• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  360820,165
  % 0,99
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

İş Görüşmesinden Önce Şirket Hakkında Nasıl Araştırma Yapılır?

İş Görüşmesinden Önce Şirket Hakkında Nasıl Araştırma Yapılır?

 

İş ilanlarına başvuru yaparken sizin için en uygun şirketin ilanına başvurmanız, kariyer planınızı önemli ölçüde etkileyecektir. İş ilanları arasından seçim yapabilmek için şirketler hakkında önceden bilgi sahibi olmanız önemlidir. Kariyer sitelerinde iş ilanlarına başvurmadan önce şirketler hakkında araştırma yapmanız, şirketin iş yatırımlarını, aldığı kararları ve çalışanlarına dair tutumlarını öğrenmeniz,  gelecekteki kariyerinizi doğrudan etkileyecektir. Bunun için, iş ilanlarına başvurmadan önce size uygun şirketlerin bir listesini oluşturup araştırma yaptıktan sonra başvuru yapmanız uzmanlarca önerilmektedir.

İş ilanlarına başvurduğunuz şirketler sizi mülakata çağırdıklarında, görüşmeye hazırlıklı gitmek çok önemlidir. İş görüşmesine gittiğinizde mülakat sorularında size sorulacak iki temel soru vardır. Bu sorular “Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?”ve“Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?”sorularıdır.

Şirket hakkında bildiklerinize ve söz konusu şirketi neden tercih ettiğinize yönelik sorular, mülakat sorularının en kritik sorularıdır ve genellikle iş başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında çok etkilidir. Mülakat sorularında bu iki temel soru, size farklı biçimlerde de sorulabilir. Bu yüzden iş görüşmesine gitmeden önce, iş başvurusu yaptığınız şirketi iyice araştırmalısınız.

İş başvurusu yaptığınız şirketi araştırmak, öncelikle sizin için önemlidir. Çalışacağınız şirketin kariyer planınıza uygun olup olmadığını anlamak için ilk olarak şirketin çalışma alanını öğrenmelisiniz. Ayrıca iş görüşmesine şirketin yaptığı işleri ve yatırımları bilerek gitmeniz, mülakat sorularına etkin yanıtlar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Mülakat sorularında şirket hakkında neler bildiğiniz sorulduğunda, bu soruyu iki şekilde yanıtlayabilirsiniz. Vereceğimiz örneklerle hangisinin daha etkili olduğuna siz karar verin:

1. “1975 yılında kurulduğunuzu, toplam 75 müşteriniz olduğunu ve 200 çalışanınız olduğunu biliyorum.”

2. “Bulut bilişim teknolojilerini kullanan bir yazılım şirketi olduğunuzu biliyorum. Geliştirdiğiniz 3P ve EVO programları ile yaptığınız girişimleri okudum.”

İlk örnekte verilen yanıt, genellikle şirket sayfalarında, “hakkında” kısmından 1 dakika içinde elde edilecek bir bilgidir. Bu yüzden, sizinle iş görüşmesi yapan kişi için ilgi çekici bir bilgi değildir.

İkinci örnekte ise şirket hakkında araştırma yapıldığı açıktır ve ilk örnekten çok daha inandırıcı ve ikna edici bir yanıttır. Bu yanıt, iş görüşmesine gelen kişinin ilgisini yansıtmakta, şirket hakkında araştırma yaparak geldiğini, kariyer planına uygun olduğu için söz konusu şirketi tercih ettiğini göstermektedir.

Şirket Hakkında Nasıl Araştırma Yapılır?

Şirketler hakkında önemli bilgilere ulaşabilmenin üç etkili yöntemi vardır.

1. Şirketin CEO’sunu Google’da arayın.

İş görüşmesine gitmeden önce şirket hakkında bilgi sahibi olmanın en kolay ve hızlı yolu, şirketin CEO’sunun kim olduğunu öğrenmektir. Google arama çubuğuna aramak istediğiniz şirketin adı ile CEO kelimesini yazdığınızda şirketin CEO’sunu öğrenebilirsiniz. Google aramaları ile şirketin CEO’suna ulaşarak şirket ile ilgili bilmek istediğiniz tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

2. Şirketin İnternet Sitesi

Şirket hakkında en temel bilgileri şirketin web sitesinde bulabilirsiniz. Özellikle şirketin web sitesindeki “kariyer” sayfasından, çalışanlara sunulan hizmetleri ve eğitim olanaklarını öğrenebilirsiniz. Bazı şirketler web sitelerinde çalışanlarının deneyimlerine ve müşteri yorumlarına da yer vermektedir.  Kariyer sayfasında şirket ile ilgili birçok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3. Linkedin

Linkedin, profesyonel çalışan uzmanların birbirleriyle iletişimini kolaylaştırmak için kurulmuş bir iş organizasyonudur. İnternet üzerinden iş bağlantılarını kolaylaştıran Linkedin’de, çalışmak istediğiniz şirketlerle ilgili ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Linkedin’de, sadece şirket hakkında bilgilere değil, çalışanlar ve şirketteki pozisyonları hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Şirket çalışanlarının hangi pozisyonda çalıştıklarını ve daha önce aldıkları görevleri öğrenebilir, şirketin çalışanlarına yönelik politikası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Fatma333 sene önce
 • Güzel bir yazı gayet faydalı oldu.