• YARIM ALTIN
  1.504,64
  % -1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7058
  % 0,03
 • € EURO
  8,9766
  % -0,04
 • £ POUND
  9,8163
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  1,1285
  % -0,27
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,39
 • BITCOIN
  79306,621
  % -1,15
 • BIST 100
  1.102,48
  % -0,01

Elektronik Pazaryeri (e pazaryeri- C2C)

Elektronik Pazaryeri (e pazaryeri- C2C)

Elektronik (Sanal) Pazaryerleri, genel olarak alıcılar ile satıcıların bir aracı tarafından elektronik ortamda bir araya gelmesi ve bu şekilde e-ticaretin gerçekleşmesine olanak veren bir e-iş modeli olarak tanımlanabilir. Bu iş modeline “alibaba.com” “ebay.com” “gittigidiyor” “sanalpazar” “n11” “sonteklif” gibi siteler örnek olarak verilebilir.

C2C eticaret türü ile bir e-pazaryeri, bir e-avm, bir e-çarşı, bir e-pasaj, bir e-sektör, bir e-bölge olarak düşünebilirsiniz. Bazı girişimciler bu mecralarda satış yapmayı, bazıları ise böyle girişimler kurarak e-pazaryeri dünyasında  yer edinmeyi çalışmaktadır.

Böyle sitelere pek çok alıcı ve tedarikçi üye olmaktadır. Bu şekilde binlerce ürün alıcı ile buluşmaktadır. Yapılan elektronik ticaret son kullanıcıdan (tüketiciden) son kullanıcıya yönelik olabileceği gibi (C2C), bir işletmeden son kullanıcıya yönelik de (B2C) olabilmektedir.

Elektronik pazaryerlerinin özelliklerine;

 1. Elektronik pazaryerlerine aynı anda binlerce kişi girdiği için teknik altyapının ve kullanılan yazılımın bu yoğunluğa uygun olması gerekmektedir.
 2.  Elektronik pazaryerlerinde üreticiden son tüketiciye kadar, ticari zincir söz konusudur. Bu ticari zincirin neticesi olarak da karşımıza siparişlerin takibi, ulaştırılması, faturalama, stok takibi gibi geniş bir alan çıkmaktadır. Doğaldır ki bu alanların sisteme entegre edilmiş olması alıcılar ile satıcılar arasında yapılan elektronik ticaretin devamlılığı için öncelikli olduğundan, elektronik pazaryerlerinde satıcıların, alıcılara belirli bir standart dahilinde mallarını sunma, diğer binlerce ürün arasından bulunma imkanı sunması, yapılan işlemlerin ve diğer faaliyetlerin takibinin yapılabilmesi gerekmektedir.
 3. Kullanıcı kayıt ve yönetimi konusunda elektronik pazaryerlerindeki sistemlerin kullanıcıya yönelik, basit ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Aynı şekilde kullanıcı tarafından verilen bilgilerin güvenliği için dijital sertifikaların da bulunması gerekmektedir.
 4. Elektronik pazaryerlerinin, konuya göre, fiyata göre ya da kampanyaya göre bir filtreleme sistemi olması gerekmektedir. Bu şekilde alıcıların, satıcılara ulaşması çok daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.
 5. Elektronik pazaryerlerinde sabit fiyatlar verildiği gibi bazılarında açık arttırma sistemi uygulanmaktadır. Açık arttırma fiyatının yanında, açık arttırma için belirlenen sürenin dolmasını beklemeksizin satın alınabilmesi için “Hemen Al” sabit fiyat verildiği de sıkça karşımıza çıkan sistemlerdendir.
 6. Bununla birlikte Elektronik pazaryeri ile karşımıza temel olarak alıcıların, aradıkları malı en uygun fiyata bulma olanağını elde etmeleri, güncel bir fiyatlama oluşturması gelmektedir. Hem alıcı hem de satıcı aktif olarak bu sisteme dahil olmaktadır. Alıcılar, aradıkları malı en uygun fiyata bulduklarında almayı amaçlamaktadır, bu yönden aktif bir katılımcıdır, satıcılar ise bu malı hızlı bir şekilde temin etmektedir. Bu yönüyle de dinamik bir yapının oluştuğu açıktır.
 7. Zamanla daha homojen bir yapıya bürünen ve daha dinamik bir hal alan elektronik pazaryerleri halen alıcılar ve satıcılar bakımından çok kullanılan bir buluşma noktası, çok ciddi bir trafik ve reklam kaynağıdır.
Bunlar da ilginizi çekebilir !