• YARIM ALTIN
  1.467,24
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9688
  % 0,20
 • € EURO
  8,2227
  % 0,29
 • £ POUND
  9,1030
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  0,9982
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,0945
  % -0,79
 • BITCOIN
  77382,622
  % -1,60
 • BIST 100
  1.091,29
  % -3,16

E-ticaret ve Mobil

E-ticaret ve Mobil

Teknoloji hız ve hızla gelişiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar teknoloji ile daha rahat bir şekilde buluşuyor. İnternette her gün binlerce akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayar satılıyor. İnsanlar internette alışveriş yapacakları zaman her zaman yanlarında taşıdıkları bu teknolojik cihazları tercih ediyor. Bu sebeple de mobil ticaret her geçen gün önemini artırıyor.

MOBİL TİCARET
Eticaretin önemli bir alt kolu mobil ticaret

Mobil ticaret aslında e-ticaretin bir alt kolu. İnternette site açabilmek ve bu siteler üzerinden online satış gerçekleştirebilmek için e-ticaret sistemlerine ihtiyaç olunmakta. Bu sistemler kullanılarak ve aynı zamanda online ödeme tipleri siteye entegre edilerek, kullanıcıların siteler üzerinden alışveriş yapması sağlanıyor. Çoğunluk olarak alışveriş masaüstü ve diz üstü bilgisayarlardan yapılıyor. Ancak son birkaç yılda yaşanan mobil ve internet devriminin ardından insanlar artık mobil cep telefonlarından ve tablet bilgisayarlarından alışveriş yapmaya ağırlık gösteriyor.

Mobil ticarete verilen önem arttırılmalı

Ülkemizde mobil ticaret düşük seviyelerde olsa da İngiltere ve Amerika gibi gelişmiş ve mobil kullanımı yüksek ülkelerde önemli derece de artmış durumda.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada tüm internet kullanıcılarının % 79.8‘ini masaüstü, % 14.6 sını cep telefonu ve % 5.6 sını da tablet kullanıcılarının oluşturmakta olduğu sonucuna varılmıştır.

Şu anda hali hazır bir sanal mağazanız var ise ya da sanal mağaza (elektronik ticaret sitesi) açmak istiyorsanız mobil ve tablet uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Sitenize tablet bilgisayarlardan ve akıllı cep telefonlarından gelen kullanıcıları hiçe saymamalı ve onlarından da sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilmelisiniz. Bunun için kullanılacak e-ticaret paketinin mobil uyumlu olup olmadığına özen gösterilmelidir.

Ayrıca mobil cihazlarda gezen kişilerin konumunu akıllı telefonlar sayesinde tespit edebiliyorsunuz. Bu durum arama motorları için son derece etkili kampanyalar sunmak adına büyük önem taşıyor. Belirli bölgeye uygun fırsatlar yaratmanız o bölgede avantajlı konumda olmanıza olanak tanıyabilir. Bununla beraber büyük alışveriş sitelerinin App Store’larda yer alması ve yatırımlarını buraya aktarması bu yöndeki ilerleyişin hızlı büyüdüğünün de göstergesidir.

Eticaret siteleri için bu oranları en iyi şekilde analiz etmek ve e-ticaret sektörünün mobil tarafına uygun yatırımlar yapmak gelecek adına başarı kazandırabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !