• YARIM ALTIN
  1.468,42
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,30
 • € EURO
  8,2235
  % 0,27
 • £ POUND
  9,1270
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  0,9979
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,0948
  % -0,53
 • BITCOIN
  77635,647
  % -1,45
 • BIST 100
  1.088,18
  % -3,44

Dikey E-Ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dikey E-Ticaret Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Daha önce e-ticareti, kullanıcılarına sunduğu avantaj ve dezavantajları elimden geldiğince yazmıştım. Bu yazımda ise dikey e-ticaretin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Dikey e-ticaret’i ürün yelpazesi çok geniş olmayan, belirli ürün grupları ile hizmet veren, bununla birlikte belirli bir hedef kitleye hitap eden e-ticaret sitelerinin faaliyet alanı olarak ifade edebiliriz. Örneğin; sadece oyuncak satan bir site ya da yalnızca nikâh şekeri satımına odaklanan bir siteyi dikey e-ticaret sitesi olarak gösterebiliriz. Bir de dikey e-ticaretin de dikeyi şeklinde tanımlanan tek ürün satış siteleri vardır. Bu konuya burada değinmeyeceğim için ‘Tek ürün satış siteleri’ konulu yazımı buradan ulaşarak okuyabilirsiniz.

 1. Başlangıç:Genel bir e-ticaret işine oranla diket e-ticaret yatırımına çok daha az yatırımla başlanabilir. Hazır e-ticaret altyapılarını kullanmak belirli bir noktaya kadar kesinlikle işinizi görür.

Diğer yandan işe giriş sermayesinin çok yüksek olmaması başarı motivasyonunuzu düşürebilir. Eğer böyle bir girişimde bulunacaksanız muhakkak başka e-ticaret sitelerine de ürün tedariği yapabiliyor olan bir yazılım almanız şarttır. Çünkü, başka e ticaret sitelerine de bayilik ya da dropshipping şeklinde çalışma olanağı sağlamanız gerekmektedir.

 1. Pazar Analizi:Seçeceğiniz sektörün piyasa analizini daha kısa sürede ve daha başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Pazar analizini doğru yapmak, öncelikle işe başlarken doğru karar vermenizi ardından da daha karlı bir işletme kurmanızın yolunu açar. Pazar analizini yaparken dünya örneklerini incelemeyi de unutmayın.

Pazar analizi yaparken e ticaret ve iş planı yazımızı muhakkak okuyunuz. Daha sonra sektör ile ilgili Türkiye ve Dünya’daki iyi ve kötü örnekleri de gözden geçiriniz. İş planı hazırlarken anlattığımız gibi her türlü detayı dikkate almanız, başarınızda en büyük yardımcınız olacaktır.

 1. Tedarikçiler ve Ürün Temini:E-ticaretin temel noktalarından biri tedarikçiler ve ürün teminidir. Yapacağınız işte üretip mi satacaksınız yoksa tedarikçiden mi alacaksınız. Hangisini tercih ederseniz edin, muhakkak başka e-ticaret sitelerine de bayilik vermelisiniz. Bu da size ek gelir getirecektir. Çalışacağınız tedarikçilerle aynı dili konuşuyor olmanız size daha iyi bir iletişim kurmanız için yardımcı olacaktır.
 2. İş Yönetimi:Tek sektörü tercih ettiğiniz için ürün gamınız az olacaktır. Bu da sizin işinizi operasyonel olarak kolaylaştıracaktır. Teknik ekipten müşteri hizmetlerine kadar daha küçük ve birbirine yakın bir ekip kurabilir, dolayısıyla daha rahat bir yönetim sergileyebilirsiniz. Ekip çalışanlarının o sektöre özel ilgi duyması da daha iyi takım çalışması ortaya çıkarır.
 3. Müşteri ilişkileri:Müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteri kitleniz genele kıyasla daha dar olacağını için onlarla iyi geçinmeniz sizin için daha iyi olur. Bunu hem satış öncesi hem satış sonrası göstereceğiniz yakın ilgiyle yansıtabilirsiniz.
 4. Pazarlama:Dikey alanda özellikle kulaktan kulağa pazarlamanın gücüne inanın. Bunun için müşterilerinizi iş alanınız doğrultusunda bilgilendirin ve satışlarınızı bu yönde zenginleştirin. İyi bir hedefleme ile online pazarlamaya da ayıracağınız bütçeyi kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için sosyal medya araçlarından ve e-pazaryeri araçlarından faydalanabilirsiniz.
 5. Rakipler:Dikey e-ticarete erken giriş yaptığınızda kendinizi rakipsiz bulabilirsiniz. Ancak işinizi ilerletmeniz durumunda rakipler kazanmanız fazla sürmez. Üstelik genel e-ticaret sitelerinin (özel alışveriş siteleri dahil) sizin alanınızda ürün satışı yapıp yapmadığına dikkat edin.

Sonuç Olarak Özetle;

 Dikey e-ticaretin avantajları nelerdir?
 • Belirli bir kitleye hitap ettiğinden; altyapı yatırım giderleri daha düşüktür.
 • Tedarikçi firma sayısı daha azdır.
 • Stok maliyeti düşüktür.
 • Rekabet daha az olduğu için başarı şansı daha yüksektir.
 • Çalışan eleman ihtiyacı daha azdır.
Dikey e-ticaretin dezavantajları nelerdir?
 • Satış hacmi düşüktür.
 • Büyük yatırımcıların dikey e-ticarete ilgisi azdır.
 • Satış hacminin azlığı, kredi kartı ve kargo giderlerinin artmasına sebep olur.
 • Hedef kitleye ulaşmak daha zor olabilir.

Unutmadan alan adı seçimi için önerilerimiz olan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • salim4 sene önce
 • Dropshipping için tanınmış birkaç firma var. Bunların içinde en iyisi Dropship Design adlı site. 1.000.000’dan fazla ürün çeşidi ve stoksuz ticaret için gerekli her türlü kolaylık mevcut. Dropship paket fiyatları çok uygun; 49$’dan 199$’a kadar her bütçeye uygun paket var. Aylık ücret yok, tek bir ödeme ile üye olun ve işlem tamam. Bendeki 199$’lık tam paket. Dropship Design’dan çok memnunum. Tavsiye ederim.
  Linki:
  http://www.dropship-business.com/index.html?aid=286130