• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  381068,661
  % 5,93
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Farkındalıkla Yaşam (Resimler)

Farkındalıkla Yaşam (Resimler)

Farkındalık (İngilizce “mindfulness”), son zamanlarda dünyada popüler bir kavram olarak yer almaktayken ülkemizde de konuşulmaya ve kullanılmaya başlandı. Öyle ki farkındalık ve meditasyon merkezleri kuruldu, farkındalıkla yaşama üzerine yazılan pek çok kitap Türkçe’ye çevrilerek raflarda yerini almaya başladı.

Farkındalık, temel anlamıyla farkında olmak anlamına gelmektedir. Farkındalıkla yaşam ise günlük hayatta yaptığımız işleri, hareketleri ve bütün aktiviteleri mümkün olduğunca daha fazla fark ederek ve hissederek yaşamak; bu yolla “carpediem” felsefesini, yani anı dolu dolu yaşamayı öğrenmek üzere yapılan pratikler bütünüdür. Peki farkındalıkla yaşayabilmek için hayatımızda nelere ihtiyacımız var, farkındalıkla yaşamanın yöntemleri ve faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim!

1.Spor

b-spor-malzemeleri-2

İş hayatında stres, şehir yorgunluğu, koşuşturmacalar, yaklaşan teslim tarihleri, yaşanan ilişki problemleri, vs. derken aslında bütün bunları yapabilmemizi sağlayan bedenimizi unutuyor, ona iyi bakamıyoruz. Günlük yaşamımızda çok kısıtlı vaktimiz de olsa periyodik bir süre belirleyerek ve bu süreye sadık kalarak düzenli spor veya egzersizi günlük hayatımıza entegre etmek mümkün. Spor, psikolojik ve fizyolojik faydalarının olmasının yanısıra farkındalıkla yaşayabilmemize yardımcı olan temel öğelerden biridir. Spor yaptıkça vücudumuzdaki enerji akışı düzenlenir, böylece günlük hayattaki herhangi bir faaliyeti yaparken o işe odaklanmak daha kolay hale gelir. Örneğin; spor yapmadığımızda bilgisayar başında otururken ağrıyan bölgelerimizi çok hissedemezken ve sonrasında bunun acısını çekerken, spor yaptığımızda bedenimizin farkında olarak duruşumuzu düzeltmek için motivasyonumuz artar ve bunun için çaba gösteririz. Bunun gibi pek çok örnek vermek mümkün. Bu nedenle, bedenimizi hareket ettirdiğimiz herhangi bir aktiviteyi yaşamımızın bir parçası haline getirmek farkındalıkla yaşamda bize yardımcı olan öğelerden biridir.

 1. Meditasyonmeditasyon

Meditasyon sırasında bedenimiz sporun aksine sabittir, mümkün olduğunca hareketsiz ve tepkisiz kalmaya çalışırız. Bu yüzden bu aktivitenin spora göre pasif, daha doğrusu dingin bir yönü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, meditasyon sırasında aktifleştirdiğimiz yönümüz iç dünyamızdır. Meditasyon, nefesimize ve bedenimizeolan farkındalığımızı artırmamızı sağlar. Meditasyondaki mantık, oturduğumuz yerde duygularımızla, düşüncelerimizle ve bedenimizdeki hislerle barışık olmak, bunları mümkün olduğunca rahatlatıp, hepsinin birer gelip geçici öğe olduğunun farkına varmaktır. Bu farkındalıkları artırmak için yapılan çeşitli meditasyonlar vardır. Budizm öğretilerine göre bunlar; beden farkındalığı, nefes farkındalığı ve sevgi meditasyonlarıdır. Günümüzde deneyimli meditasyon hocalarının kayıtlarına ulaşarak evlerimizde denememize olanak sağlayan pek çok uygulama ve web sitesi bulunmaktadır. Bunlar dışında, meditasyon kursları ve yoga kurslarında da eğitimler bulunmaktadır. Bunlara erişim sağlayarak farkındalıkla yaşama amacımıza uygun tecrübeler yaşayabiliriz.

 1. Günlük Aktiviteleraktivite

Farkındalıkla yaşama pratiklerini yapabilmek için spor veya meditasyona başlamak zorunda değiliz. Onlar deneyimlerimizi derinleştirebilmek için yardımcı elemanlar sadece. Peki günlük hayatın akışına nasıl entegre edebiliriz farkındalık pratiklerini? Günlük aktivitelerimize bakış açımızı değiştirerek… İş hayatımızda bir molaya çıktığımızda, bir işi uzun süre yapıp kendimizi o işin içinde kaybettiğimizde veya etrafımızdaki insanlarla/eşyalarla ilişki içindeyken ekleyeceğimiz ufak pratiklerle farkındalığın temellerini atabiliriz. Molada çayımızı çok hızlı içmemiz veya çayımızı içerken işimizi düşünmemiz gerekmiyor. Aksine çayı içerken ufak bir egzersizle o çayın tadına varmak, günlük stresten uzaklaşmamız için çok basit bir çözüm. Çayın kokusunu, tadını, boğazımızdan geçişini ve midemizdeki hissini daha belirgin fark etmek, bu aktiviteyi yaparken daha farkında olmak mümkün mü, bunu araştırmamız lazım. Aynı egzersizi eşyalara dokunurken de yapabiliriz, belki dokularını daha iyi hissetmeye çalışarak, belki ağırlıklarını tanıyarak… Yine aynı şekilde insanlarla olan ilişkilerimizde, aktif dinleme egzersizi yaparak; tokalaşırken, sarılırken bunu hissederek yaparak farkındalığı deneyimleyebiliriz. Doğayla, sokakla, şehirle olan etkileşimimizde gözlerimizle, kulaklarımızla daha farkında olmaya çalışabiliriz. Bunu bir ağaca, tramvaya, denize veya köprüye daha alıcı bir gözle bakıp, sadece o ana odaklanarak deneyebiliriz. İşte bütün bunlar günlük hayatımızdaki farkındalık pratikleri oluyor.

Anı yaşayıp stresten, düşüncelerden uzaklaşabilmemizi sağlayan farkındalık pratiklerini günlük hayatımızda uygulayarak daha mutlu ve huzurlu yaşamak mümkün. Çok basit egzersizler yaparak veya meditasyon öğrenerek bu işe başlayabiliriz. Spor veya başka aktivitelerle de farkındalığımızı zenginleştirerek hayata farklı pencerelerden bakabiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !