• YARIM ALTIN
  883,06
  % -0,25
 • $ DOLAR
  5,7379
  % 0,15
 • € EURO
  6,3660
  % -0,01
 • £ POUND
  6,9759
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  0,8136
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,0863
  % 0,03
 • BITCOIN
  58581,664
  % -3,99
 • BIST 100
  96.032
  % 0,00

Blog İçin Yeterli Hosting Özellikleri Nasıl Belirlenir ?

Blog İçin Yeterli Hosting Özellikleri Nasıl Belirlenir ?

 

İleriye dönük projeleri olan ve bu projelerinde yarı yolda kalmamak isteyen girişimciler için üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan birisi de, hosting paketinin yeterliliği ve özellikleridir. Her bilişim firması, kendi sunucularının özelliklerine göre müşterilerine belirli bir hosting hizmeti sunabilir.

Öncelikle hosting paketinizi seçmeden önce sitenizde kullanacağınız yazılımı ve ziyaret etmesini hedeflediğiniz kitleyi belirlemelisiniz. Ayrıca kurumsal bir şekilde hizmet verip vermeyeceğinizi de tamamıyla önceden belirlemiş olmalısınız. Eğer bu konularda tamamsanız, şimdiki yönergelere göre hosting paketlerinizi seçebilirsiniz. Eğer ki blogunuzda WordPress veya Blogger gibi en çok kullanılan yazılımları kullanmak isterseniz 300-400 MB gibi bir disk alanı, projeniz için yeterli olacaktır. Blog’a ek olarak forum, proje bölümleri de oluşturmak isterseniz bu disk alanı daha da artacaktır ve projenizi karşılamayacaktır. Ayrıca hedeflediğiniz ziyaretçi sayısı da oldukça önemli. Örneğin siz ciddi bir girişimcisiniz ve binlere, hitap etmek istiyorsunuz. Bunun için size sınırlı bant genişlikleri yetmeyecektir. Bunun yenine limitlendirilmemiş bant genişliği sağlayan bir firma ile görüşebilirsiniz.

Bir diğer etken de kurumsal mı hizmet vereceksiniz yoksa bireysel mi ? Bu neden önemlidir derseniz, hosting paketlerinde değişen bir diğer etken de mail sayısıdır. Örneğin alan adınızın eticaretgunlugu.com olduğunu varsayalım. Bizim 1 adet mail açma hakkımız varsa en fazla 1@eticaretgunlugu.com gibi 1 adet mail açabiliriz. Ancak bu sayı 2’ye çıkarsa 1@eticaretgunlugu.com ve 2@eticaretgunlugu.com gibi iki adet farklı mail adresi alabiliriz. Dolayısıyla kuruluşunuzda çalıştırmak istediğiniz kişi sayısına göre de mail hesabı seçmeyi unutmayın. Eğer ki hosting özelliklerinin ve CPU limitlerinin size yetmeyeceğini düşünüyorsanız, bunun yerine VPS veya VDS adı verilen serverlerden satın alarak sitenizi bu serverlere bağlayabilir, müşterilerinize daha seri ve güvenli şekilde hizmet verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Canlı Destek Nedir?

İlgili Makale: A’dan Z’ye Blog Oluşturmak

Bunlar da ilginizi çekebilir !