• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361466,117
  % 0,75
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

İşbaşında İyi Lider Olmanın Anahtarları

İşbaşında İyi Lider Olmanın Anahtarları

 

Liderlik vasfında olan kişilerin hemen hemen hepsi yetenek ve donanım sahibi kişilerden oluşmaktadır. Bunların bazıları diğer kişiliklerden ayrı tutulmaktadır. İş başında iyi bir lider olmak ve üstün liderler arasında yer alınmak istendiğinde pek çok özelliklere sahip olunması, bunların uygulanması gerekiyor. İyi lider vasfına sahip olmak için bu özellikler neler?

#Kararlı Olmak

Liderlik kişiliğine sahip olanlar bulundukları makam, mevki gereği karar verme süreçleri içerisinde bazı zamanlarda mecbur kaldıkları bazı durumlarla karşılaşırlar. Yapacağı ve gerçekleştireceği işlerdeki plan ve projelerinde firma ve kuruluşun çıkarlarını gözetmek durumdadırlar. Bu akış içerisinde iyi lider ve yöneticilerin kararlarına karşı bazı kişiler tarafından eleştiri alabilirler, memnuniyetsizlikle karşılaşabilirler. Bundan ötürü hızlı ve sert kararlar alabilirler.

#Empati Kurmak

İyi bir lider kararlarını alırken etrafındaki kişilerle empati kurmalıdır. Sorun ve problemleri tümüyle ele alarak çözmeye çalışımalıdır. Liderler çalışanlarıyla empati kurmak suretiyle ortadaki engelleri aşmayı ve yapıcı çözümler getirmeyi hedeflemelidir.

#İşe Odaklanmak

İyi bir lider zamana iyi odaklanan kişidir. İşine karşı ayrıntılı planlar yapar. Planlı ve programlı çalışır. Ortaya çıkacak durumlara karşı önlem ve çözüm alternatifleri düşünür. Hedefleri içinde sadece başarılı olmak vardır. Bunun yanı sıra yönettiği proje konusunda strateji hazırlığı yaparak projelerinde rol alacak kişilerle plan ve programlarını paylaşır.

#Güven Sağlamak

İyi liderlik vasfında olan bir kişi güvenilir olduğu kadar etrafında bulunanlara güven duymak zorundadır. Bu güvenin neticesi olarak kendine yakın liderlik sergileyenlerin önerilerine uymalıdır. Gerçek lider yapısı itibariyle asla pes etmez, zira zorluklara karşı hazırlıklıdır ve sorunların üstesinden gelmeyi başarır.

#Farkındalık Yaratmak

İyi liderler pek çok kişiden farklı olarak fark yaratan kişilerdir. Farkındalık söz konusu liderlerin davranışlarını, konumlarını ve sosyal ilişkilerini belirleyen unsurlardan oluşur. Bu özellikleriyle yönettikleri tüm plan ve projelerde daha objektif bakmalarını sağlamaktadır.

#Örnek Kişilik Sergilemek

İyi bir lider her zaman en iyisini gerçekleştirir ve yaratıcı kişilik sahibidir. Bunun için insanları ve etrafındakileri başladıkları işlerde en iyi şekilde yapma konusunda eğitici-öğretici olur ve motive edici kişi olmalıdır. Başarıya ulaşmış lider yöneticiler kişilerle çok iyi iletişim kurar. Söz verdiği konularda mücadeleci yaradılışa sahiptir.. Proje ortaklarına destekleyici çalışmalarda bulunur. Diğer çalışanlarının kendilerini ön plana çıkarmalarında gayret göstererek yardımlarda bulunur. İyi liderler her zaman sorumluluk sahibi kişilik taşımaktadır. Yürütmekte olduğu işlerde koordine edicidirler, sıkı bir denetleyici olarak ortaya çıkarlar. Kuruluş prosedürlerinin kurallara uygun olup olmadığı konusundaki çalışmaları takip eden kişilerdir. Başarılı olan yolunda giden çalışmalarda memnuniyetlerini en çok sergileyen kişilerdir. Ortaya çıkan problemler, sorunlar ve meselelerde en önemli çözüm ortaklarıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !