• YARIM ALTIN
  1.364,71
  % 0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6503
  % 1,53
 • € EURO
  9,0897
  % 1,14
 • £ POUND
  10,5855
  % 1,39
 • ¥ YUAN
  1,1724
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1026
  % 0,95
 • BITCOIN
  381994,332
  % -0,76
 • BIST 100
  1.539,48
  % -0,16

Fork, Hard Fork ve Soft Fork Ne demektir?

Fork, Hard Fork ve Soft Fork Ne demektir?

İçerikler

Fork Nedir?

Son dönemlerde Kripto paralara olan ilgi bir hayli artmıştır. Bitcoin ile başlayan Kripto para rüzgârı yeni Kripto paraların piyasaya sürülmesi ile daha da ilgi çekici hale gelmiştir. Blockchain sisteminin de konuşulmaya başlaması ile ForkHard Fork ve Soft Fork kavramlarına olan merak daha da artmıştır.

Çatallaşma ya da farklılaşma anlamına gelen fork, paylaşılmış bir geçmişe sahip olan blok zincirlerinin, iki farklı sürümünü meydana getiren güncellemenin yapılmasıdır. Buna verilebilecek en iyi örnek ise Ethereum ile Ethereum Classic’tir. Geçici olabilen çatallanma, bazen kalıcı da olabilmektedir. Eğer fork kalıcı olur ise, iki ayrı para birimi de oluşmuş demektir. Örneğin, Bitcoin sisteminde kalıcı bir çatallanma yaşanır ise, Bitcoin dışında yeni bir sanal para birimi de oluşmuş demektir.

ÇATALLANMA NEDEN OLUR?

Dijital para birimlerinde çatallanma yaşanmasının farklı nedenleri olabilmektedir. Örneğin dijital para birimlerinden biri için güncelleme ya da değişiklik gerektiğinde, bununla beraber bilgisayarda uygulamaları kullanan kullanıcıların yeni sürüme geçerek gereken yükseltme desteğini vermeleri gerekmektedir. Yapılan bir önerinin kabul edilebilmesi için birçok kullanıcı tarafından da kabul edilmesi gerekmektedir. Mesela mobil şebeke sistemlerinde yapılan değişikliklerin birçok operatör tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Çatallanma meydana geldiği zaman, özellikle borsaların bir seçim yapması gerekecektir. Bitcoin cüzdanı olanlar, bağlı bulundukları şirketler hangi yönü seçer ise Bitcoin cüzdan sahipleri de o yöne doğru gitmek zorundadır. Çatallaşma Soft Fork ve Had Fork olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hard Fork Ne Demektir?

Dijital para birimi kullanan kişiler, bazen fork ismi verilen bir fenomenin yarattığı fiyat dalgalandırmalarına şahit olmaktadır. Bütün coinler bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş olan kodlardan meydana gelmektedir. Bütün coinlerin de mantığı bu şekildedir. Fakat Bitcoin ilk çıkan para birimi olmasından dolayı çok fazla rağbet görmüştür. Koinlerin hiçbir merkeze bağlı olmaması ve taraflar arasında bulunan aracıların da ortadan kaldırılması transfer paralarını en aza indirmiştir. Bu da dijital paraların popülerliğini artırmıştır.

Koinlerin blok zinciri denilen Blockchain ismi verilen bir sistem üzerinden takip edilerek kayıt yapılması nedeni ile dijital paralar gelişmiştir. Bu blok zinciri içerisindeki özel bir işlem olan hard fork, sert ya da zor çatallaşma anlamında kullanılmaktadır. Eski kurallara göre oluşturulmuş olan bir blok yine sadece eski versiyonunda geçerli olmaktadır. Aynı sistem yeni versiyonlar için de geçerli olmaktadır. Ayrışma işlemi sonrasında iki farklı zincir meydana gelmektedir. Ancak bu iki zincir arasında herhangi bir etkileşim olmamaktadır. Buna bağlı olarak da çok fazla tercih edilmemektedir. Bu şekildeki bir ayrışım ancak zorunlu olduğunda yapılmaktadır.

Hard fork iki ayrı neden ile meydana gelmektedir. Koin güncellemeleri tam olarak uyum sağlamaz ise hard fork meydana gelir. Sistem kullanıcıları, eski versiyondan yeni olan versiyona geçmek için iki ayrı yazılım oluştururlar. Ancak bu yazılımların farklı versiyonunu kullanmaktadırlar. Eski sürüm ile yeni olan sürüm arasında uyuşmazlıklar olduğu zaman Hard fork yaratma kararı alınmaktadır.

Soft Fork Ne Demektir?

Sadece önceden geçerli olan işlemlerin geçersiz hale getirilmiş olduğu yazılım programlarındaki değişiklere soft fork denilmektedir. Geçersiz hale getirilmiş olan düğümler, yeni blokları kolay bir şekilde tanıyacağı için soft fork da geçmiş işlemler ile uyumlu hale gelmektedir.

Geriye uyumlu olarak adlandırılan soft fork’a uyumlu ayrışım denilmektedir. Eski kurallar çerçevesinde üretilmiş olan bloklar, yeni kurallarda a geçerli olmaktadır. Bu sayede sistem geriye uyumlu bir şekilde kırılmadan sürdürülmektedir. Bu sistem sayesinde tek bir zincir ile devam edilerek eskiden oluşturulan blokta bulunan paralar yeni kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !