• YARIM ALTIN
  1.521,62
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7030
  % -0,02
 • € EURO
  8,9903
  % 0,09
 • £ POUND
  9,8054
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  1,1289
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,32
 • BITCOIN
  79554,246
  % -0,65
 • BIST 100
  1.103,19
  % 0,05

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı

İçerikler

5n1k modeli aslında çoğumuzun bildiği ama farkında olmadığı bir terim. Ne, neden, nasıl, nerede ve ne zaman soruları ile kim sorusun baş harflerinin bir araya getirilmesi ile ismini alan model ile çocukluğumuzda oynadığımız kim kiminle ne zaman ne yapmış tarzı oyunu karşılaştırabiliriz aslında. Sorulara gelen yanıtlar yan yana geldiğinde bütünü oluşturur ve olay/olgu hakkında merak ettiğimiz birçok şeyi öğrenmiş oluruz. eticaretgünlüğü’nün dümenindeki bizler de bu yöntem ile hem www.eticaretgunlugu.com’u sizlere tanıtmış hemde 5n1k modeli ile örnek bir uygulama yapmış olacağız

eticaret

Ne?

Ne sorusunu eticaretgunlugu.com’da ne yazdığımız konusuna değinerek yanıtlamak istiyorum. eticaretgunlugu.com genel itibariyle eticaretpazarlama, dijital girişimcilik, teknolojireklamcılıksosyal medya, marka analizleri, blog ipuçları, ve iş dünyası üzerine içerik üretmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda ismi seçilmiş ve gerekli düzenlemeleri yapılmıştır. Amacı alanıyla ilgili diğer blog ve websitelerinin arasından sıyrılabilmek ve bir marka olabilmektir.

Neden?

eticaretgunlugu.com oluşturma nedenimiz? Kuruluşumuzdan bugüne, ilk günkü heyecanımızla, her gün yeni bilgiler paylaşma, yeni okuyuculara ulaşmanın heyecanını yaşamaktayız. Bugün Türkiye’nin en çok okunan, ziyaret edilen web sayfalarından biri olarak, e-ticaret ile bağlantılı her ne varsa e-ticaret yapan kişileri bilgilendiren bir platform olmuştur.  Küreselleşen dünya, değişen teknoloji anlayışı çerçevesinde okurlarımız ve paydaşlarımız ile iletişim halinde olmayı ilke edinmiş bulunmaktayız. Ayrıca zaten yüzlerce örneği var olan içeriği özgün olarak yazabilmek gerçekten büyük bir uğraş gerektiriyor. Bu sektörde ise tekrar oranı daha az ve zaten var olan bilginin dışına çıkıp tecrübe ve izlenimleri aktarma şansımızın yüksek olması.

eticaretgunlugu.com’u neden açtığımıza gelince ‘hangi sektörde yazarsan yaz amacın marka olmaksa içeriğine uygun bir konsept oluşturup yine konu dışına fazla çıkmadan yazılması’ taraftarıyız.

Nasıl?

eticaretgunlugu.com’da içerik nasıl üretilmektedir? İçerikler oluştururken en öne koyduğumuz 2 kriter fayda sağlaması ve özgün içeriğe uyumlu olması. Konu seçimi için gerek güncel konular gerekse faydalı olacağına inandığımız tüm içeriklere genelde yer verilmektedir. Bu sayede konular ya tecrübelerimizi yada düşüncelerimizi barındırıyor.

Nerede?

eticaretgünlüğü’nün içerikleri nerede üretiliyor? Herhangi bir mekan söz konusu değildi. Çoğunlukla ofis ortamında üretilmektedir. Münferiten başka mekanlar kullanıldığı da olmuştur. Ancak şu var ki evde yada dışarıda farketmeksizin sürekli günlük ile irtibat halindeyiz. İnternet yayını 7/24 kesintisiz devam ettiği için…

Ne Zaman?

Konuları ne zaman üretiyoruz. Öncelikle yazılacak konular detaylı bir şekilde akıl süzgecinden geçirilmektedir. Konuların yayıma hazır hale gelmesinin her hangi bir standardı yoktur.

Kim?

Peki bu işin patronu kim? Patronumuz Gazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği bölümü mezunu olan üniversiteyi bitirme tez konusu da e-ticaret olan birisi. E-ticaret yapmak isteyen, e-ticaret yapan gelişen teknolojiyi takip etmek isteyen herkese faydalı içerikler sunmaya çalışan Blog, Kupon, Marka, Kariyer ve en son olarak ta Muhasebe sitelerini eticaretgünlüğü bünyesinde değerli okurlarına faydalı olmaya çalışan bir web sitesiyiz..

Sonuç olarak eticaretgunlugu.com‘u hem sorularla sizlere tanıtmaya çalıştık hemde 5N1K modelini anlatmış oldur.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Eren4 sene önce
 • Açıklamanız için teşekkür ederim. Kendinizi örnek göstererek çok akıllı bir açıklama olmuş…

 • Kübra4 sene önce
 • İlk yorum benden olsun o zaman…:)