• YARIM ALTIN
  1.518,82
  % 0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7714
  % 1,45
 • € EURO
  9,0523
  % 1,57
 • £ POUND
  9,9734
  % 2,00
 • ¥ YUAN
  1,1402
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,65
 • BITCOIN
  84445,372
  % 3,65
 • BIST 100
  1.121,26
  % -0,26

Ülkemizde günlük 1’den fazla ürün satan e-ticaret firması sayısı 1000 civarında

Ülkemizde günlük 1’den fazla ürün satan e-ticaret firması sayısı 1000 civarında

 

E-ticarette en büyük ciroların turizm alanı, otel rezervasyonları ve bilet satışları üzerinden yapılmaktadır. Moda, özellikle son senelerde online alışverişte adından başarıyla bahsettiren bir sektör durumuna geldi. Teknoloji, e-ticaret ile en erken tanışan sektörlerden birisi ve bu alanın iyi oyuncuları içinde yer alıyor.

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile hızla büyüyen e-ticaret sektörü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde mühim paya sahip olmaya başlanmıştır. Türkiye’de hacmi 30 milyar liraya yaklaşan e- ticarette hala büyük potansiyel var. İnsanların zamandan tasarruf etme ve firmaları sorgulayabilme, kuruluşların ya da bireysel satıcıların ise çok daha fazla müşteriye ulaşma gibi nedenlerle tercih ettiği e-ticaretin ekonomiler içindeki payı, teknolojinin gelişimine paralel hızla büyümeye devam ediyor.

Bu sahanın Türkiye`deki özelliğine ilişkin bilgi sağlayan ETiD Başkanı Orhun, Türkiye`de toplam perakendenin yüzde 2`si üzerinde bir paya sahip olan e-ticaretin çağdaş ülkelerde bunun 4-5 katı olduğunu söyledi.

Ülkemizde, günlük bir siparişten fazla hacme sahip e-ticaret sitesi sayısının bine ulaşmamıştır.

“ABD`de bu sayı 100 bine yakın. Bütün bu rakamları göz önünde bulundurunca, e-ticaret alanının çok sayıda yeni oyuncuya ve büyümeye açık olduğu görülüyor. Sektör, yılda 60 milyonun üzerinde siparişi müşterilere ulaştırıyor. 15 milyonu aşkın bir müşteri kitlesinin olduğu düşünüldüğünde, ortalama olarak bir alıcı 3 ayda bir e-ticareti kullanıyor. Bu frekansı artırmak için müşteri tarafında bilinçlendirme çalışmaları yapılması önem kazanıyor.

Tüketicilere yatırım yapan insanların ve girişimcilerin sayısının artması çok ciddi ama burada sabır faktörü devreye giriyor. İyi bir iş planının ardından, iyi bir yönetim ve çok aşırı çalışma ile birlikte, başarı büyük ölçüde yakalanıyor. Günde birkaç taneden daha fazla sipariş piyasa kuruluş sayısı, bine yakın e-ticaret sitemiz bulunmakta. Bunların 400`e yakını sadece online alışveriş firmaları, yine 400`e yakını perakende ürün satan firmaların e-ticaret siteleri, 130 civarında da, turizm ve bilet sektöründe kuruluş görmekteyiz.

eticaret ve turizm- www.eticaretgunlugu.com
Fiziksel alışverişte ne satılıyorsa, e-ticarette de azami o ürünlerin tercih edildiğini, tüm sektörlerin artık e-ticarete yöneldiğini bildiren Orhun, “En büyük cirolar, turizm alanı, otel rezervasyonları ve bilet satışları üzerinden yapılır. Moda, bilhassa son senelerde online alışverişte adından başarıyla bahsettiren bir alan haline geldi. Teknoloji, e-ticaret ile en erken tanışan sektörlerden bir tanesi ve bu yerlerin iyi oyuncuları arasında yer alıyor.” dedi.

Sektördeki en büyük hacim tatil ve seyahatin oluşturmaktadır, bunu online pazar yerlerinin takip ettiğini, daha sonra sırasıyla online bahis, çok aşırı kategorili online satış oluşturan şirketler ve hususi alışveriş sitelerinin geldiğini aktardı.

Konuya hakim olmadan, e-ticarete girmek intahardır

İnternetten satış yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yol meselesi için da tavsiyelerde bulunan Orhun, e-ticarette başarılı olmak için mükemmelik gerektiğini söyledi. Konuya hakim olmayanların, bu işleri yeterince bilmeyenlerin e-ticarete girmemesi, öncelikle öğrenmeleri gerektiğini belirten Orhun, şunları kaydetti:

“Bu işlere hakim bir ekip kuracak kadar kazanç yapamayacaksanız, pazar yerleri sizin için iyi bir okul olacaktır. Çünkü, günün sonunda kar amacı sizin için öne çıktığında ve pazar yerlerine verdiğiniz komisyon tutarı sizin sürdürülebilir bir iş yapmanızı engelliyorsa, e-ticareti kendi siteniz üzerinden yapmak için karar alabilirsiniz.

Yurdumuzda e-ticaret girişimcisinin az olmasının nedenlerinden biri de, bu tüketicilere girmek isteyenlerin çok kişinin yeterince sabır göstermemesi. Oysa e-ticaret, mükemmel süreçlerle yönetilmesi gereken bir meslek kolu. Sebebi ise alıcı ile sırf online araçlar ile bir araya geliniyor. Bir e-ticaret şirketi ya iyidir ya kötüdür. Grinin çok fazla bulunmadığı bu sektörde kalıcı olarak yer almak için çok iyi bir proje ile işe başlanması ve bu planın çok iyi bir biçimde,  iyi bir ekiple yönetilmesi gerekiyor.”

“Ekonominin kayıt altına alınması için e-ticaret önemli”

Firmaları ve geçmiş deneyimleri aşırı pratik sorgulayabildikleri bir sektör olduğundan, alıcıların e-ticareti tercih ettiğini belirten Orhun, müşterilerin online alışveriş esnasında güvenlik konularına dikkat etmeleri gerektiğine ve alışveriş yapılacak sitelerin iyi incelenmesinin önemine değindi.

Bugünlerde 15 milyonu aşkın kullanıcısı olan e-ticaretin, ekonominin kayıt altına alınması için de ciddi rol oynadığını belirterek, “nedeni ise e-ticaret firmaları, aşırı kolay denetlenebilir ve bu nedenle de işlerini, yasal mevzuata tam olarak müsait yapmak zorundalar. Bu nedenle devletimiz için de e-ticaretin gelişim göstermesi aşırı önemli.” diye konuştu.

İlginizi çekebilecek yazılar !

Adım Adım Marka Tescili Nedir?

Adım Adım E-Ticaret

E-Ticaret kategorsi ile ilgili paylaşımlarımız

Bunlar da ilginizi çekebilir !