Piyasadaki Tether miktarına denk gelen Dolar miktarının banka hesaplarında olduğunu kanıtlamak için Tether Limited şirketi kendi sitesinde hesap bakiyesini yayınlamaktadır. Tether’in denetimi düzenli olarak yapılmaktadır. İlk önceleri Tayvan merkezli Topsun tarafından daha sonra da New York LLP şirketleri tarafından yapılmaktadır.

Tether (USDT) Nerelerde Geçerlidir?

Henüz beta sürümü kullanılan Tether, dijital paranın geçerli olduğu her yerde geçerlidir. Üzerinde çalışmaların halen devam ettiği Tether, çalışmaların tamamlanmasından sonra dijital para kabul etmeyen yerlerde de geçerli olacaktır. Bunun sonucu olarak da kullanım alanları genişleyecektir. Bu dijital paranın denetimleri sürekli yapılmaktadır. Bu nedenle şeffaflığını da korumaktadır. Bu dijital para birimi, tamamen orijinal değerlere sahip bir para birimi ile desteklenmektedir. Komisyon ücreti bulunmayan Tether, cüzdanlar arası kolaylıkla transferi yapılmaktadır. Kripto borsalarının yatırımcıları tarafından risksiz bir yatırım aracı olarak görülen Tether, geniş bir işlem hacmine sahiptir. Piyasalardaki düşüşlerden etkilenmeyerek yatırımcılarının zarar etmesini önlediği gibi yükselişlerden etkilenmeyerek de yatırımcılarının kar etmesini engellemektedir. Bu da bu dijital paranın eksi yönü olarak ortaya çıkıyor. Piyasadaki birçok kripto para borsası tether kabul ederek farklı paraları listelemekten kurtulmuş oluyor.

Tether (USDT) Coinin Önemi Nedir?

Bitcoinin haricinde yatırımcıların rağbet ettiği altcoin olarak tanımlanan kripto paralar vardır. Bu dijital paralar dakikalar içinde yüzde yüzün üzerinde kazanç sağlamaktadır. Bazen de düşüşler yaşanmaktadır. Burada Tether devreye girmekte ve paranın sabitlenmesini sağlamaktadır.

Tether (USDT) Alımı Nasıl Yapılır?

Tether almak için, öncelikle Türkiye’de faaliyet gösteren coin borsalarından herhangi birine üye olmalıdır. Bu borsalardan Bitcoin, Ethereum veya Litecoin alınır. Alınan bu coinler, dünyaca tanınmış yabancı borsalarındaki adrese gönderilir. Bu sitelerden Altcoin kolaylıkla alınabilmektedir. Bu işlem için yatırımcının Bitcoini olması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin belirli bir süresi bulunmaktadır. Bazen 24 saati geçen işlemler olmaktadır. Bu süre zarfında ani düşüşlerden zarar etmemek için bitcoine çevrilen coinler hemen Tether’e çevrilmelidir.

Tether (USDT) Destekleyen Borsalar Nelerdir?

Tether’i destekleyen başlıca borsalar;

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !