• YARIM ALTIN
  831,59
  % 0,09
 • $ DOLAR
  5,7245
  % 0,09
 • € EURO
  6,3857
  % -0,05
 • £ POUND
  7,1306
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  0,8334
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,0907
  % 0,11
 • BITCOIN
  56571,207
  % -3,37
 • BIST 100
  102.556
  % 1,45

Network ağı oluşturmak girişimciler için neden önemlidir?

Network ağı oluşturmak girişimciler için neden önemlidir?

E-ticaret  sektörüne atılmayı planlayan girişimcilerin kendi networklerini genişleterek, değişik profildeki profesyonellerle iletişime geçmeleri, birçok manada onlara avantaj sağlamaktadır.

Girişimcilikte farklı kişilerle tanışmak ve bu kişilerle irtibatta kalmak, hem girişimcilere hem de girişimlerine oldukça çok yarar sağlamakta. Aktif olmak ve sektördeki profesyonellerle zaman geçirmek, bilgi paylaşımında bulunmak ve sektördeki bilinirliğiniz için de çok önemlidir.

Güçlü bir network oluşturmanın girişimcilere ne gibi faydaları olmaktadır?

Bilgi paylaşımında bulunmak

Sektörle ilgili yeni bilgilere ve fikirlere ulaşma hakkında network kurmanın birçok avantajı bulunur. Sizin için ciddi olan konularda, sektördeki başka profesyonellerin görüşlerini alabilir, onlarla fikir tartışmasına girebilir, onların yaptıkları işler konusunda onlara sorular sorarak çok sayıda konu için düşünce sahibi olabilirsiniz.

Bir konu için ne kadar profesyonel olursanız olun, özellikli iş alanlarındaki kişilerle iletişime geçmek ve onlarla belli başlı konularda sohbet ederek, bilgi alışverişinde bulunmak ufkunuzu derinleştirecektir. Bu tür diyaloglar yapılan yanlış veya doğruları görmenizi sağlar. Ayrıca sizin nelerden kaçınmanız gerektiğiniz konusunda bilgi verir.

Bunların yanı sıra ayrıcalıklı kişilerden geri bildirimler alarak işlerinizi geliştirme meselesinde neler yapabileceğiniz meselesinde de bilgi edinebilirsiniz. Sektördeki profesyonellerin geri dönüşleri, bir deneyimli gözünden olabileceği için, işinizdeki açıkları yahut iyi yanları daha iyi görmenizi sağlayabilir.

Yeni fırsatlar sunar

Yeni fırsatların nasıl, ne zaman, nerede ne süre, nerede, kim tarafından çıkacağını bilemezsiniz. Kendi köşenizde oturup yeni fırsatlarla karşılaşmayı beklememelisiniz. Bunun olma olasılığı epey bir düşüktür. Yeni insanlarla tanışıp, onlarla iletişimde olduğunuzda birçok yeni fırsata kapı açmış olursunuz. Bu fırsatlar bir iş, yeni bir düşünce ya da ulaşmak istediğiniz bir kişiye ulaşmak olabilmektedir.

Yeni bağlantılar sunar

Yeni bağlantılar kurma açısından da networkler çok önemli bir araçtır. Tanıştığınız insanların da kendilerine ait belirgin bir networkleri olduğunu unutmamalısınız. Tek bir kişi ile iletişime geçmiş olsanız, onun bütün networküne, bu şahıs vasıtası ile ulaşmış olacağınız için yeni bağlantılar kurma meselesinde önünüz epey bir açılmış olur.

Ulaşmak istediğiniz lakin iletişim bilgilerine sahip olmadığınız kişilere, değişik kişilerin networkleri üzerinden ulaşma imkanınız doğar. Bu networkler yardımıyla, bir konuda bilgiye yahut yardıma gereksinim duyduğunuz zamanlarda, çevrenizdeki kişiler size bu kişilerle iletişim kurma meselesinde destekçi olabilirler.

Kendinize olan güveniniz artar

Sektördeki profesyonellerle sürekli iletişim biçiminde olmak ve geniş bir networke sahip olmak sizin de kendinize olan güveninizi artıracaktır. Birçok şahıs aracılığı ile tanınan bir şahıs olmak, sektörde kendi alanınızda ilk akla gelen isimlerden biri olmak, dışarıya sergilediğiniz duruşu da olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Bilinen bir şahıs kalırsınız

Kendinize olan güveninizin artmasının yanı sıra sektörde bilinen bir isim olmaya da başlarsınız. Kendi profilinizi yükseltmeniz hem isminizin çok sayıda şahıs tarafından bilinmesini sağlar hem de yaptığınız işin de öne çıkmasına yardımcı olur. Her insanın bildiği bir figür olmak ve yaptığınız iş ile anılmak şahsi marka değerinizi de artırmanız hakkında size destekçi olacaktır.

Bütün bunların yanında daha değişik kişiler da sizinle tanışmak isteyeceklerdir. Başkalarının sizinle tanışmak istemesi de yaptığınız işlerin bilinmesi demektir.

Diğer insanlar tarafından daha çok  önerilmeye başlanırsınız ve kazanç görüşmelerinde de adlandırılan bir sima olduğunuz için yatırımcılarla olan görüşmelerinizde daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.