izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  483532,182
  % 1,47
 • BIST 100
  %

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

 

İnsanlar günlük hayatlarında ne tarz giyinirlerse giyinsinler, iş görüşmesine giderken, görüşmeyi ciddiye aldığını gösteren kıyafetler giymelidir. İş görüşmesine giderken mutlaka temiz ve sade kıyafetler giyilmelidir. Çünkü ilk izlenim için ikinci bir şans yoktur. İş görüşmesine giden kişinin uykusunu almış, enerjik olarak gitmesi görüşme için olumlu bir başlangıç olacaktır. Farklı şirketlerin farklı giyim kuralları vardır. Bazı işyerlerinde resmi bazı işyerlerinde de spor giyinilebilir. Görüşmeye gitmeden önce bu konu araştırılmalı ve şirket giyim kurallarına göre bir kıyafet seçilmelidir. Ancak, iş görüşmesine giden bir kişinin, şirket çalışanlarından biraz daha resmi ve şık bir kıyafeti tercih etmesi profesyonelce bir davranış olur. Sonuç ne olursa olsun, klasik ve resmi bir kıyafet her zaman tercih edilmelidir.

İş Görüşmesine Giderken Erkeler Ne Giymeli?

Kurumsal bir firmaya iş görüşmesine giderken erkekler genellikle, takım elbise, kravat ve klasik ayakkabı giymelidir. Bu tarz firmalarda çalışanlar da genellikle bu tarz kıyafetler giymektedirler. Takım elbise genellikle koyu lacivert veya koyu gri ve desensiz olmalıdır. Gömlek seçimi, takım elbiseye uygun olacak şekilde beyaz uzun kollu bir gömlek olmalıdır. Kravat seçimi ise abartılı olmayan, çizgili bir kravat olabilir. Bu kıyafet siyah veya kahverengi bir ayakkabı ve buna uygun bir kemer ile tamamlanır. Çorap olarak da siyah renk tercih edilmelidir. İş görüşmesi için gidilecek olan yer küçük bir işletme veya eğlence mekanı ise ve böyle bir yere takım elbise ile gitmek uygunsuz olacaksa, o zaman yine uzun kollu bir gömlek ve üzerine blazer bir ceket giyilebilir. Hava sıcak ise sadece gömlek ile gidilebilir. Kot pantolon kesinlikle giyilmemelidir. Bunun yerine mevsimlik, açık renkli klasik kesim pantolonlar tercih edilmelidir. Giyilen kıyafetlerde mutlaka renk uyumuna dikkat edilmelidir. Profesyonel tarzda lacivert ya da koyu gri kıyafetler giyilmelidir. Giyim tarzı ne olursa olsun ayakkabı ve çorap seçimi koyu renk olmalıdır.

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş görüşmesine gitmeden önce, kıyafetler önceden hazırlanmalı, temiz ve ütülü olmalıdır. Ayakkabılar temiz ve boyalı olmalıdır. Görüşmeye gitmeden önce kişisel temizliğe de özen gösterilmelidir. İş görüşmesine gidilecek olan sabah erken kalkıp, duş almak gerekir. Tırnaklar kesilmeli, saç ve sakal tıraşı olmak gerekir. Saçlar düzenli olmalı, jöle ve briyantin gibi saç ürünleri abartılı olarak kullanılmamalıdır. Erkeklerin özellikle, kemer, kravat ve saat haricinde bir aksesuar kullanmaması gerekir. Ter kokusu çok önemlidir. Sabah duş aldıktan sonra bir deodorant ile bunun önüne geçilebilir. Ağır parfüm, tıraş losyonu gibi kokulardan kaçınılmalıdır. Sigara kullananlar iş görüşmesinden önce sigara içmemelidirler. Hatta nefes açan ferah bir şeker yenilebilir. Görüşmeye giderken ceketin önü iliklenmeli, otururken de düğmeler açılmalıdır. Varsa küpe çıkarılmalı, dövmeler mümkün olduğunca saklanmalıdır.

İş Görüşmesine Giderken Kadınlar Ne Giymeli?

Kadınlar, erkeklere göre giyim konusunda daha şanslıdır. Çünkü daha fazla seçeneğe sahiptirler. Burada kadınların dikkat etmesi gereken konu, iş görüşmesine giderken giyilen kıyafetin ne abartılı olması ne de sönük kalması, en doğru kıyafetin belirlenmesidir. Kadınlar iş görüşmesine giderken kurumsal bir firmaya gidiyorlarsa ceket-pantolon ya da etek-ceket takım giymeleri daha uygun olur. Renk olarak, siyah, lacivert ya da gri gibi nötr renkler seçilmelidir. Fazla iddialı modellerden kaçınılmalı, dekolteli, dar ya da kısa modellerden kaçınılmalıdır. Takımın altına giyilecek olan ayakkabının çok yüksek topuklu olmaması, burnu kapalı bir ayakkabı olması ve giyilen takıma uygun bir renkte olmasına dikkat edilmelidir. İş görüşmesine gidilecek olan firma kurumsal değil de daha küçük bir işletme ise, etek veya pantolon üzerine blazer ceket ya da nötr tonlarda bir kazak olabilir. Kot pantolon giyilmemelidir.

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş görüşmesine gitmeden önce kıyafetler temiz ve ütülü olmalıdır. Kıyafetler daha önceden denenmelidir. Etek altına ince çorap giyildiyse, çorabın kaçma ihtimaline karşı yedek çorap alınmalıdır. Abartılı aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Sallantılı küpe takılmamalıdır. Saçlar, at kuyruğu, topuz ya da düz fön çektirilebilir. Abartılı saç modellerinden kaçınılmalı ancak saçların dip boyasının gelmemiş olması gerekir. Sade bir makyaj yapılmalı ve maniküre dikkat edilmelidir. Çok ağır parfümlerden kaçınılmalıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Ftm3 sene önce
 • Başlığı yanlis yazmışsınız