izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  489435,111
  % 3,77
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar İlgi Çekmeye Başladı

Kripto Paralar İlgi Çekmeye Başladı

İçerikler

 

Yaklaşık 8- 9 yıl önce sessiz sedasız gelişen kripto paralar, son yıllarda altın çağını yaşamaya başladı. İlk yıllarda sessiz sedasız geliştirilse de, son zamanlarda devlet başkanlarının, dev yatırım şirketlerinin bile dikkatini çekmeyi başardı. Teknoloji ve internet dünyasına uzak olan kişiler için büyük bir soru işareti olan kripto paralar, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanarak, matematik temelli şifrelenen,  dijital ve sanal  para birimi olarak tanımlanır.
Aslında kripto para tanımına çok da uzak değiliz. Cebimizde taşıdığımız banka kartlarımızla, sanal kartlarımızla, yıllardır sanal ortamda yaptığımız her işlemde bu paraları kullanıyoruz. Yaptığımız işlemlerde bankaların kasalarından fiziksel para çıkışı olmadan sanal paralar harcıyoruz. Bunlar bir bakıma kripto para olarak değerlenirilebilir.  Yeni nesil kripto paralar,  temelde bu mantıkla çalışırken, organik bir yapıda olması yani herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmemesi, diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesini ve sevilmesini sağladı. Henüz herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmemesi kripto paralara güveni de arttırıyor.

Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı

Tarih kaynaklarına baktığımızda mevcut kullandığımız parasal sistemin Lidyalılar tarafından ortaya çıkarıldığı yazar. Peki kripto paralar nasıl oraya çıktı ve kaynağı ne, kim? Bu soru internet dünyasıyla içli dışlı olan ve özellikle kripto paralara yani bitcoine ilgi duyan herkesin merak ettiği sorudur. Kaynaklar incelendiğinde Bitcoin’in kurucusu olarak “Satoshi Nakamoto” işaret edilse de bu ismin kimi veya neyi temsil ettiği halen soru işareti olarak köşede duruyor. Bitcoin, sanal dünyada en çok benimsenen kriptolu para birimi  olsa da bu para biriminin atası diyebileceğimiz Sahoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi veya grupla ilgili bir çok  söylenti dolaşsa da bu kişinin veya grubun kim olduğu şu an net olarak bilinmiyor.

Kripto paraya sahip olmak mümkün mü?

Bu paraların merkezi bir otorite veya hükümete bağlı olmadığını değinmiştik. Tamamen kullanıcı temelli bir modele sahip olan bu paraların üretimi ile ilgili olarak bilinmesi gereken her kripto paranın belirli bir üretim sınırının olmasıdır. Kripto paralardan Bitcoin’in ilk yayınlanan protokollerinde sadece 21 milyon bitcoin bulunabilir maddesi yer almaktadır. Üretim açısından bir sınır konulması, bu paraya olan rağbeti her geçen gün arttırırken parayı bulmak da zorlaşıyor ve para daha küçük parçalara bölünüyor. Bu parayı üretmek ve bu paraya sahip olmak için bir bakıma madenci olmanız gerekiyor. Altın bulmak için kazı yapmak gerekirken, kripto parayı bulmak için de matematik problemlerinin yazılımlar tarafından çözülmesi lazım. Herkes çözebilme ve üretebilme hakkına sahip olduğu için kripto paraları en çok çalışan daha çok üretebilir. Siz de kripto para üretmek istiyorsanız temel olarak işlemci gücüne ve internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. İşlemci gücü ve internet bağlantısına sahipseniz kripto para üreticilerinden biri de siz olabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Ayse3 sene önce
 • Güzel ve açıklayıcı ☺