• YARIM ALTIN
  1.366,61
  % 0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6515
  % 1,55
 • € EURO
  9,0886
  % 1,16
 • £ POUND
  10,5865
  % 1,40
 • ¥ YUAN
  1,1723
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1025
  % 0,88
 • BITCOIN
  381846,419
  % -0,96
 • BIST 100
  1.540,28
  % -0,11

Durağan fiyat zamanı. Fiyatı en az değişen dijital ödeme araçları hangileri?

Durağan fiyat zamanı. Fiyatı en az değişen dijital ödeme araçları hangileri?

Bugünlerde, teknolojik gelişmelerin hayatımıza en büyükkatkılarından biri kripto paralar olmuştur. İlk kripto para Bitcoin’dir. Bitcoin al-sat işlemlerinin yanında gerçek bir para yerine kullanılması ve bunu sağlayan teknolojisi de kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir.

Dijital paraların içinde bulunduğu piyasaların büyük bir çoğunluğu, herhangi bir merkez üzerinden yönetilmeyen piyasalardır.

Reel piyasalarda basılan paralar bir otorite tarafından (bu otorite genellikle devlettir) piyasalara verilmektedir. Piyasada bulunan reel paralar, o parayı piyasaya veren otorite garantörlüğündedir. Ayrıca, piyasaya sürülecek para arzı üzerinde bu otorite tek güç konumundadır.

Dijital parapiyasaları için ise durum bu şekilde değildir. Bu piyasalarda işlem yapmak isteyen herkes bunu kolayca yapabilir. Piyasalara hükmeden tek bir güç bulunmadığı için, piyasa fiyatları, piyasada oluşan arz ve talep doğrultusunda belirlenmektedir.

Fiyatların arz ve talep sonucu oluşması yüzünden, fiyatlar oldukça oynaktır. Örnek olarak bir tane kripto sanal parayı ele alalım.

2017 yılının Aralıkayı Bitcoin fiyatları üzerinde çok ciddi oynamalar olmuştur. 2017 Aralık ayının ortalama Bitcoin fiyatı 15 bin ABD Doları civarındadır. Bu dönem içinde en düşük Bitcoin fiyatı 10 bin ABD Doları iken, en yüksek fiyatı ise 20 bin ABD Doları seviyesine yaklaşmıştır.

Bir ay içerisinde en yüksek fiyatı ile en düşük fiyatı arasında 10 bin ABD Doları seviyesinde bir oynama görülen Bitcoin’in bir ay gibi kısa bir süre içerisinde ne kadar fazla değiştiğini bu örnekte kolayca görebilmekteyiz.

Dolayısıyla, kripto sanal para ile yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, fiyat düzeyi daha az oynak (volatil) olan kripto paralar ile yatırım yapma ve bu sayede daha öngörülebilir fiyat seviyeleri ile işlemlerini gerçekleştirmek istemektedirler.

Bu yazımızda, kripto sanal para piyasalarında vola tilitesien düşük olan kripto paraları göstermek istiyoruz.

1.      Tether

Fiyat oynaklık seviyesi en düşük olan kripto para Tether’dir. Aslında bu durum, Tether’in icat edilme nedeninden dolayı ortaya çıkmıştır.

●       Tether nedir?

Kripto sanal paralar, oldukça yeni teknolojiler olarak hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Onların hayatımıza katkı sağladığı bu teknolojiye blockchain ismi verilmektedir.

Bu teknoloji, en basit tanımı ile kripto paraya dair verilerin şifrelenmesi ve bu şifreler aracılığıyla veri iletiminin sağlanması olarak tanımlanabilir. Bu teknoloji ile internette para transferleri esnasında herhangi bir güvenlik endişesi duyulmaması sağlanmaktadır.

Ancak, kripto paralar ekonomi alışkanlıkları üzerinde köklü değişimler yaratabilecek bir potansiyel içerdiğinden ötürü pek çok kurum ve ülke tarafından çekinilmesi gereken bir konu olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, tamamen dijital platformdaki verilerden yararlanarak alışveriş yapılması insanlar için bazı yasal sebepler nedeniyle cazip olmamaktadır.

Tether (USDT), busorunu çözmek amacıyla icat edilmiş bir kripto sanal para birimidir. Piyasadabulunan Tether miktarları, dünyaüstünde en yaygın olan itibari para birimlerine endekslenmiştir. Aslınabakılırsa bu sayede, kripto sanalparanın reel bir karşılık ifade etmesi hedeflenmektedir. Tether kullanarak blockchain teknolojisinin sağladığı faydaların reel karşılık bulması hedeflenmiştir.

●       Tether fiyat oynaklıkları

Piyasada bulunan her bir Tether için bir Dolar fiyat düzeyi belirlenmiştir. Tether’i icat eden şirketin rezervinde piyasadaki her bir Tether için bir karşılık bulunmaktadır. Tether’in icat edilme amacı da kripto sanal paraların yukarıda nedenleri belirtilen oynaklık sorununa bir çözüm bulmak olduğu açıktır.

Piyasa koşulları nedeniyle 1 Tether fiyatı üstünde zaman zaman çok ufak değişmeler olabilmektedir. Piyasada varoluş amacı kripto paranın fiyat istikrarı düzeyini sağlamak olduğu için fiyat oynaklığı en düşük olan para birimi doğal olarak Tether’dir.

En sabit kripto sanal para olan Tether’in takip edilen son 3 yıllık dönem bazında 1 yıllık ortalama fiyat değişimi seviyesi %0.30 olmuştur. 2018 Şubat-Kasım dönemi için bu oran, %0.58 olmuştur.

2.      Bitcoin

Kripto sanal paraların ilki ve blockchain teknolojisinin ilk kullanıldığı sanal para olması gibi nedenlerle en çok konuşulan kripto sanal para olan Bitcoin, en sabit fiyata sahip kripto sanal paraların ikincisi konumundadır.

●       Bitcoin nedir?

Bitcoin, ilk üretilen kripto sanal paradır. Bitcoin’in üretim tarihi 2009 olmasınarağmen, geçmişi 2008 yılına dayanmaktadır. 2008 küresel ekonomik krizi ile ABD’de başlayan mortgage krizi sonrası dünya finansal piyasalarında büyük bir darboğaz yaşandı. Bunu aşmak amacıyla dijital dünyada oluşturulmuş ve orada işlem gören para fikri Japonya’da ortaya atıldı.

Bir yazılımcı olduğu tahmin edilen Satoshi Nakamoto ismindeki bir kişi 2008 yılında Bitcoin’i tanıtan bir akademik makale yayınladı.

İlk Bitcoin platformu, Bitcoin ile ilgili yazılan makalenin yayınlandığı yılın ardından gelen 2009yılında kurulmuştur. Bitcoin’in mucidi Nakamoto, üretilecek tüm Bitcoinlerin sayısını 21 milyon olarak belirlemiştir. 21 milyon Bitcoin üretildikten sonra yeni Bitcoin üretilemeyecektir.

Bu özelliği nedeniyle Bitcoin kurulduğu yıldan itibaren 8 yıl gibi kısa bir sürede herkesin üzerine fikir bildirdiği bir konu haline geldi. Bunun nedeni, Bitcoin fiyatında yaşanan muazzam değer artışıydı.

●       Bitcoin fiyat oynaklıkları

Şu anda fiyat seviyesi en yüksek kripto sanal para olan Bitcoin’in fiyat seviyesi 2018 yılıiçerisinde çok ciddi oynamalar geçirmedi. 2017 yılının son döneminde yukarıdada belirttiğimiz gibi ciddi fiyat oynamaları yaşayan Bitcoin, sonrasında gelen dönemde genel olarak sabite yakın bir fiyat seyri ile devam etmektedir.

Son 5 yıllık dönemde Bitcoin fiyatlarındaki ortalama değişimoranı %3.73 olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılının Şubat- Kasım dönemi için ise bu oran %5.37 olarak ortaya çıkmaktadır.

3.      Ethereum

Fiyat oynaklık seviyesi en sabit olan üçüncü kripto sanal para ise Ethereum’dur. Ethereum da nispeten yeni bir kripto dijital para olmasına rağmen (ilk çıktığı tarih 2015 yılı) en popüler kripto sanal paralardan biridir.

●       Ethereum nedir?

Ethereum, 2015 yılında Rus yazılımcı Vitarik Butarin tarafından icat edilen bir kripto para platformudur. Aslına bakılırsa, diğer kripto paraların aksine Ethereum kripto sanal paranın ismi değildir. Ethereum isimli kripto sanal para platformu üzerinde işlem gören kripto sanal paranın ismi Ether’dir.

Etherum’un kripto sanal paralar içerisinde bu denli ilgi görmesinin en önemli nedeni blockchain teknolojisine ek bazı yeni teknolojiler sağlamasıdır. Ethereum sayesinde ilk defa Smart Contract (Akıllı Kontrat) ve ICO (Initial Coin Offering) kavramları kripto sanal para ve teknoloji dünyası ile tanıştırılmıştır.

Ethereum, bünyesinde bulundurduğu bu yenilikler ile birlikte kripto paraların kullanım şeklini farklı bir boyuta taşımıştır.

Smart Contract isimli teknoloji ile alışveriş işlemlerinde yapılan sözleşmeler Ethereum platformu üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmeye başlanmıştır. Smart Contract kullanarak yaptığınız bir sözleşme ile alım-satım yaptığınız malların sözleşmesine ait tüm detayları buradan belirleyebilirsiniz. Sözleşmenin güvenilirliği ise burada düzenlenen sözleşmelerin yapay zekâ taşıyan cihazlara uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin; Smart Contract ile bir araba aldınız. Arabayı aldığınız kişiye gereken ödeme yapılmadığı takdirde sözleşmede bu durum ile ilgili bir şart belirlenebilir. Bu şarta göre; arabanın ücreti satan kişiye geçmeden arabaya sizin binmenize arabanın kendisi izin vermemektedir.

Bu sayede insanlar arasında yapılan sözleşmelerin güven unsuru tamamen dijital ortama taşınmaktadır.Artık, bu sözleşmeler ile noter kurumuna olan ihtiyaç dahi sorgulanır hale gelmiştir.

●       Ethereum fiyat oynaklıkları

Bitcoin’den sonra belli dönemler içinde fiyatı en sabit üçüncü kripto para Ethereum olmuştur.

Ethereum’un piyasaya çıkış yaptığı 2015 yılından bugüne gelen 3 yıllık süreç içerisinde, ortalama fiyat değişimi %4.21 olmuştur. 2018 yılının Şubat-Kasım döneminde ise sadece bu yıl ile sınırlı olmak üzere, fiyat değişimi, %5.39 olarak yaşanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !