• YARIM ALTIN
  1.471,37
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9707
  % 0,23
 • € EURO
  8,2218
  % 0,23
 • £ POUND
  9,1316
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  0,9989
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0948
  % -0,54
 • BITCOIN
  77615,693
  % -1,73
 • BIST 100
  1.073,43
  % -4,74

Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri

Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri

Yeni teknolojilerin gelişimiyle beraber her sektörde olduğu gibi pazarlama sektöründe de bir değişim süreci yaşanıyor, ezberler bozuluyor. Sektöre istikamet veren bu yeni dönemi özümseyip pazarlama taktiklerinin merkezine oturtan markalar yükselişini sürdürürken, dönüşüme ayak uyduramayanlar oyunun dışında kalıyor. Evrensel arenada entegre iletişim çözümleri sunan Grayling bu yeni süreçte pazarlama sektörüne yön verecek gelişmeleri çözümledi ve ortaya “2016’nın 8 İletişim Trendi” çıktı… İşte markaların pazarlama taktiklerini yine gözden geçirmesine kapı aralayacak o trendler…

1-MARKA SADAKATİ

Y kuşağı gümbür gümbür geliyor ve pazara her geçen gün daha çok hakim oluyor! Tüketicilerle, sadakate dayalı uzun soluklu bir ilişki isteyen markaların yalnızca ürünleriyle değil sosyal olarak da hedef kitleleriyle bağ kurması gerekiyor. Bu da, “Emel odaklı iletişim”i bir zorunluluk haline getiriyor…

Saklanacak yer yok!

Teknoloji, içeriğin çoğalması, tüketicilerin bilinçlenmesi ve sürdürülebilirliğin ikincil olmaktan çıkıp ana sorunlardan birine dönüşmesi, “müessesesel marka” kavramını kökten değiştiriyor.

Yarar sağlayan değerler

Bu, markalar için bir slogandan çok daha fazlası! İnsancıl bir tavır, geniş bir ufuk ve Ar&Ge’den pazarlama ve insan kaynaklarına kadar müessesenin tümüyle ezber bozan bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor.

Özün sözün bir olsun

“Toplumdan aldığını topluma geri ödeme” ehemmiyetli. Çünkü doğru ve randımanlı bir şekilde yapıldığında bu anlayış çok kuvvetli bir marka hikayesi yaratıyor. Bu sayede hedef kitleyle daha sıkı bir bağ kurmak olası.

2- HAYAT ANALİSTLERİ

İlerleyen vakitlerde, kişisel bilgilerini değerlendirme, birleştirme ve mukayese etme ile ilgili gittikçe daha iyi performans sergileyen tüketicilerin kişisel verilerine daha fazla sahip çıktığını ve buna olanak tanıyan markaları hayatlarının içine aldıklarını göreceğiz.

Her yer data kaynıyor

Sağlıktan iş hayatına, nanstan özel yaşama her şeyi takip ve tahlil edeceğiz, ara ara da paylaşacağız. Kasıt, kontrolü sağlamak ve hedeflerimize ulaşmak.

Veriyi anlamlandırmak

Değişik verileri bir araya getirirken giyilebilir teknoloji ve nesnelerin interneti ehemmiyetli bir rol oynuyor. Tabii Apple Health gibi takip platformlarını da unutmamak gerek.

Eyleme dönüşen bilgi

Daha fazla bilgiye sahip tüketicilerin talep ve seçimlerini de veriler belirleyecek. Bu konuda veriyi eyleme dönüştürmek konusunda yeni ortaya çıkan sektörler, şirketler ve hizmetler yardımımıza koşacak.

3-VİDEONUN YÜKSELİŞİ

Videonun önlenemez yükselişi her geçen gün devam ediyor. Tabii bunda, önceliği video muhtevalara veren yayıncılar, arama motorları ve sosyal ağların tesiri de büyük. Çünkü, kitlelerin “dikkat eksikliği”nden mustarip olduğu bir çağda video en ideal “eğlence-enformasyon” (Eğ-Formasyon) aracı.

Haydi başlat!

İletişimcilerin parmakları, videoların “play” tuşuyla sanki bütünleşecek. İnsanlara ulaşmak ve itibarı artırmak için vloggerlar, Vinecılar, YouTube yayıncıları gittikçe daha büyük bir ehemmiyete sahip olacak.

Ses getiren işler

İletişimciler Buzzfeed’den ders almalı ve hedef kitlelerinin kişisel, duygusal ve işlevsel taleplerini karşılayan videolar yaratmalı. Anlaşılan o ki müesseseleri, markaları ve siyasetçileri Snapchat’te daha fazla göreceğiz.

Her şey canlı yayında…

Blab, Meerkat gibi canlı yayın platformlarının Periscope’a katılmasıyla multi-stream kullanıcılarının sayısı artacak ve biz canlı yayın olmadan adım atmayacağız.

4-İLK PRENSİBE DÖNÜŞ

Paylaşım ekonomisinin rüzgarıyla tüketici davranışlarında ehemmiyetli farklıklar oluyor, dokunulmazlıklar ortadan kalkıyor. Genç kuşaklar kaideleri yerle bir edip yeni bir geleceği şekillendiriyor. Finanstan sıhhate yeni modellerle tanışmaya hazır olun!

Paylaşmak güzeldir

Uber ve Airbnb daha başlangıç. Finans­tan modaya, sıhhatten lojistiğe yeni modeller her yerde karşımıza çıkacak. Ülkeler paylaşım ekonomisinde öncülü­ği ele geçirmek ve savunmak için mücade­le verirken yasa ve tertip etmeler de zorunlu olarak buna ayak uyduracak.

Tekerleği yeniden buluş edeceğiz

Kitle fonlaması nasıl teşebbüsçülüğü de­mokratikleştirdiyse, 3D baskı da ino­vasyonu demokratikleştirecek. Hızla azalan prototip yaratma giderleri sayesinde pek çok ürünün ve bileşenle­rinin kelimenin tam manasıyla yeniden icadına şahitlik edeceğiz.

Dış sahada da gücünü göster

Sektörde uzun müddettir bulunan müessese­lar tanıdık olmadıkları alanlarda da yolu­nu bulmak ve önlerine çıkacak fırsatla­rı kullanabilmek için açık fikirli olmalı ve atik davranmalı. Pek çok şirket var olan hizmetlerine paylaşım modelleri­ni de içeren yenilerini ilave edecek.

5-SOSYAL AĞLARIN KARANLIK YÜZÜ

İnsanlar muhtevalarını kamuya açık platformlardan ziyade özel ve esnek gruplar içinde uygulamalar ileti ve e-posta yoluyla paylaşmayı seçenek edecek. Kurumlar, sosyal ağların “karanlık dehlizleri”nde etkileşim kurmaya, izlemeye paylaşımda bulunmaya çalışacak.

Duygusallık etmeni

Belki daha az sayıda kişiyle paylaşımda bulanacağız fakat buna karşılık muhtevası­miz seçilmiş ve daha özden olacak. Bu “duygusallığın” ağırlığının tüketicinin omuzlarında yarattığı yük da onların daha fazla alakalı olmasını sağlıyor.

Karanlıkta yolunu bulmak

Yeni araçlar kurumların sosyal ağların karanlıkta kalan tarafında olup bitenleri izlemelerine ve ölçümlemelerine yardımcı olacak. Bu verilerden hare­ketle muhtevalarını optimize edebilecek­ler.

Paylaşımı kolay muhtevalar

Markalar, tüketicilerin muhtevalarını tek bir tıkla postalayabilmelerine imkan tanımalı, Snapchat ve Whatsapp gibi platformlar için mobil uyumlu paylaş­ma butonları ilave etmeli. ­

6-AN’IN İNCELİKLERİ

Mobilin üstünlüğü ve temassız ödemelerin yükselişi hatıranda tatmin ve pürüzsüz tecrübe yaşamaya olan talebi de körüklüyor.

Parçalı tecrübe

Tüketici tecrübesi gittikçe daha çok emel odaklı sekanslardan oluşan par­çalara ayrılıyor. Mesela Google bunu “Bilmek istiyorum”, “Gitmek is­tiyorum”, “Yapmak istiyorum” ve “Al­mak istiyorum” diye özetliyor.

Şu andan güzeli yok

Markalar ve müesseseler, tüketicilerin beklentilerini karşılayabilmek için za­manı yakalamalı; aktüel enformasyon ve fırsatlar sunmalı, her daim etkileşim içinde olmalı.

Hatıranda görüntü

Lokasyona bağlı teknolojilerin yanı sıra Blippar ve Shazam gibi görsel ve işitsel bulgu uygulamaları ehemmiyetli bir rol oyna­yacak. Sosyal medyadan billboardlara ve sergenlere kadar “satın al” butonları her yerde karşımıza çıkacak.

Detaylar Marketing Türkiye Nisan sayısında…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !