Network Marketing Nedir?

eticaretgunluguneyworkmarketing

İçerikler

Network Marketing Nedir?

21. Yüzyılın ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing’in kelime anlamı pazarlama dır. Multi Level Marketing ve çok katlı pazarlama da denilmektedir. Son yıllarda müthiş bir başarı ve gelişme göstererek dikkatleri üzerine toplayan Network Marketing sistemi günümüzde bir çok firma tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Kısaca Network Marketing sistemi bir firmanın ürünlerinin kayıtlı üyeleri tarafından doğrudan pazarlama yolu ile satılması işidir.

Network Marketing’in Avantajları

Network Marketing sisteminin ülke ekonomisinden şirketlerine, katılımcılarından tüketicilerine kadar tahmin edebileceğimizin çok üstünde yararları vardır.

Biz bu sistemin şirketlere ve katılımcılarına sunduğu avantajları inceleyeceğiz. Tabi burada yazacaklarımız başlıca birkaç tanesi olup bu faydalar kişilerin sektöre olan bağlılık ve sadakatlerine  göre değişmektedir.

 Network Marketingin Çalışanlarına Yararları

1- Başlangıç sermayesi çok azdır.

2- Risksiz bir sistemdir. Aktif çalışan bir kişinin zarar etmesi söz konusu değildir,

3- Bilgi ve deneyim gerektirmez. Bu sektöre başlamanız için sizden herhangi bir diploma, ya da deneyim istenmez. Başarılı olmak içinde üstün yeteneklere ihtiyacınız yoktur. Gerekli eğitim ve bilgiyi sizi sisteme dâhil eden kişiden ve şirketten alırsınız.

4- İkinci bir iş olarak çok iyi bir kazanç kaynağıdır. Çalışma zamanları kişinin kendisine bağlıdır. Bu sektörde ister tam zamanlı isterseniz yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

5- Sınırsız bir gelir imkânına sahip olabilirsiniz.

6- Pasif kazanç imkânı sağlar. Eğer birisi kısa vadede(3-5 yıl) bir ekip kurabilirse ondan sonra kazancı sürekli devam eder.

7- Seyahat fırsatı yaratır. Organizasyonunuz size farklı şehir ve ülkelerde genişleyerek çalışabilme imkânı sunabilir.

8- NM şirketlerinin başarılı üyelerine yönelik ödüllendirmelerinden yararlanabilirsiniz.

9- NM kişisel gelişimle ilgili size birçok fırsat sunacaktır. Siz bir çok eğitim motivasyon ve kişisel gelişim programlarıyla, kendi kişiliğinizi iyi bir lider haline getirmek için fırsat bulabilirsiniz.

10- NM ile dünyanın her köşesinden insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

11- Web siteniz üzerinden NM Sistemine kayıt olduğunuz firmanın ürünlerinin tanıtımını yaparak satış yapabilirsiniz.

Network Marketingin Şirketlere(Üreticilere) Yararları

1-Bu sayede firmalar, klasik ticarette ürünlerini piyasaya sürerken kullanmak zorunda olduğu dağıtıcı, toptancı, satış ekipleri, reklam ve pazarlama, perakende satıcı gibi faktörleri devre dışı bırakır.

2-Ürünlerini direkt olarak kayıtlı ortakları eliyle pazarlar. Böylece firma kazancını aracılar yerine ortaklarına dağıtır.

3- Bu sektördeki firmaların tek aracı katılımcılarıdır. Dolayısıyla pazarlama sürecinde doğacak birçok masraftan uzaktır. Network Marketing, şirketlerinin çoğu medya yoluyla reklam bile yapmaz.

4- Network Marketing ile çalışan bir şirketin piyasaya olan hâkimiyetini, büyüme potansiyelini dışarıdan gözlemlemek çok güçtür. Çünkü ürünler açık piyasada dolaşmaz ve şirketin medya kanallarıyla bağlantısı yoktur.

Satış Yöntemleri;

Network Marketing, tavsiye mantığına dayalı bir sistemdir. Yani siz ürünü alır, kullanır ve memnun kalırsanız doğal olarak bunu çevrenizdekilere tavsiye edersiniz. Ürünleri kullanmak ve bu işi yapmak isteyenler firma bünyesine alınırlar ve kendi ekiplerini kurarlar. Firma, ekipler tarafından yapılan satışlardan elde edilen kazancın belli bir yüzdesini ekip üyelerine, ekipteki rollerine göre öder.

Ülkemizde NM’nin ünü ne yazık ki pekiyi değildir. Binlerce kişinin dolandırılmasına sebep olan saadet zincirlerinin sadece şekli network Marketinge benzediği için NM Türkiye’de çok sayıda ön yargı oluşmasına sebep olmuştur.

Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler

Ürün var mı?

Öncelikle firmanın ürünü var mı, satılıyor mu buna bakmalısınız. Çünkü firmanın bir şey satması, bu işten kar etmesi ve kazancın bir kısmını ortaklarına dağıtması gerekiyor.

Ürün fiyatı

Gerçek bir NM Sisteminde fiyatlar hiçbir zaman piyasa değerinin çok üstünde olmaz. Piyasada 50 TL’ye satılan bir ürünü 100 TL’ye satarak sürekli bir başarı ve kazanç elde etmek mümkün değildir.

Ürün kullanışlılığı

Tüketiciler bu ürüne ihtiyaç duyar mı? Ne sıklıkla duyar? Kullananlar memnun mu? Sürekliliği olur mu? Bu tarz konulara dikkat edilerek işe başlanmalı. Nihayetinde ticaret yapıyorsunuz ve para kazanmanız için satış yapmanız gerekiyor. Bu hususları göz ardı edemezsiniz.

Kazanç Yöntemi;

1- Network Marketing sisteminde firmanın ekibine dâhil olan bir kişinin ilk avantajı, firmanın sağladığı ürünleri %40’lara varan indirimlerle toptan fiyatına alabilmesidir. Geniş bir ürün yelpazesine sahip bir firmanın ekibine dâhil olursanız bu sayede ailenizin ihtiyacı olan pek çok ürünü indirimli fiyatlarla kullanmak, NM Sistemini kullananlar için küçümsenmeyecek bir avantajdır.

2-İkinci avantaj ise, sisteme yeni kayıt olan Network Marketing’cilerin henüz ekibini kurmadan gerçekleştirdikleri satışlardan elde ettikleri satış karıdır.

Bunlar henüz işin başında iken elde edilecek avantajlar ancak Network Marketing sisteminden sağlanacak asıl ve en önemli yarar,ekip oluşturulması sonucunda, ekibinizde oluşan ciro üzerinden kazanılan paradır. Asıl büyük kazanım da burada oluşur. Network Marketing’in bu kadar güçlü bir sistem haline gelmesinde ve Network Marketing’cilerin bu işi bu denli benimsemesin de öne çıkan ana unsur da bu primlerdir. Bu primler sayesinde dünyada pek çok yeni zengin doğmuştur.

Bunlar da ilginizi çekebilir !