• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361320,451
  % 0,44
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Siacoin Nedir, Nasıl Alınır, Siacoin Yatırımı Mantıklı mı?

Siacoin Nedir, Nasıl Alınır, Siacoin Yatırımı Mantıklı mı?

 

Siacoin (SC), merkezi olmayan bir bulut depolama platformudur. Dünya üzerindeki tüm kullanıcıların, bilgisayarlarındaki disk depolama alanları ile merkezileştirilmiş bir ağ oluşturmak için katkıda bulundukları bir platformdur. Siacoini diğer klasik bulut depolama platformlarından ayıran en önemli özelliği, blockchain tabanlı, açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan bir bulut depolama platformu olmasıdır. Kısaca bir cümleyle özetlemek gerekirse, Siacoin, verilerin blok zincirinde depolandığı merkezi olmayan bir buluttur. Kullanılmayan birçok depolama alanını bir araya getiren Siacoin, merkezi olmayan bulut depolamasını gerçekleştirmek için bir blok zincirle bunu birleştirir. Böylece merkezileştirilmişi veri merkezlerine de ihtiyaç kalmaz. Siacoin, çok iddialı bir hedefleri olduğunu belirtmiştir. Dünyadaki en büyük depolama bulutunu kurmayı hedeflediklerini söylemişlerdir. Siacoin, insanların kullanılmayan sabit disk alanlarını kiralamaları için teşvik etmektedir. Bitcoin tarzı bir blok zinciri kullanmaktadır. Siacoin (SC), depolama satın almak ve kiralamak için kullanılan bir kripto para birimidir. Sia bulutunda bilgi dağınık olarak depolanır ve sadece bilginin sahibi ona erişebilir.

Siacoin Nasıl Çalışır?

Sia platformunda kullanılan kripto para birimi Siacoin’dir. Dünya üzerindeki kullanıcılar, Siacoin kazanabilmek için bilgisayarlarındaki ek depolama alanlarını Sia’ya kiralamakta ve karşılığında da Siacoin kazanmaktadırlar. Aynı şekilde Sia’nın depolama alanını kullanmak isteyenler de bunun karşılığında Siacoin öderler. Siacoin sadece Sia ağında kullanılan bir kripto para birimidir. Platform üzerindeki dosya depolama işlemlerini yürütür. Bir host, anlaşma yapılan bir sürede ve depolama alanında dosyaları saklar ve süre bitiminde Ödeme Siacoin’e gönderilir. Hostun dosyayı kaybetmesi sonucu ödeme yapılmaz. Siacoin yapılacak olan saldırıları engellemek için, iş kanıtı madenciliğini kullanır ve blok süresini 10 dakika içinde oluşturur. Proof Of Burn algoritması kullanarak, Siacoin sayısını kontrol altında tutmaya çalışır.

Siacoin Kurucu Ekibi Kimlerden Oluşur?

Sia platformu arkasındaki isim, ABD, Boston merkezli Nebulous Inc. şirketi vardır. Şirketin CEO’su David Vorick, CEO olmanın yanı sıra lider geliştiricidir. Kurucu ortaklardan Luke Champine, Sia’nın ana geliştiricilerindendir. David ve Luke aynı üniversitede eğitim görmüştür. Sia temel geliştiricilerinden olan Johnathan Howell, 10 yaşından itibaren programlama yapmaya başlamıştır. Operasyon şefi Zach Herbert proje ve ürün yönetiminden sorumludur.

Siacoin Arzı

Sia platformunun arz mekanizması diğer kripto paralardan biraz farklıdır. Siacoinler sonsuz sayıda üretilebilecektir. Geliştiriciler ilk olarak 100 bloğu kazıdılar ve ödül olarak 300 bin Siacoin verdiler. İlk bloktan sonra ödül her blokta 1 birim azalarak devam edecektir. Blok ödülleri 30 bine düştüğünde bundan sonraki her blok için 30 bin adettir. Halen dolaşımda yaklaşık 30 milyar Siacoin vardır.

Pazar, Depolama Fiyatını Belirlemektedir

Siacoin ile ilgili farklı bir özellikte, sunucuların depolama fiyatlarını kendilerinin belirlemesidir. Bu da tamamen rekabetçi bir ortam sağlamaktadır. Siacoin, diğer depolama platformlarına göre daha ucuzdur. Siacoin ağda depolanan her terabayt için yaklaşık 2 dolar ücret almaktadır. Diğer depolama alanları terabayt başına yaklaşık 10 ile 20 dolar arası ücret almaktadırlar.

Siacoin Nasıl Alınır?

Siacoinler, iyi bilinen yurtdışı borsalardan Bitcoin ya da Ethereum karşılığında alınabilmektedir. Masaüstü cüzdana sahip olan Sia, kullanımın kolay ve kullanıcı dostu bir yazılım tasarlamıştır. Sia cüzdanı sadece Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Sia ağının doğası gereği, verimlilik, güvenilirlik ve güvenlik gereği birçok optimizasyona imkan tanır. Siacoin platformunun merkezi olmayan yapısı, depolama alan herkesin ücret almasını sağlar ve bulut depolama alanının fiyatını düşürür.

Sia’nın Geleceği Nasıl Olacak?

Nebulous Inc. Şirketi tarafından finansmanı sağlanan ve önemli yatırımcılar tarafından da desteklenen Sia, diğer kripto paralardan farklı olarak piyasaya girmiştir. Sia platformunun en büyük hedefleri arasında, Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi büyük bulut depolama platformlarıyla rekabet etmektir. Blockchain alanında da rakipleri bulunan Sia’nın blok zincirindeki rakipleri arasında da Storj, MaidSafe gibi depolama platformları bulunmaktadır. Siacoin’in geleceği şu anki bulut depolama alnının başarısı ile doğru orantılı olacaktır.

Siacoin Madenciliği Nedir?

Siacoin madenciliği yapmak için, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi kazma yöntemlerinden yararlanılabilir. Tek başına madencilik yapılabileceği gibi, madencilik havuzlarından da yararlanılabilir. Ethereum madenciliği ve Siacoin madenciliği aynı anda yapılarak dual madencilik te yapılabilir.

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !