• YARIM ALTIN
  1.064,97
  % -0,78
 • AMERIKAN DOLARI
  6,2242
  % 0,36
 • € EURO
  6,8641
  % 0,58
 • £ POUND
  8,0270
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  0,8905
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,0927
  % -0,92
 • BITCOIN
  53538,482
  % -1,53
 • BIST 100
  106.133,6400
  % -3,88

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret sektörü özellikle son birkaç yılda gösterdiği yükseliş ile tüm kesimlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sektörün, geniş iş hacmi büyük yatırımcıları birbirinden iddialı projelerle sektörde yer almaya iterken,  pastadan payını almak isteyen firmaların yüksek rekabeti de gözden kaçmıyor.

Bunun yanında E-ticaret yapmanın, fiziksel bir mağaza açmaya kıyasla, daha uygun bir yatırım olarak görülmesi sektörün mütevazi girişimciler tarafından da tercih edilmesine neden oluyor.

Peki, e-ticaret sektörüne adım atmak isteyen birisi e-ticaret sitesi kurmak için nelere ihtiyaç duyar? Bu yazımızda bu konuyu ele alarak yeni başlayacak olanlara bazı temel bilgiler vererek yardımcı olmak istedik.

Öncelikli olarak bu konuyu iki şekilde ele almak istiyoruz.

1) Zaten bir ticari işletme sahibi olup, işlerini e-ticaret sektörüne taşımak isteyenler

Faal bir işletme sahibiyseniz zaten bütçeniz ve ürün stok unuz var demektir. Bu durumda e-ticaret sitesi kurmak sizin için oldukça kolay olacaktır.

Neden mi?

Zaten işletmeniz var e-ticaret için yeni bir şirket kurmanız gerekmiyor.

Tedarikçi bulabilir miyim? Ürünleri nereden alırım, kaça alırım, kaça satarsam kazanç elde ederim gibi piyasa analizi ve hesaplamalarla uğraşmanıza gerek kalmaz, zaten bu işi yapıyorsunuz. Sadece işinizi sanal ortama taşımak istiyorsunuz.

Peki, e-ticarete adım atmak için nelere ihtiyacınız var?

1-Zaman

Siteniz ile işletme sahibi olarak siz ilgilenecek iseniz e-ticaret sitesi açtığınızda günün belirli bir zamanını bu işe ayırmanız gerekecek. Bu zamanı ayırmanız sektörü yakından tanımanız, e-ticaret sitenizi geliştirmeniz aynı zamanda site yönetimi, müşteri hizmetleri, sipariş takibi gibi süreçleri de hiçbir aksamaya mahal vermeden yönetebilmeniz için gerekli. Bu süreyi ayırabileceğinizi düşünmüyorsanız bu işin için bir eleman çalıştırmanız gerekebilir.

2- Profesyonel E-ticaret Yazılımı

E-ticaret yazılım paketi seçimi sizin için en önemli konulardan biri. E-ticaret yazılım paketi almadan önce İhtiyaçlarınızı belirlemeli, almayı düşündüğünüz yazılımın belirlediğiniz ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını iyi değerlendirmeniz gerekiyor. E-Ticaret yazılım paketi almadan evvel konuyu tüm detaylarıyla ele aldığımız

E-Ticaret Altyapı Paketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?  Konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

2) Ticarete ve e-ticaret sektörüne yeni adım atmak isteyenler

1-Şirket kurmak

Faal olarak ticari bir firma sahibi olmayanların ise ilk olarak şirket kurmaları gerekiyor. Ufak çaplı bir e-ticaret girişimi düşünenler başlangıç olarak şahıs şirketi kurarak işe koyulabilirler.

2-Bütçe

E-ticaret girişiminiz için bir bütçe belirlemiş olmanız önemli. Bütçenizi belirlerken şirket kurulum giderleri, yazılım maliyetleri ve ürün teminini sağlamak için gerekecek olan maliyet hesabını dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Ayrıca ürün temini ile ilgili olarak ürünleri nereden alırım, kaça alırım, kaça satarım konuları üzerine bir ön araştırma yapmanız yatırımınızın daha sağlıklı olması açısından faydalı olacaktır.

Zaman ve e-ticaret altyapı paketi konusunda ise firma sahipleri için belirttiğimiz düşüncelerimiz sizin için de geçerlidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !