• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  382119,658
  % 6,19
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

E-Ticaret Sitesinde Satış Arttırma Yolları

E-Ticaret Sitesinde Satış Arttırma Yolları

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra, sıra satış yapmaya gelir. Ancak bunun için bazı yöntemler geliştirilmelidir. Özellikle yeni açılan e-ticaret siteleri satış yapma konusunda bazı sorunlar yaşamaktadırlar. E-ticaret sitelerinin kurulmasından sonra kullanıcı trafiğinin nasıl sağlanacağının bilinmemesi bu sorunların başında gelmektedir. Site açıldıktan sonra, ürünler siteye eklenir ya da tedarikçi firmalardan XML entegrasyon modülü ile alınır. Bu sayede site satışa hazır hale gelmektedir. Ancak, sitenin tanıtımının yapılmaması sonucu satışlar beklenenin altında gerçekleşir. Bir e-ticaret sitesinde satış arttırma yolları ve kullanıcı trafiğinin sağlanması için bazı stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir.

#E-Ticaret Sitesinde Ürünün Önemi

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra siteye ürün eklenmeye başlanır. Siteye özenli bir şekilde eklenen ürünler satışlara direk yansıyan bir faktördür. Ürünlerin içerikleri, ürün görselleri, ürünlerin fiyat optimizasyonu, birkaç açıdan çekilmiş olan detaylı ürün resimleri, ürünler hakkında kullanıcıların yorumlarına yer verilmesi ve imkân varsa videolu anlatım yapılması satış arttırıcı faktörler arasında yer alır. Ürünlerin tanıtıldığı sayfalara gösterilecek olan özen, müşterilerin o ürünü daha yakından tanımalarını ve beğenerek satın almalarını sağlayacaktır.

#E-Ticaret Sitesinde Güven Unsuru

İnternet üzerinden alışveriş yapan insanların, internet sitelerinde en fazla dikkat ettikleri konu güven unsurudur. Sitenin müşterilere güven vermesi, satışların artmasına yardımcı olan faktörlerdendir. Özellikle ödeme sayfalarında SSL şifreleme sisteminin kullanılması, sunucularda Firewall, Raid5, IPS-IDS gibi güvenlik önlemlerinin alınması müşterilerin güven duygusunu arttıran önlemlerdir. Bunların yanı sıra, site üzerinde online destek hattının olması ve iletişim sayfalarında adres ve telefon bilgisinin bulunması da çok önemlidir. Müşteriler karşılarında muhatap bulmak isterler ve bu iletişim bilgileri sayesinde güven duygusu bir kat daha arttırılmış olur.

#E-Ticaret Sitesinde Özel Tasarım

Sayısız e-ticaret sitesinin olduğu internet ortamında, birbirine tema olarak benzeyen o kadar çok site var ki, insanlar bazen bunları ayırt etmekte zorlanmaktadırlar. Sitenin tasarımının özgün, akılda kalıcı ve kaliteli bir temaya sahip olması müşterilerin aklında daha fazla kalacağı için satış arttırıcı yöntemler arasında yer alan faktörlerdendir. Ayrıca, sitenin alan adının da sektöre uygun olması ve kolaylıkla akılda kalıcı olması da bir diğer faktördür.

#Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uyumu

Search Engine Optimization (SEO), e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazlarındandır. E-ticaret sitesinin birçok arama motorunun istekleri doğrultusunda düzenlenmesi ve site dışı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Arama motorlarından gelen kullanıcıların dönüşüm oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle SEO çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması satış arttırma yöntemleri arasında gelir.

#E-Ticaret ve Sosyal Medya

Türkiye’de milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Google+, twitter, facebook, instagram, youtube gibi sosyal medya sitelerinden yararlanmak yani sosyal medya optimizasyonu yapmak satış arttırmada önemli bir faktördür. E-ticaret siteleri sosyal medya sitelerinde yer alarak, çok ciddi bir kullanıcı tr54afiği olan bu sitelerde ürün tanıtımı yaparak, birçok kullanıcıya ulaşabilirler.

#Google Adwors ve Ücretli Reklamlar

Google, Türkiye’de en fazla ziyaret edilen arama motorlarından biridir. Bu arama motoru üzerinden ücretli reklam alımları yapılabilir. Arama motorunda sektöre özel kelimelerle arama yapıldığı zaman direk çıkan reklamlar alınabilir. E-ticaret sektörüyle alakalı blog ve haber sitelerinden reklam alınabilir. Bu reklamlar ile kullanıcı trafiği arttırılarak bunun da satışlara yansıması sağlanabilir.

#Ürün Listeleme ve Arama Sonuçları

E-ticaret sitesi filtreleme ve sıralama seçeneği sunmalıdır. Ziyaretçiler sitede arama yaptığında istediği ürünü bulamazsa ve düzgün bir listeleme yapamıyorsa, siteyi terk edip arama motorundaki diğer rakip siteye yönelecektir. Bu nedenle sitede ürün filtreleme ve sıralamanın ucuzdan pahalıya doğru ya da tam tersi şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

#Daha Fazla Ürün Satmak

Daha fazla ürün satmak, daha fazla kişiye değil, müşterinin sepetine artı bir fazla ürün atmak ile olur. Bu durum, ortalama sipariş tutarını yükselterek pazarlama bütçesini kuvvetlendirir. Bu nedenle ürün satın alma aşamasında, ürün sayfasında ve satın alma sonunda alakalı ürünler sunmak gerekir. Satışları arttırmak için her ürün için belirlenen ilgili ürünler sayfalara özenle yerleştirilmelidir. Ayrıca, bu ürünü alan ziyaretçiler bu ürünü de aldı şeklinde bir araçta hazırlanabilir.

#Alışveriş Sepet Uzunluğu

Ziyaretçilere üye olmadan alışveriş deneyimi yaşatılabilir ve bir sonraki alışverişlerinde üye olduklarında ek fırsatlardan yararlanacakları belirtilebilir. Bu satışları arttıracak bir yöntemdir. Ayrıca, alışveriş sepeti sayfası en fazla iki sayfadan oluşmalı ve gereksiz bilgilerin içerdiği uzun formlardan oluşmamalıdır. Bu formları doldurmak müşterilere zor geleceği için siteden kaçacaklardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ