E-Ticarette Ürün Açıklaması Nasıl Yapılır?

urun-aciklamasi

İçerikler

E-ticaret sitelerinde satışa sunulan ürünlerin fotoğraflarının kalitesi, tek başına ürünün satışına yeterli olamamaktadır. Bu ürünün görseli hakkında detaylı bilgi veren, müşterinin o ürünü satın almasıyla ne gibi avantajlara sahip olacağından bahseden ürün açıklamalarına gerek vardır. E-Ticaret sitesinde ürün açıklaması kısmında yapılan açıklamalar, ziyaretçileri müşteriye çevirerek ürün almaya ikna eden en önemli alanlardır. Bu alanlardaki başarı, sitenin organik arama sonuçlarında da üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Ürün açıklamaları, kesinlikle kopya olmamalı ve tamamen özgün içeriklerden oluşmalıdır.

Ürün Açıklamalarında SEO Uyumu

Öncelikle ürün açıklaması SEO uyumlu olmalıdır. SEO uyumlu açıklama yapılırken anahtar kelimeler gereksiz yere kullanılmamalıdır. Rakip sitelerdeki ürünler açıklamaları incelenerek, onlardan farklılaşan özellikler açıklamalarda kullanılmalıdır. Ürün hakkında abartılı ifadelerden kaçınılmalıdır. Abartılı olarak yazılan ifadeler ürün hakkındaki inandırıcılığı düşürmektedir. Bu tarz açıklamalar yerine, ürünün müşterinin ihtiyacını karşılayacağını anlatmak için somut ifadeler kullanılmalıdır. Yapılacak olan ürün açıklamaları tamamen özgün içerikler olmalıdır. Rakip sitelerdeki ürün açıklamaları kopyalanmamalı ve ürün açıklamaları spinleme yoluyla yapılmamalıdır. Google bu tarz içeriklerle kandırılamaz.

Ürün Görselinin Özellikleri

Ürün açıklaması yapılırken, bu açıklamaları pekiştiren en önemli parça görselliktir. Bir ürüne eklenen resim uzantısı, siteye arama motorlarından gelen hitleri etkileyen bir özelliktir. Çünkü, tüketiciler bir ürün alacakları zaman arama motorlarında öncelikle ürünün görselini aratırlar ve incelerler. Normal yapılan aramalarda da görsel uzantısı çıkmaktadır. Bu nedenle yüklenen görselin uzantısında ürünün isminin geçmesi önemlidir.

Ürün Özellikleri

Satılan ürünlerin ürün özellikleri, satıcı tarafından çok iyi bilinmesine karşın müşteriler bu özellikleri bilemezler. Bu nedenle, e-ticaret sitesinde ürün özellikleri belirtilirken, müşterilerin ilgisini çekecek özellikleri ön plana çıkarılmalıdır. Bunu yapmak için müşterilerin duygularına hitap edilmelidir. Ürünün hangi özelliğinin müşteriyi memnun edeceği düşünülmeli ve ona göre açıklama yapılmalıdır. Ürün açıklaması yaparken siteye gelen ziyaretçilerin aklında kalacak açıklamalar yapılmalıdır. Kişilerin akıllarında bir ürün varsa, bu ürünü almaya eğilimleri de fazladır. Bu durumda müşteriler alacakları ürünler için kendilerine en uygun ürün tercihini gerçekleştirecektir.

Ürün Hikayeleri

Ürün açıklaması yapılırken, ürünler hakkında küçük hikayeler anlatmak, müşterilerin ilgisini çekmektedir. Ürün ile ilgili anlatılan hikayelerde müşteriler kendilerini o ortamda hissederek aynı deneyimi yaşamak için ürünü tercih edeceklerdir. Burada ürün değil, deneyim ön plana çıkarılmalıdır. Bazen de ürünün markasının doğuşu ile ilgili küçük basit hikayeler anlatılabilir. Bu hikayeler, ürüne olan ilgiyi arttırarak marka algısını pekiştirir.

Basit ve Anlaşılır Ürün Açıklamaları

Çoğu ziyaretçi, sitede ürün açıklamalarına sadece göz gezdirip geçerler. Bu nedenle açıklamaların basit ve kolay okunabilir olmasına özen gösterilmelidir. Ürün özellikleri maddeler halinde yazılmalı, yazı fontu okunabilecek boyutta olmalıdır. Yazının aralarında yeterli boş alanlar bırakılmalı ver kolay okunmasını sağlanmalıdır. Ürün açıklaması sadece ürün ile ilgili değil, aynı zamanda taksit seçenekleri, iade ve kargo bilgileri gibi ürünü satmaya teşvik eden açıklamalar yapılmalıdır. Ürün açıklamaları içine, ziyaretçilere fark ettirmeden çeşitli anahtar kelimeler gizlenmelidir.

Ürün Açıklama Psikolojisi

Müşteriler, her ne kadar daha önce ürün almış olsalar da, para harcadıkları veya harcayacakları için suçluluk duyarlar. Buna alıcı suçluluğu denir. Ürün açıklaması yapılırken bu alıcı suçluluğunu duygusunu alt seviyeye çekmek gerekir. Alıcı suçluluğu ortadan kaldırılabilir ise hem müşteri memnuniyeti sağlanır hem de müşterinin tekrar alışveriş yapması sağlanır. Alıcı suçluluğu hissini ortadan kaldırmak için ürün açıklamalarında çeşitli yöntemler uygulanabilir.

  •  Sunulan teklifin mutlaka bir pazarlığın onucu olduğu gösterilmelidir,
  •  Tekliflerin tek seferlik sunulduğu belirtilebilir,
  •  Müşterilere reddedemeyecekleri fiyat teklifleri sunulabilir,
  •  Satılan ürünlerin gerekli olduğu izlenimi yaratılmalıdır,
  •  Satılan ürünün adının özel olduğu gösterilmelidir,
  •  Müşterinin ürünü satın almasıyla tasarruf edeceği anlatılmalıdır,
  •  Ürün açıklaması yaparken “pahalı” gibi kelimelerden kaçınılmalıdır.

Ürün Açıklamasında Doğru Kelimeleri Seçmek

Ürünün ne kadar kaliteli olduğunu karşı tarafa anlatabilmek için abartılı kelimelerden kaçınılmalıdır. Müşteriye bir ürünü “al” diyerek yaklaşılmamalıdır. Ürünü satın almaya teşvik edici kelimeler kullanılmalı ve tavsiye edilmelidir. “Aslında, dürüstçe, tam anlamıyla” gibi kelimeler kullanılmamalıdır. Bu kelimeler söylenecek bir şey kalmadığında kullanılan kelimelerdir. “Müthiş ve güzel” kelimeleri çok sık kullanılan ve kullanan kişinin tembelliğini belirten kelimelerdir. “Maalesef, üzgünüz” gibi kelimeler de müşteriler üzerinde olumsuz duygular uyandırmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !