izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  487082,468
  % 2,70
 • BIST 100
  %

Kripto paralara yatırım yapmak ne kadar doğru? Yatırımcılar için ipuçları

Kripto paralara yatırım yapmak ne kadar doğru? Yatırımcılar için ipuçları

Kripto sanal paralar,son günlerin en popüler ekonomi konularından biri haline geldi. Özellikle, 2017yılında Bitcoin’de meydana gelen muazzam değer artışı sonrası insanların bu konuya olan ilgisinde inanılmaz bir artış yaşandı. Bitcoin al-sat işlemleriyle insanların kısa dönemde çok kâr yapma aracı haline gelen bu değerler, esasında içerdikleri teknoloji ile bu işlevlerinin çok ötesinde bir yere sahiptir.

Ülkemizde kısa sürede popüler konulardan biri haline gelen dijital paralar, aslında 10 yıllık bir geçmişe sahip. Bu ekonomik değerlerden ilki Bitcoin’dir.

Kuruluş tarihi olan 2009 yılından bugüne Bitcoin hakkında pek çok tartışma yapılmaktadır. Pek çok ekonomi yorumcusuna göre Bitcoin, geleceğin teknolojisi olacaktır.

Peki, son dönemde Bitcoin fiyatlarında yaşanan genel düşüşile ilgili ne denilebilir? Kripto sanal para fiyatları kötüye mi gidiyor? Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Kripto sanal para yatırımı yaparken tek ölçümüz fiyat mı olmalıdır?

Kripto sanal paralar ile ilgili yatırım yapma düşüncesine sahipseniz mutlaka yazımıza bir göz atın.

1.      Sabırlı olun.

Aslında sabırlı olmak pek çok piyasa için altın kuraldır . Yatırım yapmak ve bu yatırımdan getirielde etmek sabır işidir. Söz konusu yatırım aracı kripto sanal paralar ise, bu sabrın daha fazla gösterilmesi gerekmektedir.

Ekonomik varlıkların doğal sürecinden bahsediyoruz. Nitekim, kripto sanal paralar pek çokları için ekonomik bir devrim niteliği taşımaktadır. Bu sürecin tam olarak rayına oturması ve insanların sanal para kullanım davranışları üzerinde etki göstermesi de doğal olarak zaman alacaktır.

Bu nedenle hala bu teknoloji üzerine yatırım yapmak için geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü, kripto sanal para teknolojisi, hala üzerinde pek çok geliştirme yapılan bir teknolojidir. Her geçen gün piyasada daha fazla altcoin işlem görmeye başlamaktadır.

2.      Yatırım için doğru borsaları seçin.

Bilindiği üzere; Bitcoin ve diğer kripto sanal paralar ile işlem yapmak için piyasada yer alan aracı kurumlara ihtiyaç vardır. Bu aracı kurumlar, kripto sanal paraların işlem gördüğü siteleridir. Bu siteleri kullanarak istenilen kripto para ile alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Kripto sanal paralar, güvenliklerini blockchain adı verilen teknoloji ile sağlarlar. Bu teknoloji sayesinde; örneğin, Bitcoin platformuna sızarak bir kişiye ait Bitcoin hırsızlığı yapılması mümkün değildir. Bunu yapmak çok ciddi bir bilgisayar sistemi, efor ve zaman gerektirmektedir. Çünkü, her Bitcoin kendine eş benzersiz bir kod ile şifrelenmiştir. Bu şifrelere hash adı verilmektedir.

Kripto para hırsızları, genelde aracı kurumlar olan kripto para borsaları üzerine siber saldırı yapmaktadır. İnternet üzerinden kısa bir araştırma yapıldığında dahi kripto para hırsızlarının ve hack olaylarının hep kripto sanal para borsalarına yapıldığını görmek mümkündür. Hırsızlık skandallarına adı karışan bazı borsalara bazı örnekler:

●       Coinrail

Güney Kore merkezli bir borsadır. 2018’in Haziran ayında 37 milyon ABD Doları değerinde bir hırsızlığın merkezinde yer aldı.

●       NiceHash

Slovenya merkezli bir borsa olan NiceHash isimli kripto sanal para borsasında Aralık 2017’de 63 milyon ABD Doları değerinde Bitcoin çalındı.

●       Bitfinex

Dünyanın sayılı kripto para borsalarından olan Bitfinex’te Ağustos 2016’da o dönem 65 milyon ABD Doları değerinde 120 bin adet Bitcoin çalındı.

Görüldüğü gibi; kripto sanal para ile ilgili siber saldırılar her zaman para borsaları siteleri üzerine yapılmaktadır. Bu nedenle, yatırım yaparken borsa seçimi, kripto sanal para yatırımınızın güvenliği için önemli bir faktördür.

3.      Portföy riskine karşı önlem alın.

Kripto sanal paralar ile ilgili yatırım yaparken bu piyasalarda fiyatların oldukça oynak olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin; 1 Aralık 2017 Bitcoin fiyatı 10.800 Dolar civarında iken bu tarihten sadece bir hafta sonra 7 Aralık 2017 Bitcoin fiyatına bakıldığında fiyatın 16.500 ABD Doları olduğu görülmektedir.

Kripto sanal para piyasalarında fiyatların bu derece oynak olmasının en önemli nedeni; bu piyasalarda herhangi bir giriş çıkış sınırının olmamasıdır. Kripto sanal para piyasaları tam serbestlik prensibi ile işleyen piyasalardır. Bu nedenle, bir anda yüklü miktarlarda para girişi ve çıkışı ile bu piyasalarda işlem yapmak mümkün hale gelmektedir.

Dolayısıyla, bu piyasalarda yatırım yapmak isteyenlerin para portföylerini oldukça geniş tutmasında fayda vardır. Bitcoin’den sonra, Bitcoin’e alternatif olarak başka paralar da üretilmiştir. Bunların bazıları ilk paraya rakip olma iddiası ile üretilmişken bazılarının da tamamen Bitcoin’i tamamlayıcı bir niteliğe sahip olduğu görülmektedir. Bu paraların tümüne; Bitcoin alternatifi manasında altcoin (alternatif sikke) adı verilmiştir.

Kripto paralara yatırımın tek para üzerinden yapılması kısa zamanda yüksek miktarda değişen fiyatları ile büyük zararlar oluşmasına sebep olabilir. Bu şekilde ortaya çıkan duruma portföy riski adı verilmektedir.

Bu riski minimuma indirmek amacıyla yatırım yapılacak miktarın tek değer yerine farklı kripto paralara bölüştürülerek yatırımın bu şekilde yapılması sağlıklı olacaktır. Bu sayede, oynak fiyatların getirdiği portföy riski düşürülebilir.

4.      Spekülatif hareketlere aldanmayın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; bu piyasaların pek çoğu üzerinde merkezi bir otorite söz sahibi değildir. Çünkü diğer bütün paraların mucidi belli olduğundan sistemleri konusunda gerçek bir kişi muhatap olabilirken, Bitcoin’in mucidinin kimliği belli olmadığı için Bitcoin anonim bir özellik göstermektedir.

Bu durum, piyasalarda yüklü miktarda dövizi bulunan kişi veya grupların pompa ve çöplük olarak tabir edilebilecek hareketlerle piyasaya giriş ve çıkışları sonrası spekülatif hareketler meydana gelmesine sebep olabilir.

Kripto sanal para piyasalarında bulunan büyük yatırımcılar, piyasanın fiyatını etkileyebilecek ölçüde arz ve talep yaratma gücüne sahiptirler. Bu piyasalar, spekülatif hareketlere açık piyasalardır.

Bunu önlemek için; yatırım yapılırken az zamanda kar yapma güdüsü ile yatırım yapılmamalıdır. Piyasalar sıkı bir şekilde takip edilmeli ve piyasanın hangi dönemde olduğuna ilişkin bilgi edinilmelidir.

5.      Kripto paralar hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.

Kripto paraların devrim olarak nitelendirilmesinin sebebi,eşsiz teknolojisidir. Bu teknoloji, blok zinciri olarak adlandırılır. Bitcoin ve altcoinlerin güvenlik sistemleri üzerinde etkisi en fazla olan teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde herhangi bir merkezden yönetilme ihtiyacı duymazlar. Ayrıca bu teknoloji, kripto sanal paranın güvenliğini sağlayan teknolojidir.

Bunun yanında piyasada yeni yer alan kripto sanal paralar ile birlikte pek çok farklı teknoloji de blockchaine ek olarak ortaya atılmıştır. Özellikle, Ethereum ile birlikte ortaya çıkan Akıllı Kontrat (Akıllı Sözleşme ) ve ICO (İlk Para Teklifi) gibi kavramlar ile kripto sanal paralar bambaşka bir boyuta evirilmeye başlamıştır.

Yeni geliştirilen bu teknolojiler sayesinde artık alışveriş işlemlerinde noter kurumuna olan ihtiyacın ortadan kalkacağı ve bir yatırım için fon kaynağının tamamen dijital platformlar aracılığıyla edinileceği konuları konuşulmaya başlanmıştır.

Bu kavramlar ve konular teknik konulardır. Dolayısıyla, bu piyasalarda bulunmak isteyen kişilerin bu piyasalarda sadece kar yapmak için bulunması doğru değildir. Dijital paralar, ekonomi dünyasına sunduğu yenilikler doğrultusunda kesinlikle bilgi edinilerek yaklaşılması gereken bir özelliğe sahiptir. Bu sayede, yapılacak yatırımın daha bilinçli bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !