Site haritasını Google Search Console’a nasıl gönderirsiniz? [Komple Kılavuz]

google-search-console

İçerikler

Site haritası her türlü web sitesinin önemli haritasıdır, site haritası kategori bilgileri, Sayfalar, Yayınlar, Menü bilgileri v.b. tüm web sitenizin bilgilerini içerir.

google-search-console

Web sitesini kurduktan sonra, web sitenizin site haritası ile hazır olmalısınız, aslında Google, Bing ve Yahoo arama motorları site haritası bilgileriyle web sitenizi tanıyabiliyor.

 Tüm arama motorları, site haritasında belirttiğiniz web sitenizin bilgilerini tarar, bu nedenle arama motorlarından itibar kazanmak için hemen Google arama konsoluna site haritası gönderin.

Site Haritası’nın kullanımı nedir?

İlk olarak, web sitenizi sıfırdan belirli bir düzeye getirmeniz gerekir, o zaman web sitenizde bazı faydalı içerik yazarsınız.

İçeriği yazdıktan sonra, arama motorunun robotları web sitenizi tarayacak, ancak sorun, robot web sitesini nasıl tarayacağını anlamıyor mu? Web sitesini nasıl değerlendirirsiniz?

Robotun web sitenizi anlamasını sağlamak için onlara belirli bir format vermeniz gerekir; eğer belirli bir format verirseniz, robotlar format talimatlarınızı titizlikle takip eder ve web sayfalarınızı tarar.

Robot her dili anlamıyor, format dosyasını yapmak için bazı adımları izlemeniz gerekiyor ve bu dosya sadece site haritasıdır.

Site Haritası xml’nin ana kullanımı, arama motorlarının web sitenizi tamamen taramasına ve böylece web sitenizin arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamasına izin verir.

Neden site haritası göndermek zorundayım?

Her arama motoruna ayrı ayrı site haritası göndermeniz gerekiyor, bugün size site haritasını Google arama motoruna nasıl göndereceğiniz hakkında uygulamaları göstereceğim. Daha sonra, diğer popüler arama motorlarına site haritası gönderebiliriz.

Site haritasını Google arama konsoluna gönderdikten sonra Google robot web sitenizi tarar ve makalelerinizi dizine ekler.

Temel olarak, Google, makaleleri dizine eklemek için vakit ayıracaktır; makaleleri indeksledikten sonra, makalelerinizi arama sonuçlarında bulabilirsiniz.

Dizine ekleme makalelerinin ana sebebi, arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü artırmaktır, yavaş yavaş web siteniz organik trafik kazanacaktır.

Sosyal trafik, Yönlendirme trafiği iyi ama harika değil, ancak Organik trafik diğerlerinden daha güçlüdür.

Organik ziyaretçiler sosyal ziyaretçilerden daha sadıktır.

Bunların hepsi; Google arama konsoluna site haritası gönderdiğinizde mümkün olacaktır.

Düşünme üzerinde vakit kaybetmeyin, sitemap.xml dosyasını Google konsoluna göndermek için talimatlarımı dikkatle izleyin.

Site haritasını Google arama konsoluna göndermek için verilen adımlarla ilgili eksiksiz kılavuz.


Site haritasını Google Search Console’a gönderme adımları


Site haritası web sitenizin anahtar haritasıdır, makaleleri dizine eklemek isteyen her blog yazarı, yalnızca arama motorlarına site haritası göndermeniz gerekir.

Site Haritası xml dosyasıdır ve uzantı sitemap.xml’dir

Google arama motoruna site haritası göndermek için bahsettiğiniz bilgilere sahip olmanız gerekir.

  • Web sitenizin mülkü Google arama konsolunda eklendi
  • Sizinle bir Site Haritası.xml dosyanız olması gerekir.

Sitemap.xml dosyasını nasıl yazacağınız konusunda panik yapmayın, talimatlarımı adım adım izleyin, böylece web siteniz için otomatik olarak site haritasını otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Sitemap’ı Google arama motoruna göndermek için adımlar:

Adım-1) Google arama motoruna site haritası göndermek için, Önce, Google arama konsolunda oturum açmanız gerekir

Adım-2) Şimdi site haritası xml dosyası göndermeniz gereken web mülkünüzü seçmeniz gerekir (Aşağıdaki resme bakın).

mülk

3. Adım) Şimdi, sol gezinme panelinden, “Tarama” seçeneğininaltında bulunan” Site haritaları”seçeneklerini tıklamanız gerekir(ekran görüntüsüne bakın).

site-haritasi

Adım-4) “Site haritaları” seçeneğini tıkladıktan sonra, sol gezinme panelinin sağ tarafında yeni bir sayfa görüntülenir.site-haritasi-ekleme-tes-etme

Burada, sayfanın sağ köşesinde bulunan “Ekle / Test Sitemap” düğmesine basmanız gerekiyor (ekran görüntüsüne bakın).

Adım-5) Şimdi “Site Haritası Ekle / Test Et” alanına site haritası URL’nizi girmeniz gerekiyor.

Herhangi bir site haritası URL’iz yok, sitemap.xml dosyası oluşturmak için herhangi bir site haritası üreticisi bile kullanmadım ve şimdi nasıl site haritası URL’si girebilirim?

Not-1: “All in One SEO ” eklentisini yüklediyseniz, site haritası oluşturma konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü All in One SEO eklentisi kendi kendine sitemap.xml dosyası oluşturur.

Not-2: Site haritasıyla ilgili herhangi bir eklenti yüklediyseniz, herhangi bir manuel sitemap.xml dosyası oluşturmanız gerekmez.

Sitemap.xml dosyası henüz oluşturulmadıysa, lütfen WordPress’e giriş yapın-> Eklentiler-> Yeni eklenti ekle-> “Google XML Site Haritası” araması yapın -> Yükle-> Etkinleştirin.

Not-3: Sitemap.xml dosyası oluşturmak isterseniz Sitemap Genarator (Site haritası jeneratör) gidebilirsiniz, ancak yukarıda bahsedilen her ikisi de otomatik olarak web sitenizin site haritasını oluşturacaktır.

İçin Site haritası jeneratör http veya https bağlantıyı takip ve geçerli protokol Web sitenizin bilgilerini girin.

Tüm bilgileri doldurduktan sonra, site haritası üreticisi sitemap.xml dosyasını oluşturacaktır. CPanel hesabında web sitenizin kök klasörüne koymanız gereken aynı dosya.

İpucu: “Site Haritası Ekle / Test Et” bölümünde aşağıdaki önerilen sitemap.xml URL’lerini izleyin

  • sitemap.xml
  • sitemap_index.xml
  • sayfa sitemap.xml

Web sitenizin site haritası.xml URL’sinden emin değilseniz, yukarıda adı geçen örnek isimlerden birisi işe yarayabilir.

site.haritası

Alanı doldurduktan sonra, şimdi test edebilirsiniz, belirtilen site haritası.xml URL’si iyi çalışıyor veya çalışmıyor veya Google arama konsoluna site haritası gönderebilirsiniz.

Sitemap.xml dosyasını gönderdikten sonra, durumu sayfanın altındaki ” Beklemede” olarak kontrol edebilirsiniz .

Sitemap.xml dosyasını gönderdikten sonra Google, web sitenizin dosyalarını taramak için biraz zaman alacaktır.

SSS’ler Hakkında Google arama konsoluna site haritası gönderme hakkında

SORU) Site Haritası nasıl oluşturulur?

CEVAP) Aslında, sitemap.xml dosyası oluşturmak için site haritası jeneratörünü kullanmanız önerilmez, WordPress’te yalnızca Google XML site haritası eklentisi yüklemeniz gerekir, eklentinin kendisi web sitenizin haritasını oluşturur, ancak manuel olarak oluşturulması gerekiyorsa site haritası jeneratör siteleri aracılığı ile yapın.

SORU) Makalemi dizinlemek kaç gün sürecek?

CEVAP) Sitemap.xml dosyasını gönderdikten sonra Google botlar web sitenizin bilgilerini tarar, ancak temelde yeni web siteleri için ne kadar zaman alacağını, 1-2 hafta sürebileceğini, tanınmış web siteleri için, genellikle bir gün içinde bekleyebilirsiniz.

Sitemap’ı Google arama konsoluna ve site haritası üreticisi ipuçlarına göndermek için eksiksiz bunlar eksiksiz adımlardır. Ancak Google’a site haritası oluşturmak için çabalarken, sorularınız olursa yorum bölümüne bırakın, mümkün olan en kısa sürede yardımcı olacağız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !