• YARIM ALTIN
  1.506,73
  % -0,98
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7086
  % 0,05
 • € EURO
  8,9933
  % 0,13
 • £ POUND
  9,8386
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  1,1294
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,40
 • BITCOIN
  79537,389
  % -0,96
 • BIST 100
  1.100,30
  % -0,21

Paypal’ın Yerini Bitcoin Alıyor

Paypal’ın Yerini Bitcoin Alıyor

İnternet üzerinden alışveriş yapılmasını kolaylaştırıcı ödeme sistemi PayPal`ın, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasından bu güne ülkemiz`de sanal nakit şekilde adlandırılan Bitcoin aracılığı ile yapılan ödemelerin hacminde artış yaşandığı belirtildi.
Ülkemiz`de etkinlik işaret eden Bitcoin borsası BTCTurk, 28 Mayıs – 3 Haziran içinde Bitcoin işlem hacminin memleketimiz`de rekor kırdığını söyledi.
PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu`na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun onaylanmaması üzerine Türkiye`deki faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.
Bitcoin işlemlerine aracılık yapan Bitwala şirketi, PayPal`ın Türkiye`den çıkışı üzerine yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarına işlem ücreti olmadan Bitcoin hesap kartları çıkaracağını açıkladı.
Bitwala`dan yapılan açıklamada, “Kolay ve hızlı ödemenin ne kadar mühim olduğunun farkındayız. PayPal`ın denklemden çıkmasıyla ortaya çıkan boşluğu doldurabileceğimize inanıyoruz” dendi.
Şirketin açıklamasında bununla beraber şahısların ödeme yöntemi tercihlerine hükümetlerin karar vermemesi gerektiği de ifade ediliyor.

Bitcoin Nedir?

Küresel piyasalarda, Euro, Dolar, Yen bu gibi oldukça çok para birimine ciddi bir seçenek şekilde lanse edilen Bitcoin gerçekte gerçek bir nakit değildir.

Dünya’nın herhangi bir yerinde bulunan insana ödeme yapmayı sağlayan bu nakit birimi aynı sürede yeni yeni e-ticaret sitelerinde de kullanılan bir para birimi şekilde yerini almaya başladı. Bitcoin muhakkak merkezi bir kuruma gereksinim duymadan herhangi bir şahsın yahut kurumun onayı olmadan internet üstünden rahatça gönderilebiliyor. kıymeti ise kişilerin Arz-Talep’leri doğrultusunda değerleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !