• YARIM ALTIN
  1.471,37
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9703
  % 0,23
 • € EURO
  8,2326
  % 0,31
 • £ POUND
  9,1361
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  0,9986
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,0947
  % -0,55
 • BITCOIN
  77691,241
  % -1,75
 • BIST 100
  1.070,93
  % -4,97

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

Ükemizde markalar sosyal medyanın ehemmiyetini kavramaya başladı, üzücü yanı ise hala bunun marka faydasına iyi mi kullanılacağını bilmiyor olmamız. Sosyal medyayı yalnızca aktüel trend, bizde de olsun diye yapmak isterseniz orası ayrı bir konum, fakat hedef kitlenize sahiden dokunmak istiyorsanız bu yazıyı okumanızda yarar var.

Ürün tanıtmak için başka mecralar var !

En sık yapılan hata insanlara bıkkınlık verene kadar ürün tanıtımı yapmaktır. Şu şekilde düşünmenizde yarar var. Kaç kişi facebook veyahut Twitter’ a alışveriş yapmak için giriyor. Benim tahminim sıfır. İnsanların sosyal medyayı kullanma emeli arkadaşları, sevdikleri, tanıdıkları veyahut seyretmek istedikleri insanlarla alakalı bilgi almak, aktüelden kopmamak, fırsatları kaçırmamaktır.

Sosyal medyada markaların yapması şart olan tek şey ilişki kurmaktır, ürün pazarlaması yapmak değil. İnsanlarla konuşun, onlara markanızın duruşunu, karakterini ve öyküsünü anlatın. Markanız bir insan olsaydı hangi karakterde olurdu, bunları yapacağınız muhteva pazarlamasına iyice yerleştirin. En ehemmiyetlisi insanların da markanızla konuşmasını sağlayın. Onlara sorular, yarışmalar düzenleyin, yeni bir ürün ya da hizmetle alakalı fikirlerini alın. İçeriklerinize baktıklarında neşelenmelerini, sevinmelerini, şaşırmalarını sağlayın.

Sosyal medyanın felsefesi

Son zamanlarda pek çok birey artık TV, gazete ve radyo bitmekte olduğunu, bu yüzden insanoğluın bu mecralardaki reklamlara karşı algı körlüğü yaşadığını düşünmektedir. Bunun sebebini anlarsak şayet, dijitalde değişik çalışmalar yapabiliriz. Dijitalin klasik mecralardan farkı mesajlaşmanın iki istikametli olmasıdır. Siz insanlara bir şey söylersiniz, ayrıca onlar da size bir şeyler söyleyebilir. Sosyal medyada insanlar markaları tenkit edebilir, onlarla konuşabilir ve onlara teşekkür edebilir. Başka bir deyişle sadece ürün tanıtımı yaparsak toplumsal medyada, insanoğlu bu tanıtımlar karşısında da duyarsızlaşacak ve markamız sosyal medyanın nimetlerinden faydalanamayacaktır.

Toplumsal medya pazarlaması gerçekte iyi mi yapılmalıdır?

Asosyal değil, gerçek bir toplumsal medya pazarlaması yapmak istiyorsanız ilk olarak ürünlerinizi unutun. Karşınızda müşterileriniz var ve bu noktalara onlar sayesinde geldiniz. Şimdi onlara gerçek vakitli değer katacak içerikler sunma vakiti. Sürekli olarak son 5 içeriğinize bakmakta yarar var. Son 5 içerikte takipçilerinizin işine yarayacak, onlara kıymet katacak neler yaptınız denetim edin. Yaratıcılıklar sergileyerek takipçilerinizin katılımını sağlayın. Meydana getirdiğinız yarışmalar için de ürünlerinizi unutmanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırsam.

Eğer ürün tanıtımı yapmak istiyorsanız, o bölümde da gerçek bir değer yaratın. Ürünün insanların hayatına hangi farklı kıymeti yansıtacağını açıkça belirtin. Burada 80-20 kaidesini uygulayabilirsiniz. İçeriklerinizin %80’lik bölümünde ürün içermeyen, insanlarla bildirişim kurmanızı sağlayacak, onlara bir şeyler öğretecek, dertleşecek, kıymet yaratacak içerikler sunun. Geri kalan bölümde ise değişiklık yaratacaksanız(!) eğer ürün tanıtımı yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Gerçek bir sosyal medya pazarlaması yaparsanız eğer, insanların sayfanızla daha çok etkileşime girdiğini, sizlerle konuştuğunu ve sizden söz ettiğini göreceksiniz. Satın alma vakiti erişince ise akıllarında ilk sırada kararlı olun siz olacaksınız. Toplumsal medya pazarlamasını bir satış kanalı olarak değil de, uzun soluklu bir yatırım olarak düşünürseniz muvaffakiyet kendi kendine gelecektir.

İlginizi çekebilecek yazılar!

13 Madde de Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Firmalar Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyar?

Sosyal Medya Tarihçesi Kronolojik (İnfografik)

Ürünlerinizi Sosyal Medya’da Pazarlayın !

Sosyal Medya Hesaplarınızı Güvene Alın !

Sosyal Medya Hitlerinin Zararları Nedir ?

Sosyal Medyanın E-Ticaret’e etkileri

Sosyal Medya İnsanı Şahinleştiriyor mu?

Sosyal Medya Nedir?

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouNow Ne Kadar Kazandırıyor ?

Periscope’den İki Yeni Özellik !

Facebook Dosyaları Nerede Saklıyor?

Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

Whatsapp’a “Alıntı” Özelliği Eklendi

Twitter’dan Yeni Bir Özellik

Yiyecek Videolarının E-Ticarete Etkileri

Hobinizi E-Ticaret ile Satın

Bunlar da ilginizi çekebilir !