Moda Tarzı E-Ticaret Sitesi kuracaklara öneriler

moda_www.eticaretgunlugu.com

moda_www.eticaretgunlugu.com

Moda ürünleri satan e-ticaret sitesine son zamanlarda gerek küçük gerekse büyük yatırımcılardan yüksek ilgi geldiği bilinmektedir. Yüzde yüz modaya, yani çok kısa zamanda tüketilen bir alana hitap etmesi, alıcı kitlesinin bayanlardan oluşması piyasayı cazip kılan unsurların başında gelmektedir. 2013 yılında 200 milyon çift ayakkabı satıldığı, bu pazarın % 30 u erkeklere, % 80 i ise bayanlara hitap ettiği bilgisi dahi moda tarzı e-ticaret sitesi açmak isteyenlerin haklılığını ortaya koymaktadır.

Moda tarzı e-ticaret sitesi açmayı cazip kılan öteki unsurlardan birisi de ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Kadın çanta, bayan ayakkabı, kadın giyim, kadın iç giyim, takı, tesettür giyim, kozmetik bunun gibi ürün grupları moda ürünleri satan eticaret sitelerinin kapsamına girse de asıl öğe bayan giyim ve bayan ayakkabıdır.

‘Moda tarzı eticaret sitesi kurmak fikrine bu bakış açısı ile yaklaşırsak, hiç düşünmeden bu işe girişmek isteriz.’

Bu tarz e-ticaret sitelerini biraz daha irdeleyecek olursak. Bu noktada karşımıza çıkacak ilk sıkıntı tedarik derdi olacaktır. Sebebiyse moda e-ticaret sitesi için örnek olarak 35 numara ayakkabı bir adet ürün gibi gözükse de tedarikçi için bu ürün on tane üründür. Yani tedarikçi kuruluş bayisine 1 adet ayakkabı, giysi verebilmek için on tane ürünün stok maliyetini üstlenmek zorundadır. Yani ürünlerin renk ve beden varyasyonları tedarik şartlarını zorlaştırmaktadır. Bu noktada tedarikçi firmalar, bayilik bedellerini ve bayilik depozitolarını yüksek tutmaya çalışmaktadır. Mesela e-ticaret sitesine tesettür ürün grubu entegre etmek istiyorsanız en az 4.000-5.000 TL yi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Moda tarzı e-ticaret sitesinin zorluklarından birisi de iade ve değişim oranlarının yüksek oluşudur. Büyük yatırımcıların bu konuda koşulsuz iade garantisi vererek ürünü iade alması küçük yatırımcılar için dezavantaj oluşturmaktadır.

Peki öneriler neler?

Cevap olarak gönül ferahlığı ile girin deriz. Tedarikçi firmalardan entegre ettiğiniz ürünler ile e-ticaret sitenize belirli bir süre diliminde SEO çalışması yapın. E-ticaret sitenizin doğal ziyaretçisini belirli bir noktaya getirin, sitenizdeki ürün gruplarından ufak bütçeler ile kendi firmanızı desteklemesi açısından çok satılan ürün gruplarında kendi markanızı yaratınız yada toplu satın alma yaparak hem kazancınızı artırıp hem de e-ticaret sitenizin büyüme stratejisini bu nokta üzerine kurun.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Tesettür giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak

Anne Bebek Ürünleri Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Market Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Hediyelik Ürün E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Adım Adım E-Ticaret

C2B (Consumer to Business): Tüketiciden Firmaya E-Turizm (E-Ticaret)

Tüketiciden-Tüketiciye (Consumer to Consumer, C2C ) E-Turizm (Elektronik Ticaret)

XML ile Ürün Tedariği Sağlayan Ayakkabı Firmaları

Ayakkabı Satan Siteler

Bunlar da ilginizi çekebilir !