• YARIM ALTIN
  1.471,37
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9711
  % 0,24
 • € EURO
  8,2323
  % 0,32
 • £ POUND
  9,1298
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,9995
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,0948
  % -0,55
 • BITCOIN
  77821,237
  % -1,25
 • BIST 100
  1.072,39
  % -4,84

Online Alışveriş Yaparken Dikkat!

Online Alışveriş Yaparken Dikkat!

Online alışveriş siteleri, son dönemlerde tüketicileri mağdur eden dolandırıcılara karşı savaş açtı.Yazılım açıklıklarını gidererek, güvenliklerini arttırmak için yatırım yapan şirketler, dolandırıcılık olaylarına karşı tüketicilerin de dikkatli olması gerektiğini belirttiler.

Tüketiciyi kandırarak kredi kartı bilgilerini alıp, sahte kimliklerle internet sitelerinden alışveriş yapan dolandırıcıların sayısında sürekli bir artış oluyor. Bu dolandırıcılara karşı önlem almaya çalışan alışveriş siteleri de, yazılımdan güven güçleriyle işbirliğine kadar birden fazla emniyet tedbirini devreye soktu. Sitelerin en büyük sıkıntısı ise “online alışveriş güvenli değil” anlayışının geniş kitleler tarafından hala kabul görmesi.

n11.com‘un Güven Yönetim Merkezi Müdürü Emre Berk, “Dolandırıcılar tüketicilere telefon açıyor. Çeşitli bahanelerle onların kredi kartı bilgilerini alıyor. Sonra da düzenledikleri sahte kartlarla bizim gibi internet sitelerinden alışveriş yaparak online tüketicileri ve bizi mağdur ediyor” dedi.

Bu noktalar önemli

Emre Berk, bu gibi durumlarda tüketicilerin yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Bu stil bir olayla karşılaşıldığında ilk olarak ilgili bankayla iletişime geçilmeli. Aynı zamanda ilgili alışveriş sitesine başvurulmalı. Alışveriş sitesinin emniyetli olup olmadığı incelenmeli. Örneğin bir sitenin kesinlikle künyesi olması lazım gelir. Yoksa o siteden uzak durulmalı. Bankalar, kredi kartından alışveriş yapıldığına dair belirli bir ücret karşılığında SMS hizmeti veriyor. Bu hizmet alınabilir. Ayrıca telefon, mail gibi iletişim araçları ile kart bilgileri istendiği takdirde bunlar kimseyle paylaşılmamalı.” 

Emre Berk, online alışverişin en sıkıntılı mevzularından birinin de düzmece ürünler olduğunu belirterek açık pazar konseptinde çalışma gösteren n11.com‘un bu konuda bir hayli titiz çalıştığını ifade etti, dünyanın en şöhretli “marka dedektifliği” kuruluşu React Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı. Berk, “React Türkiye, sitemizi daimi denetliyor, düzmece ürün takibi yapıyor. Şüpheli gördüğümüz satıcıyla hemen iletişime geçiyoruz. Bir sorun ile karşılaştığımızda derhal satışı durduruyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !