• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5649
  % 0,40
 • € EURO
  8,9969
  % 0,15
 • £ POUND
  10,4669
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  1,1593
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,12
 • BITCOIN
  376132,684
  % -1,54
 • BIST 100
  1.549,03
  % 0,46

Mobil Ticaret Zaman Geçtikçe Çığ Gibi Büyümekte

Mobil Ticaret Zaman Geçtikçe Çığ Gibi Büyümekte

İçerikler

Mobil devriminde sosyolojik bir değişim olmasına yol açmıştır. Bütün kullanıcılar zamanlarının yarısını mobil cihazlarında geçirirken televizyon ve bilgisayara eskisi kadar da vakit ayırmamaktadır. Bundan dolayı da hem kurumsal olan şirketler hem girişimciler mobil cihazlar için çok özel uygulamalar geliştirip bu kanallara entegre olmaya çalışmaktalar. Özellikle de finans yönünden baktığınız zaman girişimler de daha fazla fırsatlar veriliyor. Günümüzde dünya genelindeyse 300 milyar dolar olan mobil ödemeler önümüzdeki zamanlarda 700 milyar dolara çıkacağı söylenmektedir. Türkiye’de ise Soner Canko BKM Express işlemlerinden dolayı %30’unun mobil kanalların üzerinden gerçekleştiğini belirtirken de bu oranların hızla artması bir ivme yarattığını göstermektedir. 7 milyardan daha fazla nüfusa sahip olunan 3 milyar 649 milyon kişi mobil cihazlarını aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Mobil cihaz satışlarında hızla yükseldiği ve mobil uygulamalarında da her geçen gün arttığı gibi hesaba katıldığı zaman kullanım oranının çok fazla artabileceğini söylemek de zor değildir. Bundan dolayı BKM CEO’su Soner Canko ‘’ Mobile hükmeden gelecek olarak görmekte’’ olanı savunmaktadır. Türkiye’nin gen nüfuslarından mobile adapta olmayı hızlandıracağı da belirlemiş olan Soner Canko mobil ticaretin gelişimi ve gelecek neler olacağını da anlatmıştır.

3 sene önce sanal ticarete başlandığı zaman aklımıza gelen tek şey bilgisayar ekranından ticareti gerçekleştirmekti. Geçen bu süreçte o kadar hızlı mobil ulaştı ki hepimiz bilgisayarları bıraktık ve mobil cihazlardan işlerimizi halletmeye başladık. Mobil cihazlarla beraber aynı anda birden fazla işi yapma kapasitemizde genişlemiştir. Önümüzdeki 2 senede Türkiye’deki internet bağlantılarının en az %90’ı mobil cihazlardan oluşacaktır. Tüketicinin mobil arzuları daha da artmaktadır. İnsanlar bilgisayardan daha çok cep telefonlarında vakit geçiriyor. %90 telefona yoğunluk günümüzde daha çok var. Artık çevrelerde dijital ayak izleri kalmaktadır. Bir mağazada olduğunuzu düşünün eğer telefonunuz konum paylaşımına açık ise o AVM’Deki bir mağazada olan indirim kampanyaları size mesaj olarak geliyor. Bundan başka örnek ise insanlar bir akıllı telefon için mağazalarda geziyor satış danışmanlarından özelliklerini öğreniyor ve daha sonra evden daha avantajlı sitelere bakarak ucuza satın alabiliyorlar.

E-ticaret günlüğü  olarak mobile ilgi ise 2012 senesinde başlamıştır. 2012 senesinde BKM Express’i kurup e-ticareti hızlı, güvenli ve kolay yapmak üzere yatırımlar başladı. Geçen dönemlerde 1 milyona yakın müşterilerimiz bine yakın üye ve iş yerleri açıldı. 3 sene gibi kısa bir dönem içerisinde mobile e-ticaretin mobile kaydığını da gördük. Bizde bu değişime karşı etkisiz bir şekilde duramazlardı. Bunun içinde BKM Express’i webden mobile taşımışlar. Önce iOS daha sonra Android olacak şekilde yazılımlarını devreye sokmuşlar. Daha sonra tüm telefon ve tabletlere uyumlu olması için HTML5 formatında uygulamalarını geliştirmişlerdir. Yapılan iş nedeni ile e-ticaretin m-ticarete dönüşümünü de yakından takip edilmesini planladık.

Dünya’da Mobil Ticaretin Yönü 

Dünya’da Mobil Ticaretin Yönü

Dünya’da Mobil Ticaretin Yönü

Hayatımız gittikçe daha fazla mobile yönlenmektedir. Neredeyse tüm işlerimizi mobil üzerinden yapmaktayız. Cihaz satışları da mobil İnternet kullanımı her zaman daha çok arttırmaktadır. Genç nüfus ve zaman geçtikçe hızlanan hayatla beraber oraya çıkan zaman ihtiyacında da mobil ticaretin büyümesi de kaçınılmaz olma yolunda ilerliyor. Türkiye’de mobil bankacılık müşterisi 10 milyonu aşmıştır. Akıllı telefon dediklerimiz cihazlar sahip olma oranı %50’ye ulaşmış. Dünyada bulunan 7 milyardan fazla insanın 3 milyar 649 milyonu mobil cihazı tercih etmekte. Bu veriler ile mobil ticaretin dahası da mobil yaşamın nereye doğru gittiğini kestirebilmek güç değildir. Dünyada bugün ise 300 milyar dolar olan mobil ödeme tutarları 3 sene içerisinde 700 milyar olması beklenmekte. Her 10 alışverişten 1’i internetten yapılmaktadır.

Türkiye’de Neler Oluyor?

Mobil ticaret uzun zamandır aramızda. Cep telefonlarından e-ticaret sitesine girildiği zaman minik, okunmayan logolar vardı eskiden. Bugün tüm e-ticaret sitelerinde ve büyük kurumlarda teknoloji sayesinde hangi cihazdan girerseniz girin cihaza göre site kendi görünümünü ayarlayabiliyor. Bu anlamda da mobil çok fazla içerik geliştirmiştir. Bu gelişme ile tüketici de mobile yönelik arzu daha çok arttı. Satıcı bunu görerek ona göre yatırımlarını gerçekleştirmiştir. Dijital dünyayı erkenden gören yatırımcılar, girişimcilerine mobile uygunu yaptı ve kazanmaya daha çok fırsat verdiler kendilerine.

Bunlar da ilginizi çekebilir !