Tesettür giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak

tesettür_eticaretgunlugu.com

2000 li yılların ortalarına kadar olsun mu? olmasın mı?, giyilsin mi giyilmesin mi, serbest mi olsun yasak mı olsun, şurada giyilsin, burada yasak olsun diye Türkiye gündeminde sıcak kalan; ekranlarımızın, meclisimizin, yaşamımızın gündemiydi Tesettür Giyim. Fetvalar veriliyor, tartışmalar yapılmaktadır, kavgalar ediliyor, mahkemeler görülüyordu. Ne oldu, nasıl oldu ise, 90 lı yılların kronik sorunu artık bir moda. Tesettür giyim modası; hem de 5 milyar dolar devasa bir pazarı olan bir moda.

Öncelikle yasaklar kalktı, kanıksandı, en karşıtların dahi gözü alıştı. En önemlisi de tesettürün mücadelesini sağlayan kesim sınıf atladı.

Toplumdaki bu sosyolojik gelişmeyi fark eden yatırımcılar pazarda ilk olmanın avantajını yakaladılar. İlk aklımıza gelen Modanisa, sefamerve, E-tesettür bu gibi e-ticaret siteleri oldu. Bunu öteki e-ticaret siteleri izledi. Piyasanın içinde olup da e-ticaret alanında da kanal açanlar ile dropship yöntemi ile e-ticaret yapanlarla birlikte yüzlerce marka, binlerce e-ticaret sitesi 5-6 milyar dolar hacimli bir pazar.

Sektördeki oyuncular e-ticaret kanalındaki pazar payının toplam pazarın dörtte biri civarına denk geldiğini ve her iki kanalın da büyümeye yatkın olduğun bilhassa altını çiziyor. E-ticaret girişimcileri son zamanlarda e-ticaret kanalının içerisinde yeni bir kanal daha buldular; yurtdışındaki Türkler. Kargo ile gönderim yöntemiyle her ülkeye satış yapılabiliyor. Müşterilerin arasında ülke dışında yaşayan Türkler ile beraber Araplar, değişik kökenden Müslümanlar, hatta kuzey Avrupa ülkeleri vatandaşları bile var.

E-ticarete başlayanların da tesettür ürün gruplarına odaklandığına zaman zaman tanık oluyoruz. Doğru bir tercih olmakla birlikte karşımıza çıkan ilk sıkıntı tedarik maliyetleridir. Bu yazının yazıldığı an itibari ile sektörde XML bayiliği verici firma sayısı yok denecek kadar azdır. Bu hizmeti veren birkaç firma da değişik bayilik paketleri ile en az 5.000 TL civarında depozito ve bununla beraber XML bedeli istemekteler. Yani bu piyasaya girecek olanlar yazılım maliyetlerinin haricinde bu maliyeti de dikkate almak zorundalar.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Ayakkabı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Moda Tarzı E-Ticaret Sitesi kuracaklara öneriler

Anne Bebek Ürünleri Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Market Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Hediyelik Ürün E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Adım Adım E-Ticaret

C2B (Consumer to Business): Tüketiciden Firmaya E-Turizm (E-Ticaret)

Tüketiciden-Tüketiciye (Consumer to Consumer, C2C ) E-Turizm (Elektronik Ticaret)

XML ile Ürün Tedariği Sağlayan Ayakkabı Firmaları

Ayakkabı Satan Siteler

Bunlar da ilginizi çekebilir !