izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  489435,661
  % 3,77
 • BIST 100
  %

Kendi tatilini yarat (Resimlerle)

Kendi tatilini yarat (Resimlerle)

 

Günümüzde internetten herşeyi öğrenip kolayca evimizde yapabildiğimiz bu teknoloji döneminde tatilimizi de tek başımıza planlayabiliriz. Üstelik çok daha ucuza ve istediğimiz kalite de… Şahsen ben turizm acentalarında çalışmış birisi olarak arkadaşlarıma da kendi kendilerine planlamalarını tavsiye ediyorum. Muhtelemen bir sürü meslektaşım bana bu yazıdan dolayı kızacaklardır; ancak para kazanmanın bu kadar zor olduğu bir dönemde, internete para ödüyorken neden bir de tatil için fazladan para ödeyelim ki…

Öncelikle;

1.TATİL ZAMANINI BELİRLEYİNzaman

Kendi tatilinizi yaratmanın en önemli aşaması, herhangi bir dönemde tatile çıkabiliyorsanız ve destinasyon belliyse, o destinasyonun en güzel zamanını belirlemektedir. Mesela Bozcaada’ya gideceksiniz Eylül başı en güzel ama maalesef bağbozumundan dolayı en pahalı ve kalabalık zamandır. Ufak tefek araştırmalarla sizce en güzel zamanın hangisi olduğunu bulacaksınız. Eğer tatil döneminiz belliyse ve destinasyonu belirlemediyseniz öncelikle tatil  döneminize uygun destinasyonu seçin. Örneğin Ağustos’un ikinci haftası ve Antalya’ya gitmek istiyorsunuz. Eğer 45 derece sıcak ve nem sizi rahatsız etmeyecekse çok uygun bir alternatif… Ben sizin yerinizde olsam Antalya’yı farklı bir dönemde  tercih eder ve Ağustos ayında daha serin olacak ilgi çekici bir destinasyon bulurum. Burada dikkat edilmesi gereken unsur, gidilmek istenen destinasyonun en uygun dönemini bulmaktır. Bu şekilde tatilinizin ve destinasyonun tadını en güzel şekilde çıkarabilirsiniz.

2.TURLARI İNCELEYİN

Gitmek istediğiniz yeri seçin ve tur websitelerinden araştırın. Örneğin gideceğimiz yer yine Bozcaada olsun. Hemen bilinentur sitelerin sayfalarından incelemeye başlayın. Notlarınızı alın, fiyatlarını yazın, tur sırasında kalınan oteller, gezilen yerleri inceleyin.Gezilen yerler sizin günlük tur rotanızı oluşturmakta faydalı olacaktır.

3.GİDİŞ YOLLARINI ARAŞTIRINulaşım_planı

Elimizde bir sürü online harita var, hemen açın ve Istanbul’dan Bozcaada’ya nasıl gidebileceğinize bakın. Diyelimki aracınızla İstanbul’dan çıktınız Malkara-Keşan oradan Gelibolu Feribot – Lapseki ya da Çanakkale, 45 dakikadaha yol, sonrasında Geyikli’desiniz. Oradan son bir feribot ve harikalar adası Bozcaada. Tabiki kişi sayısına göre otobüs veya diğer yolları seçmek size kalmış. Alt alta yazdığınız gidiş alternatiflerinden size en uygun gelenin yanına bir yıldız koyalım.

4.KISA SÜRELİ EVİMİZİN SEÇİMİev-secimi

Kağıdımıza gidiş yollarını ve fiyatlarını yazdıktan sonra, geçici evimizi bulmamızın zamanı geldi. İnternetten beğendiğimizkonaklama yerlerini inceleyip yine bir fiyat araştırması yapalım. Sonrasında en önemlisi, seçtiğimiz otellerle ilgili yorumları okuyalım… Bazen tatilde muhteşem bir otelde kalacağınızın hayalini kurarken bir korku eviyle karşılabiliyorunuz… O yüzden tedbiri elden bırakmamak lazım. Kağıdımıza üçüncü şık olarak alternatif yerleri yazalım. En uygun görünenin yanına bir yıldız.

 

Bu aşamaları denerseniz göreceksiniz ki aşağı yukarı bir tatil planı oluşturdunuz… Son iki aşamamız kaldı.

 

5.KISA SÜRELİ EVİMİZİN KOMŞULARI KİMLERkomsu_hakki

İkinci aşamada incelediğimiz ve not aldığımız, gittiğimizde gezmemiz gereken yerlere daha detaylı bir inceleme yapalım. Örneğin tarihi yerlerin giriş ücretleri, açılış kapanış saatlerine bakalım… Civarda ki restaurantlar, mağazalar hatta marketlere kadar zaten artık internettene nerede bulabilmektesiniz. Onları da dördüncü aşama olarak yazalım. Örneğin 5 günlük bir tatiliniz var ve her gün otelde yemek yemek istemiyorsunuz. En uygun restaurantları bulup önceden rezervasyon yapabilir ya da tatildeyken daha önce araştırdığınız mekanlar arasından karar verebilirsiniz. Hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz bu sayede daha az olacaktır. Ya da gezilecek yerler rezervasyonsuz almıyorsa yine önceden bileceğiniz için sorunsuz bir şekilde halledebileceksiniz.

 

6.KARARbugun-basliyorum-programi-ile-yeni-yilda-yeni-kararlar-alin-nesfitin-internet-reklam-yuzu-olun

Yukarıdaki süreçlerin hepsini yazdıktan ve alt alta sıraladıktan sonra en önemli aşama kararınızı verin, rezervasyonlarınızı yapın, biletlerinizi alın ve bavulunuzu hazırlamaya başlayın.

 

Son olarak; tabiki tatile acentalarla gitmeninde faydaları var… Rehberlerin yıllardır kazanmış olduğu deneyim ve bilgilerle size tarihi, coğrafyayı anlatmasının tadı bir başka… Ama eğer siz de benim gibi  programa bağlı kalmayı sevmeyip, kendi tatilinizi yaratmayı sevenlerdenseniz, yukarıdaki önerilerimi dikkate alıp bir de bu şekilde denemenizi öneririm.

Acentalardan tatil alırsanız da hüsrana uğramamak için yine bu araştırmayı göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Bunlar da ilginizi çekebilir !