• YARIM ALTIN
  1.522,00
  % 0,82
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7916
  % 1,72
 • € EURO
  9,0786
  % 1,88
 • £ POUND
  10,0136
  % 2,40
 • ¥ YUAN
  1,1430
  % 1,71
 • РУБ RUBLE
  0,0988
  % 0,73
 • BITCOIN
  84506,148
  % 3,58
 • BIST 100
  1.121,88
  % -0,20

Helal Bitcoin Londra’da Kabul Edildi

Helal Bitcoin Londra’da Kabul Edildi

İslami bir bilginin Şeriat Yasası kapsamında izin verilen kriptosuzluğunu ilan etmesinden bir ay sonra;

Londra’daki bir caminin bitcoin bağışlarını kabul eden ilk kişi olduğu düşünülmektedir.

Hackney’de bulunan Shacklewell Lane Camisi, hem bitcoin hem de ETC aracılığıyla en az 10.000 £ değerinde kripto paralı bağışta bulunmayı kabul ettiğini açıkladı. Zekâtın bir parçası olarak 30 gün süren festivalde Müslümanların servetlerinin yüzde 2,5’ini vermeleri isteniyor.

Helal Bitcoin Mütevelli Heyeti Başkanı Erkin Güney, The Hackney Gazetesine verdiği demeçte, “Yeni parayla daha geniş bir kitleye hitap etmeye çalışıyoruz” dedi.

“İslam dünyasında camiimizi desteklemek ve bağışlamak için topluluğumuzun dışındaki zengin Müslümanlar için bir platform oluşturduk.”

 Geçtiğimiz ay, Endonezya’daki Blossom Finance’dan Muhammad Abu-Bakar, Helal Bitcoin İslam’ın katı para tanımlarıyla uyup uymadıklarını belirlemek için bitcoin ve diğer şifrelerin işlevselliğini araştırdı.

Blossom Finance CEO’su Matthew Martin;

“Önde gelen Müslüman akademisyenler tarafından yayınlanan son birkaç tartışmaya, konu hakkında eksik veya çelişkili görüşler sunmuştu” dedi.

“Orada tüm kafa karışıklığıyla, hem katliamcılara hem de İslami finans uygulayıcılarına fayda sağlayan sağlam araştırmalar tarafından desteklenen açık bir rehberlik sunmak istedik” dedi. Helal Bitcoinçalışmasının sonucu, çok çeşitli global tüccarlar tarafından kabul edildiği için bitcoin prensipte izin verilmiş olmasıydı.

Caminin alması için kullandığı bitcoin cüzdan adresi, bugüne kadar sadece şuanki fiyatlarda 100 sterlinin üzerinde olan bir bağış aldı. Bitcoin cüzdanını kurma konusunda camiye yardım eden Blockchain startup Combo Innovation’ın kurucusu Gurmit Singh daha fazla bağış için ümit vericidir.

Singh;  “Eğer dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslümanlar, bitcoinlerin sadece yüzde 1’ini veya 1.04 milyar sterlin tutarlarsa, o zaman Zekâtın katkısında 26 milyon sterlin gerekir”  dedi.

“Gerçek rakamın daha yüksek olması muhtemeldir. Şu anda hiçbir cami veya İslami hayır kuruluşu kripto paralı olarak zekatı kabul etmemektedir. Potansiyel olarak milyonlarca sterlin kaybediyorlar. ” dedi ve Müslümanlık aleminde bitcoin helal oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir !