• YARIM ALTIN
  1.468,65
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,30
 • € EURO
  8,2235
  % 0,27
 • £ POUND
  9,1270
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  0,9979
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,0948
  % -0,53
 • BITCOIN
  77635,441
  % -1,45
 • BIST 100
  1.086,10
  % -3,62

Inbound Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Inbound Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Inbound Pazarlama, kolayca içerik yaratmak ve paylaşmaktır. Hedef kitlenize bakılırsa özel olarak tasarlanan içerikle, çekim yaratarak, insanların gönüllü şekilde takip etmesi ve devamlı iletişim biçiminde olması sağlanır.

Inbound Pazarlama`nın 4 Esas Eylemi

1. Etkile (Kendine çek)
Blog yazıları, videolar, facebook uygulamaları, yarışmalar, e-kitap, infografikler, viral içerikler vs.

2. Dönüştür
Landing-pages, Kullanıcı informasyon formları, Online üyelik, E-bülten aboneliği

3. Yakala (teşhis, izle, öğren ve sat)
CRM yazılımları, Emailing, Kampanyalar, indirim Kuponları, Analytics, Anketler vs.

4. Hoşnut et (Sadakat yarat)
Email bültenler, oyunlaştırılmış içerikler ve uygulamalar, faydalı içerikler, hediyeler vs.

Inbound pazarlama

Yaratıcı vs. Faydalı (Pragmatik)

Outbound pazarlamada (Çağrı Merkezi) çekim yaratmak için yaratıcı ve baştan çıkarıcı olmak daha öncelikliyken, inbound pazarlamada faydalı olmak daha önceliklidir. Sebebi ise mesele sırf tüketicinin bilinçaltına yerleşmek değil, onunla sima yüze mesajım kurmak, onu dinlemek ve gereksinimlerine karşılık vermektir.

Web kullanıcıları her türlü rakip ürüne, teknik bilgiye, fiyata ve ürünler konusunda öteki insanların deneyimlerine ulaşım konusunda çok aşırı konforludur. Dolayısıyla ürünün vaatlerinde en ufak yanlışlık ve eksiklik tüketiciler içinde alay konusu olabilmekte.

Outbound pazarlamada sorun karşınızdakinin sizi dinleyip dinlemediğini ya da seyredip izlemediğini bilememektir. Bildiriminizin ulaşıp ulaşmadığını kati olarak bilmeniz çok basit değil. Bu sebepten bildirim iletimini güvence altına almak, insanlarla dolu bir meydanda, fark edilmek için boşluğa bağırmak gibidir. Bu nedenle en iyi gürültüyü (ses ve görüntü olarak) çıkarmak esastır. Buradaki en büyük sorunlardan bir tanesi ise her marka daha çok bağırmaya çalışınca ortaya çıkan kaostur.

Inbound pazarlamada ise insanlarla teker teker tanışıp, onlara isimleriyle hitab ederek ve devamlı birebir bildirişim esastır. Tanıştığınız insanlardan öğrendiğiniz bilgileri çözümleme ederek, onlar için yeni fırsatlar yaratmaya çalışır. Fayda ve kıymet yaratmak önemli bir şeydir. Nedeni ise tüketici her vakit maksimum faydayı almaya çalışır.

Örüntüler (Patterns)

bireyler her şeyi örüntüler(pattern) şekilde idraklarlar. Yüzün bir örüntüsü bulunur örnek olarak, bu sayede etrafımızda yüz olmayıpta yüze benzeyen şeyler görürüz. örüntülerle öğrenir, örüntülerle duyumsar ve örüntülerle yorumlarız. Bilgisayar bilimlerinde örüntü tanısı (Pattern Recognition) semantik internetin yaratılması için son senelerde aşırı büyük ciddiyet kazanmıştır.

Kişiler tıpkı örüntülerden süre içinde sıkılırlar. Bu değişen moda ve ürün tasarımlarının insanı sebep cezbettiğinin açıklamasıdır. En kaotik şeylerin dahi bir örüntüsü vardır. şeylerin bize anlaşılmaz gelmesinin sebebi örüntülerini çözememizden doğar. Jazz müziğinin örüntüsü insanı zorlar örneğin.

Kişiler yeni örüntüler keşfetmeyi ve öğrenmeyi severler bu nedenden dolayı ezberci eğitim her zaman hem sıkıcı hemde başarısızdır. Örüntüler deneyimlerle kazanılırlar. Kişinin onu keşfetmesi gerekir. Insanlar dünyaya ilk adımından itibaren örüntüleri çözmek ve deneyimlemek için güdülenmişlerdir. Zeka ve idraklanan örüntülerdeki karmaşıklık doğru orantılıdır.

Oyundan öğrendiklerimiz

Oyunlar inbound pazarlama için çok aşırı ciddi bir şeydir. Sebebi ise oyun, şahısların çok katı kurallara itiraz etmeksizin uydukları ve karşılığında yüksek doyum duygusu sağladıkları bir olgudur. Aşk, seks ve yiyecek şeklinde. Outbound pazarlama insanoğluı daha çok aşırı seks ve aşk bakış açısıyla yorumlarken, inbound pazarlama oyun bunun şeklinde daha farklı şeylerle insana olan bakış açısını zenginleştirmeye çalışır.

Oyunlar, bireyin gönüllü şekilde sıkılmaksızın, saatlerce zaman geçirmesini ve verilen zor görevleri dahi itiraz etmeden yerine getirmesini rahatça başarırlar. Doğadaki her canlının ilk öğretmeni oyunlardır. Cinsellik ve aşkı öğrenmeden, oyunları öğreniriz, nedeniyse yaşamda kalmak oyunlarla başlamış olan öğrenme sürecimize bağlıdır tıpkı sürede.

Oyunlar beynimiz için bir vücut geliştirme salonu gibidirler, yeni örüntüler keşfeder ve öğrendiklerimizle sürekli aşama (level) atlarız.

İçerik Çok Önemlidir?

Içerik tüketiciyi tuzağınıza çekmek için bırakılmış ekmek kırıntıları değildir. O safkan bir kraldır. Belki de saatler içinde kapınızı en azından tıklatması için milyonlarca insanı peşlerinden sürüklerler. Içerikle ilgili en büyük sorunumuz ona ekmek kırıntısı benzeri davranmamızdır, dolayısıyla bu bakış açısı markayı da bir tuzak, kampanyalarıda birer av partisi şekilde görmeye neden olur.

Içerikler ve oyunlar internet kullananlarının, zaman harcadıkları en mühim araçlardır. Bir içeriğin, paylaşılan milyonlarca içerik arasından sıyrılıp, okunmasını, izlenmesini ve paylaşılmasını sağlamak, titiz bir çalışma gerektirir.

Bana Bir öykü Anlat!

Inbound pazarlama etkinliği, bir hayat döngü gereksinimi gerektirir. İnsanlarla tanışmak, onları daha iyi tanımak iyi fırsatlar yaratır ve etkinğin destekçisi, etkinliğin paylaşımcısı, gönüllü takipçi sayısında artışında ikna edicidir.. Outbound pazarlamadaki benzeri enformasyon bombardımanı yaparak, insanoğlunun aklına zor girmeye çalışmaz.

Bu sebepten dolayı her inbound etkinliği bir öykü benzeri bir tüm olarak tasarlanır. örneğin bir kampanya için tasarlanmış, video, blog yazısı, facebook uygulaması ve ya piyasa aktivitesi her vakit bir yaşam döngüsünün parçalarıdır. Hepsi bir neden sonuç ilişbirey içerisinde birbirine bağlıdırlar. Şayet bu şekilde tasarlanmazsa yapılan bütün karışımlardan sağlanan her tanışma fırsatı, trafik, toplanacak her yeni bilgi buharlaşacaktır.

Iyi Bir içerik Neleri Başarır?

1. Empati kurdurur.
2. Güven (İtimat) verir.
3. Yeni insanlarla tanışmak için fırsat yaratır.
4. Iletişimde süreklilik yaratır.
5. Maksimum yarar sağlar.
6. Sadakat yaratır.
7. Paylaşılır.

Sonsöz: 

Inbound pazarlama, nefes alan, sürekli öğrenen, hatalarından ders çıkararak devamlı yeni örüntüler geliştiren bir pazarlama anlayışıdır. Makro iletişimden aşırı, mikro iletişime ciddiyet verir. İletişim dilini B2C şekilde değil H2H olarak kurgular. Sebebiyse her çeşitli bilgiye ulaşım kolaylaşmasıyla beraber, kullanıcılarını abartılı vaatler ve içi boşaltılmış kavramlarla etkileme çağı sonlanmıştır. Artık bir markanın Afrikada ya da Avrupada yaptığı bir hata tüm dünyada saniyeler içinde yayılabilmekte ve insanoğluın tepki göstermelerine sebep olabilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !