Bu Sistemde Her Şey ‘İlk’

herşeyde bir ilk

İlkokul dönemi, artık çocuğun belli bir zihinsel ve bedensel gelişimi kazandığı ve bu kazanımları gelecek planlarına yönelik arttıracağı bir süreçtir. Nottingham Üniversitesi’nden Prof Pam Sammons, “Araştırmalarımız, erken dönem eğitim ve ilkokulun çocukların karakteristik ve zihinsel sürecini geliştirmedeki önemini doğrulamaktadır.” diyor. Buna göre ilkokul öncesi eğitimden sonra ilkokula geçiş sürecinde atılan bütün doğru adımlar geleceği şekillendiriyor.

Günümüzde eskiden vazgeçilmez kabul edilen klasik modellerin neredeyse çoğu terk edildi. Yeni arayışlar, uzmanların net bilgileriyle yeniden biçimlendirmeler, baştan yaratılmış uygulamalar arasında doğru olanı elemek biraz zaman alıyor. Ailelerin öncelikli yaklaşımı artık nitelikli eğitim olurken, olmazsa olmazlar arasında yabancı dil eğitimini ve sosyal-fiziksel gelişim desteği yer alıyor. Eğitim sistemlerine ve Dünya’da uyandırdığı yankılara bakıldığında Kanada’nın bu anlamda çok özel bir yeri var. 14 ülkede kusursuz şekilde uygulanan Kanada eğitim sistemi artık Türkiye’de de ailelerin tereddütsüz yöneldiği bir sistem. Bu sistemi 2010 yılından beri Türkiye M.E.B müfredatıyla uyumlayıp eğitim alanında açık ara öne geçmiş olan Kanada Okulları anaokulundan lise bitimine dek öğrencilerine uluslararası imkanları pek çok ayrıcalıkla beraber sunuyor.

Eğitim hayatının akademik anlamdaki ilk adımı olan ilkokul dönemi de Kanada Okulları’nın fırsatlarıyla dolu. İlkokuldaki ders programında, derinleşen zorluk seviyelerine bağlı ana kavramlardan oluşan ve bu kavramların zaman içinde sürekli tekrar edildiği “Sarmal Yaklaşım” uygulanıyor. Sarmal öğrenmede yeni öğrenilecek konular, önceki öğrenmelerle ilişkilendirilerek ve temel konuyla bağ kurularak işleniyor. Bunun öncelikli amacı eğitimde sürekliliği sağlamak ve bilgi kalıcılığı. Yine anaokulundan itibaren benimsenen yapı taşları sistemi burada da geçerli. Bu sayede entelektüel gelişim ile birlikte içsel/ruhsal anlamda da tam anlamıyla olgun bir birey yetiştirmek hedefleniyor.

herşeyde bir ilk

YETENEKLERİN KEŞFİ

Yeteneklere öncelik veren Kanada Okulları bu yüzden her öğrenciyi tek tek değerlendirip gelecekte yöneleceği mesleğin belirlenmesi için farklı çalışmalar yürütüyor. Psikolog Jonathan Wai, çocukların görsel görüntüler oluşturma, kullanma ve akılda tutma kapasitesi gibi yeteneklerinin, ilerleyen zamanlarda bilim ve teknoloji alanlarında yakalayacakları başarılarla kuvvetli bir bağı olduğunu öne sürüyor.

Yabancı dil konusunu artık birçok konudan daha öncelikli tutan aileler için Kanada Okulları’nda İngilizce ve Fransızca’yı anadil seviyesinde öğreten akademik ünvanlara sahip yabancı öğretmenlerin olması çocuklarıyla ilgili gelecek kaygılarına son veriyor. Her iki dili de “ders” olarak sınırlı bir şekilde değil, gündelik yaşamın her alanında ana dil seviyesinde ve doğal olarak öğrenen öğrenciler dil öğrenmeyi keyifli bir süreç olarak yaşıyorlar. Eğitim olanaklarının Kanadalı yaşıtlarıyla aynı olmasının yanı sıra mezuniyet sonunda elde edecekleri çift diplomanın verdiği özgüvenle çok daha rahat bir eğitim hayatı sürdürüyorlar.

Kanada Okulları düzenli olarak öğrencilerin gelişim seviyesini tespit edip bu doğrultuda bir eğitim veriyor. Geride kalanın, ya da çok daha hızlı ilerleyenin belirlediği bir eğitim yerine her öğrenciye tek ve özel olarak bakılan ve yeteneklerine göre şekil alan bir sistem bu. E.C.A.A testleri ile çocuğun gelişimine göre ihtiyacı olan eğitim modeli şekilleniyor. Bu da her bir öğrenciye “özel ve tek” olarak değerlendirme yapıldığını, olası farklılıkları yüzünden genellemeler arasında gözden kaçırılmadığını açıklıyor. Bunun gelecekte sağlayacağı fırsatlar ise sonsuz.

ÖĞRENCİ ODAKLI SİSTEM

Özel yetenek ve gelişimine göre eğitim almak, daha en başından ayrıcalıklarla tanışmak ve bunlardan yepyeni bir gelecek tasarlamak anlamına geliyor. Öğrenci odaklı eğitimin ayrıcalığı, öğrencinin daha sonraki bireysel başarısına zemin hazırlıyor.

herşeyde-bir-ilk-1

Kanada okulları, erken çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde eğitimin sürekliliği ilkesiyle bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek tüm imkanları uluslararası standartlarla uyumlu ve nitelikli eğitim esasını düşünerek veriyor. Bu yüzden ailelerin öncelikli yaşam hedeflerinin ötesinde onlara güvenle bir gelecek tasarlama şansının kapısını açtığını söylemek mümkün.

Bunlar da ilginizi çekebilir !